Nejméně sedm lidí, včetně velvyslanců Norska a Filipín, přišlo o život při nehodě vojenského vrtulníku, který v pátek během přistávacího manévru na severovýchodě Pákistánu narazil do budovy školy. Sdělila to pákistánská armáda.

Bilance může být vyšší, ve škole prý ale žádní studenti nebyli, přestože některé zdroje původně uváděly, že ano.

Šlo o jednu ze tří - dle některý zdrojů čtyř - helikoptér Mi-17, jimiž cestovala z Islámábádu do oblasti Baltistán delegace zahraničních diplomatů a novinářů. Do tamního správního střediska Gilgitu mířili kvůli rozvojovým projektům.

Ze stejného důvodu tam letěl vlastním vrtulníkem i premiér Naváz Šaríf, který se ale po neštěstí vrátil do hlavního města.

Podle mluvčího armády generála Asima Badžvy vedle čtyř cizinců zahynuli také dva piloti a další člen posádky havarovaného stroje.

Mluvčí upřesnil, že o život přišli kromě ambasadorů Norska a Filipín také manželky velvyslanců Malajsie a Indonésie. Mezi zraněnými jsou velvyslanci Polska a Nizozemska. Podle médií bylo na palubě vrtulníku 11 cizinců a šest Pákistánců. Agentura Reuters sdělila, že mezi nimi byli také ambasadoři Rumunska, Jižní Afriky a Libanonu. Rumunské ministerstvo zahraničí uvedlo, že rumunský velvyslanec je živ a zdráv.

Podle svědka události ve škole po nárazu vrtulníku vypukl požár. Jeden z lékařů vyslovil obavu, že ve škole mohou být další oběti, ale Reuters později citoval jiného svědka, který řekl, že z bezpečnostních důvodů byl den volna a žáci v budově nebyli.

Mluvčí pákistánského Tálibánu Muhammad Churasání v prohlášení zaslaném e-mailem uvedl, že helikoptéru zasáhl jeden z bojovníků hnutí raketou odpalovanou z ramene. Údajně doufal, že se trefí do vrtulníku premiéra. "Naváz Šaríf a jeho spojenci jsou naším prvořadým cílem," napsal Churasání.

Podle svědků, kteří byli na zemi a v dalších vrtulnících, ale nic nenaznačovalo tomu, že by někdo střílel.

Úřady nařídily vyšetření tragédie. Jako základní verzi příčiny předběžně označily technický problém.