Evropská unie by měla zavést kvóty pro přijímání uprchlíků jednotlivými zeměmi, které mají věnovat více prostředků na pomoc běžencům. Na těchto požadavcích se shodli europoslanci v rezoluci o situaci uprchlíků v oblasti Středomoří. Potřebu společného financování podobné záchranné operace, jakou loni ukončila Itálie, v debatě zmínil i šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker.

Většina poslanců se staví kriticky k výsledkům nedávného mimořádného summitu EU a členské země by se podle nich místo ochrany vlastních hranic měly zaměřit na záchranu životů běženců. Ve společném usnesení většiny frakcí proto vyzvali k větší otevřenosti hranic vůči uprchlíkům, kterým by jednotlivé státy měly udělovat azyl na základě kvót.

"EP vyzývá členské státy, aby více přispívaly do stávajících systémů přesídlování," uvádí se v rezoluci, která požaduje po evropských zemích rovněž urychlení azylového procesu, což by umožnilo udělit azyl většímu počtu žadatelů.

Juncker označil za vážnou chybu ukončení záchranné operace Mare Nostrum, kterou financovala Itálie a která v minulých dvou letech vedla k záchraně desetitisíců životů. "Nebylo normální, aby to celé financovala Itálie," řekl šéf komise. Závěry vrcholné schůzky, na níž představitelé unie přijali plán počítající se ztrojnásobením finančních prostředků do probíhajících bezpečnostních operací ve Středozemním moři, označil Juncker za nedostatečné.

Téma kvót rozdělilo v hlasování české europoslance. Vládní sociální demokraté je podpořili bez ohledu na to, že premiér Bohuslav Sobotka se vyslovil proti jejich zavedení. "Jsou jedním z dílčích řešení, které by měly napomoci, aby Itálie, Řecko či Španělsko nezůstaly při řešení tohoto problému samy," zdůvodnil svou podporu návrhu Miroslav Poche, podle něhož by ale základem řešení situace uprchlíků měla být zvýšená pomoc přímo v oblastech jejich původu, zvláště v severní Africe.

Lidovecká europoslankyně Michaela Šojdrová rezoluci jako celek podpořila, při hlasování o kvótách se však zdržela. "Přeji si totiž, abychom tak učinili (přijali uprchlíky) dobrovolně, jako výraz naší odpovědnosti a solidarity s těmi, kteří jsou skutečně postiženi válkou a pronásledováním," uvedla Šojdrová.

Europoslanci za TOP 09 a ODS hlasovali proti přidělování uprchlíků jednotlivým zemím. "V první řadě musíme nyní upřednostnit bezpečnostní hledisko a dát najevo, že Evropa není připravena absorbovat desítky, ne-li stovky tisíc běženců," řekl Jan Zahradil z ODS, která rezoluci odmítla jako celek. TOP 09 naopak usnesení podpořila s výhradou proti kvótám. "Země Unie se musí spolupodílet na řešení situace, ať už finančně, nebo přijímáním uprchlíků na bázi dobrovolnosti," uvedl vedoucí české delegace v poslanecké frakci lidovců Luděk Niedermayer z TOP 09.

Europoslanci se s Junckerem shodli na potřebě rozšíření stávajících operací Triton a Poseidon tak, aby se primárně nezabývaly ochranou hranic, ale záchranou lidí. "Evropa musí přijmout odpovědnost. Je třeba zavést Mare Nostrum na evropské úrovni," prohlásila portugalská europoslankyně za frakci svobodných Laura Ferraraová.

Odpůrci rozšiřování záchranných operací a dalšího otevírání Evropy uprchlíkům, o němž hovořil Juncker, upozorňovali na příklad Austrálie, která po letech vstřícného přístupu k imigraci zpřísnila pravidla kvůli množství ilegálních imigrantů u svých břehů. "Máme se vydat australskou cestou, která byla chybná?... Ne, nemůžeme povolit miliony uprchlíků u evropských hranic," řekl Nigel Farage z protiunijní Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP).

Od řady poslanců si on či Marine Le Penová z francouzské Národní fronty vysloužili kritiku za údajně populistický přístup, kterým podle kritiků chtějí na celoevropském tématu uprchlíků získávat politické body ve vlastních zemích.