Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Je to zvláštní paradox. Přestože mezinárodní význam Vídně jako jednoho z politických center Evropy skončil již před 100 lety, na konci 20. století se město na Dunaji probojovalo mezi nejpopulárnější evropská města jak kvůli fantastické kulturní nabídce, která díky několika darům soukromých sběratelů vytvořila z Vídně jedno z nejzajímavějších kulturních center Evropy, tak pro vysokou kvalitu života, tedy kombinaci životního prostředí a služeb. I díky tomu patří se svými třemi kongresovými centry mezi nejoblíbenější destinace kongresové turistiky.

Královský dar

Bohatý kulturní arsenál města obohatily v poslední době dva unikátní dary. Jedním z nich je fantastická sbírka Rudolfa Leopolda, který celý život sbíral obrazy slavného malíře Egona Schieleho, jehož předci pocházeli z Českého Krumlova a který se, přestože zemřel těsně po skončení první světové války v pouhých 28 letech na španělskou chřipku, zapsal do dějin moderního umění nesmazatelným písmem.

Leopold věnoval na přelomu tisíciletí svoji soukromou sbírku městu, jež především kvůli tomuto daru přestavělo chátrající císařské konírny na živé kulturní a společenské centrum. Úspěch se dostavil téměř vzápětí a Leopoldovo muzeum se probojovalo mezi nejnavštěvovanější vídeňské galerie. A to v konkurenci takových institucí, jako je Belveder s Klimtovým Polibkem či Uměleckohistorické muzeum s obrazy Caravaggia či Brueghela.

Skvělá sbírka moderny

Další dar dostala Vídeň před 10 lety od sběratelů Herberta a Rity Baltinerových, kteří městu věnovali významnou kolekci evropské moderny, v níž jsou zastoupeny malířské hvězdy, jako jsou Monet či Picasso. Obrazy jsou vystavené ve vídeňském paláci Albertina a vedle již zmíněných malířů jsou součástí sbírky také obrazy Františka Kupky, Paula Signaca či Paula Delvauxe. Zřejmě nejpůsobivější jsou ovšem fantasmagorické obrazy Marca Chagalla, kterých je zde hned několik.

Umění budoucnosti

Tolik malířská minulost. A teď budoucnost. Pokud chtějí návštěvníci města objevit nového Klimta či Schieleho, měli by zavítat do šestého či sedmého vídeňského okresu, kde vystavují moderní umělci 21. století. Centrem umělecké oblasti je galerie Kargl's Box, kolem níž v okruhu 500 metrů stojí spousta dalších galerií.

A samozřejmě, při výčtu uměleckých kuriozit nesmíme zapomenout ani na legendárního architekta Friedensreicha Hundertwassera, který se ovšem původně jmenoval Stowasser a který ve svém díle využíval odkaz vídeňské secese. Jeho nádherně barevné a zelení zarostlé domy jsou jedním z dalších turistických magnetů města.

Lepší a levnější

Bohaté dary vídeňských mecenášů zapadly do nové politiky vídeňské radnice. Ta začala již na konci milénia prosazovat výrazné změny, které měly jinak ospalému a konzervativnímu městu vdechnout novou energii. Vznikla nová muzejní čtvrť a na jednom z ramen Dunaje byl vybudován velkolepý sportovní a relaxační areál s mnoha plážemi, běžeckými či bruslařskými trasami, který je vzdálen od centra jen několik stanic metrem.

Ten nejlepší tafelspitz

Tafelspitz, vařená hovězí špička podávaná s bramborem a křenovou omáčkou, oblíbené jídlo císaře Františka Josefa I., zažívá ve Vídni velkou renesanci, za což tamní gastronomie vděčí legendárnímu restauratérovi Plachuttovi, který ve svém podniku v Hietzingu nedaleko Schönbrunnu připravuje fantastický tafelspitz již od roku 1987.

Tafelspitz se servíruje v několika chodech, nejprve se podává silný hovězí vývar s několika knedlíčky, vzápětí mohou hosté vysrknout morek ze silné hovězí kosti a na závěr už přichází skutečný tafelspitz. Tři různé kousky křehkého a měkkého hovězího s bohatou sestavou doplňků - od špenátového či kedlubnového krému až po jablečnou, křenovou či pažitkovou omáčku.

Příjemným zážitkem je návštěva vinného šenku Heurige v 19. vídeňském okrese. Tyto vinárny provozují vinaři na svých vinicích, kterých jsou ve Vídni stovky. Některé jsou značně turistické, do jiných chodí stále spíše Vídeňané.

Kam na kávu?

Milovníci historie míří do hotelu Sacher za vídeňskou operou, kde se zrodil legendární dort stejného jména. Výborné dezerty, třeba makový dort, nabízí Café Schwarzenberg. Vídeňská káva se ve Vídni nepije, většina Vídeňáků si objednává melange.

Související