Slovensko bude vyjednávat s italskou společností Enel o koupi akcií ve slovenském výrobci elektřiny Slovenské elektrárne (SE). Po schůzce s vedením Enelu to ve středu novinářům řekl slovenský premiér Robert Fico.

Stát, který v SE drží 34 procent akcií, by svůj podíl v podniku podle něj navýšil v případě, že se Enel zaváže dokončit rozestavěnou jadernou elektrárnu Mochovce. Generální ředitel Enelu Francesco Starace uvedl, že Enel by mohl prodat jen část ze svého 66procentního podílu v SE a že by nadále zůstal akcionářem podniku.

"Naším cílem je získat většinu akcií Slovenských elektráren, být majoritním akcionářem a současně mít manažerskou kontrolu. Všechno je otázka ceny, o tom jsme ale nediskutovali," řekl Fico.

Slovenský premiér také řekl, že jeho vláda bude s Enelem dále jednat a že do 9. května nepodá oficiální nabídku, kterou Enel očekává od zájemců o koupi jeho slovenských aktiv. Zájem o vstup do SE v minulosti projevil například český ČEZ nebo bratislavská rafinerie Slovnaft v konsorciu s maďarskou státní energetickou skupinou MVM.

Starace později před novináři nevyloučil, že by Enel odprodal slovenské vládě pouze část ze svého podílu v SE. Další z možností podle něj je, že by do akcionářské struktury SE vstoupil další investor, firma by tak měla tři akcionáře. "Existuje mnoho řešení. Chceme dokončit proces nabídek a poté zhodnotit s druhým akcionářem Slovenských elektráren, jaké řešení bude pro Slovenské elektrárny nejlepší," řekl generální ředitel Enelu.

Ficovi by stačila záruka, že Enel elektrárnu dokončí

Slovensko se dříve dostalo do sporu s Enelem i ohledně projektu dokončení rozestavěné atomové elektrárny Mochovce. Fico se v uplynulých týdnech opakovaně vyslovil proti tomu, aby italský koncern prodal svůj kontrolní podíl v SE dřív, než firma dostaví a spustí dva bloky jaderné elektrárny v Mochovcích. To se očekává v průběhu dvou let.

Ve středu ale Fico naznačil, že by mu stačily záruky Enelu, že elektrárna bude dostavěna. "Lze to stanovit ve smlouvě, která by upravovala odpovědnost akcionáře dokončit třetí a čtvrtý blok," řekl Fico. Starace v reakci uvedl, že závazek dokončit jadernou elektrárnu je silný.

ČEZ minulý týden oznámil, že spory mezi slovenskou vládou a Enelem snižují pravděpodobnost podání nabídky ze strany české firmy na koupi většinového podílu v SE od Enelu. Naopak Slovnaft v konsorciu s MVM podle dřívějšího šéfa Slovnaftu Oszkára Világiho má nadále zájem o vstup do SE.

Podle dřívějších informací se o vstup do SE zajímají také Energetický a průmyslový holding a finská společnost Fortum. Podle Staraceho počet investorů, kteří nakonec podají nabídky na koupi akcií SE, může být překvapením.

Fico řekl, že na schůzce se zástupci Enelu nehovořil o sporu ohledně nedávno zrušeného pronájmu vodní elektrárny Gabčíkovo, kvůli kterému obě strany po sobě požadují vysoké kompenzace. Největší vodní elektrárnu v zemi provozovaly SE devět let.

Enel ovládl slovenského výrobce elektřiny v roce 2006. V soutěži o 66 procent akcií podniku zvítězil před ČEZ a ruským podnikem RAO UES. Za většinový balík v SE zaplatil Enel zhruba 840 milionů eur.