Porota v pátek odsoudila Džochara Carnajeva (21), který byl ve Spojených státech obžalován z podílu na atentátu na maraton v Bostonu, k trestu smrti smrtící injekcí.

Dospět k tomuto rozhodnutí trvalo porotě více než 14 hodin, napsal list Washington Post. Porota odmítla tvrzení obhajoby, že byl Carnajev pod vlivem svého staršího bratra. Podle americké ministryně spravedlnosti jde o odpovídající trest za jeho hrůzný zločin.

V soudní síni nemohly být přítomné kamery. Agentura AP ale s odvoláním na své zdroje popsala, že Carnajev na vynesení trestu smrti nijak nereagoval. Hlavu měl mírně skloněnou a ruce složeny před sebou.

Viník bostonského atentátu byl odsouzen k smrti

Obhajoba se poté ještě celé poroty na trest znovu zeptala a každý z porotců potvrdil, že se verdikt shoduje s jeho rozhodnutím. Když se o verdiktu dozvěděl Carnajevův otec žijící v ruském Dagestánu, prý do telefonu jen zanaříkal a zavěsil, uvedla AP.

Carnajev bude převezen do federálního vězení v Indianě, kde počká na výkon trestu. Jeho obhájci se pravděpodobně odvolají.

Dvanáctičlenná porota shledala počátkem dubna Carnajeva vinným ze spoluúčasti na pumovém útoku, stejní porotci pak začali tento týden ve středu zvažovat, zda mu udělí trest smrti. K tomu stačí, aby tento trest dostal v jednom ze 17 bodů obžaloby, v nichž mu porota přiřkla vinu.

Žalobci tvrdili, že byl Džochar v přípravě a provedení atentátu rovnocenným partnerem svému bratrovi, a proto si nic než nejvyšší trest nezaslouží. Obhajoba požádala o doživotní trest s odůvodněním, že Džochar byl pod vlivem o šest let staršího sourozence, hlavního strůjce útoků.

"Víme velmi dobře, že žádný verdikt nedokáže uzdravit duše těch, kteří ztratili své milované, ani mysl a těla těch, kteří utrpěli při tomto zbabělém útoku závažná zranění," reagovala na verdikt americká ministryně spravedlnosti Loretta Lynchová. "Nejvyšší trest je ale odpovídajícím trestem za tento hrůzný zločin a doufáme, že s dokončením tohoto trestního procesu vše skočí i pro oběti a jejich rodiny," dodala.

Při atentátu na běžeckou soutěž v dubnu 2013 zahynuli tři lidé a dalších 264 utrpělo zranění. Džocharův bratr Tamerlan zahynul při policejním stíhání.

Rozhodnutí o trestu smrti muselo být jednomyslné. Pokud by některý z porotců nabyl dojmu, že by Carnajev neměl být potrestán popravou, byl by obviněný automaticky odsouzen k doživotnímu vězení bez možnosti propuštění.

Soud se sice konal v americkém státě Massachusetts, kde byl trest smrti před víc než 30 lety zrušen, ale Carnajev byl souzen podle federálních zákonů, které hrdelní trest připouštějí.

Předpokládá se, že se obhajoba proti případnému trestu smrti ihned odvolá. Právě kvůli možným tahanicím a dlouholetým odkladům popravy požádali někteří příbuzní obětí atentátu o to, aby Carnajev dostal doživotní trest a pro ně bolestivý případ tím nadobro zmizel z médií.

Viník bostonského atentátu byl odsouzen k smrti