Švýcarská policie zatkla ve středu brzy ráno sedm vysoce postavených funkcionářů Mezinárodní fotbalové federace. Podle stanice BBC jsou obviněni z korupce a podvodů. (On-line zpravodajství sledujte zde.)

Podle vyšetřovatelů bylo obviněno 14 lidí, mezi nimi i dva místopředsedové FIFA Jeffrey Webb z Kajmanských ostrovů a Eugenio Figueredo z Uruguaye. Sedm obviněných čeká ve švýcarské vazbě na vydání do USA. Šéfa FIFA Seppa Blattera se prý kauza netýká.

Podle listu Wall Street Journal mnoho rozhovorů a schůzek v minulosti nahrával Charles "Chuck" Blazer, bývalý šéf CONCACAF. Tedy regionální sekce FIFA, sdružující země Severní a Střední Ameriky.

V roce 2011 začal spolupracovat s americkým Ústředním výborem pro vyšetřování (FBI) a předávat mu informace o tajných platbách na tajná konta členů Výkonného výboru FIFA, jehož byl sám členem.

Ke spolupráci byl údajně dotlačen díky tomu, že mu hrozilo vyšetřování kvůli daňovým únikům a nelegálním převodům peněz na offshorové účty. Uvedlo to Aktuálně.cz.

Představitelé FIFA se každoročně shromažďují na kongresu, v pátek mají volit prezidenta. Současný prezident Sepp Blatter by měl kandidovat na své páté funkční období. Funkcionáři z oblasti Severní a Střední Ameriky byli zatčeni v curyšském pětihvězdičkovém hotelu Baur au Lac. Zátah se odehrál v klidu. Policisté oblečení v civilu si vyzvedli klíče na recepci a odešli po schodech nahoru do pokojů.

Evropská fotbalová unie (UEFA) žádá nyní kvůli korupčnímu skandálu odložení páteční volby předsedy FIFA. Zvažuje bojkot curyšského kongresu. UEFA to oznámila po neformální schůzce evropské fotbalové exekutivy před středečním finálovým zápasem Evropské ligy ve Varšavě.

Švýcarská justice jednala na základě žádosti amerického ministerstva spravedlnosti, které vyšetřuje obvinění z vydírání, praní špinavých peněz a podvodu v souvislosti s přidělením fotbalových soutěží a televizních práv. Zatčení lidé se údajně nezákonně obohatili o milionové částky, celkový objem úplatků prý přesahuje sto milionů dolarů (asi 2,5 miliardy korun).

Úplatky podle švýcarských úřadů přijali podezřelí od zástupců sportovních médií a marketingových organizací. Úplatkáři tak získali vysílací a marketingová práva na fotbalové turnaje v USA a Latinské Americe. Finanční transakce zprostředkovaly americké banky. Ke korupci údajně docházelo od počátku 90. let až dodnes.

FIFA je dnes spíše finančním konglomerátem než sportovní organizací, napsal americký list The New York Times. Jen v letech 2011 až 2014 zaznamenala obrat 5,7 miliardy dolarů. Vedení často rozhoduje bez diskusí a bez vysvětlování a exekutivní jádro - výkonný výbor - má rozsáhlé pravomoci. Dlouhá léta organizace pracovala bez dozoru a neprůhledně, upozornil deník.

Jeden ze švýcarských listů Blattera označil za "temného prince fotbalu" a překřtil funkcionáře přezdívkou don Blatterone. Případy korupce v nejvyšších řadách sportovní asociace přitom měly být veřejným tajemstvím.  

"Přežívá," uvedl Roland Buechel z fotbalové organizace. "Mezi ním a úplatky vždy někdo stojí," dodal. 

Poměry uvnitř FIFA podle něj výrazně dokumentovalo rozhodování o pořadatelství závěrečných turnajů světového šampionátu v letech 2018 a 2022. Podle mnoha pozorovatelů bylo nečisté od samého počátku. FIFA v roce 2012 zahájila vyšetřování, jeho výsledky ale nebyly nikdy plně zveřejněny. Dílčí zpráva připustila nedostatky, které ale údajně výsledky hlasování neovlivnily. Pořadateli se staly Rusko a Katar.

Podle The New York Times Blatter není mezi zatčenými, zadržen byl zřejmě viceprezident Jeffrey Webb, muž, o němž se často mluvilo jako o Blatterově možném nástupci.

The New York Times zmiňuje i další zadržené: Eugenio Figueredo z Uruguaye, výkonný viceprezident FIFA, a také Jack Warner z Trinidadu, bývalý člen exekutivy FIFA, který už byl v minulosti z neetických praktik obviněn a vyšetřován fotbalovými orgány.

"Jsme překvapeni, jak dlouho ke korupci docházelo a jak prorostla doslova do všech organizačních složek FIFA," řekl deníku The New York Times policista, který se přímo účastní vyšetřování. "Šlo o institucionalizovanou formu korupce. Byl to prostě způsob, jakým řídili své jednání," doplnil.

FIFA bezprostředně po zadržení vydala prohlášení, podle něhož situaci "vyjasňuje". Podle mluvčího FIFA organizace získávala dosud informace z médií a nehodlá zatím incident komentovat. K aféře se má dnes vyslovit oficiální mluvčí FIFA Walter De Gregorio, v USA jsou na dnešek ohlášeny tiskové konference ministryně spravedlnosti Loretty Lynchové a šéfa Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Jamese Comeye.

Britský poslanec Damian Collins, který založil reformní skupinu "Nová FIFA teď", prohlásil, že se jedná o významnou událost, jež může mít velký dopad na vedení celé organizace.

Sám Blatter již dříve uvedl, že si je vědom toho, že někteří jeho někdejší kolegové byli součástí policejního vyšetřování, ale popřel, že by se šetření mělo týkat jeho. 

Předsedu budou v pátek na kongresu volit zástupci 209 členských svazů. O funkci se uchází Blatter, který stojí v čele federace už od roku 1998, jeho protikandidátem bude jordánský princ Alí bin Husajn. Ten událost označil za "smutný den pro fotbal".

Jordánský princ přitom již v úterý hlásil, že mu někdo nabízel ke koupi 47 hlasů ve volbě proti Blatterovi. Zda to souvisí s dnešním zátahem, není jasné.

Amerika může stíhat cizince, kteří v USA působí

Vydávací procedura probíhá ve zkráceném řízení, kdy švýcarské ministerstvo spravedlnosti na americkou žádost bezprostředně reaguje. Pokud by zadržená osoba s takovým postupem nesouhlasila, musí americké úřady podat do 40 dnů formální žádost o vydání.

Americké zákony dávají ministerstvu spravedlnosti USA rozsáhlé pravomoci ohledně trestního postihu cizinců žijících mimo území USA. Soudní praxe, kterou mnohé jiné státy kritizují, umožňuje americké justici uplatnit trestní odpovědnost vůči jakýmkoli osobám, mají-li sebemenší napojení na Spojené státy, například formou finančních transakcí přes americké banky nebo využíváním internetových služeb amerických společností.

Švýcarsko uzavřelo s USA specifickou vydávací smlouvu, která mu umožňuje odmítnout vydání osob obviněných v USA z daňových úniků. Obecné kriminality se ale tato výjimka netýká.