Ve funkci prezidenta Mezinárodní fotbalové federace zůstává navzdory čerstvému korupčnímu skandálu Sepp Blatter, který vede FIFA od roku 1998. Jeho konkurent Alí bin Husajn z boje odstoupil. V prvním kole volby prezidenta FIFA nezískal ani jeden z kandidátů potřebné dvě třetiny hlasů. Jordánský princ Husajn v něm získal 73 hlasů, zatímco pro devětasedmdesátiletého Švýcara se vyslovilo 133 z 209 delegátů. Tři hlasy byly neplatné. 

"Děkuji za podporu všem, který měli odvahu mi dát hlas, ale odstupuji z boje. Přeji vám hodně štěstí do budoucna," řekl Husajn. Stejně jako on se v roce 1998 zachoval Lennart Johansson, který v prvním kole s Blatterem prohrál 80:111. 

"Nejsem bezchybný, ale to není nikdo. Děkuji, že jste se mě rozhodli přijmout na další čtyři roky. Budu kormidlovat tuto loď jménem FIFA a společně ji dovedeme zpět do přístavu," prohlásil Blatter v děkovné řeči, při které na něm byla znát výrazná úleva a velká radost. Ze sálu se při jeho jmenování ozýval pískot.

Blattera čeká už páté funkční období. V něm se bude muset vypořádat především se silnou kritikou která výrazně zesílila po středečním zatčení sedmi představitelů FIFA kvůli podezření z korupce. I vysoce postavení politici Blatterovi vytýkají, že má na skandálu jako šéf FIFA svůj podíl. Už předtím ale především Evropa volala po změně. Právě Evropa jako jediná z konfederací stála za Blatterovým konkurentem Alím bin Husajnem.

Od asociací z ostatních kontinentů měl jordánský princ malou podporu. Šéf Evropské fotbalové unie Michel Platini ve čtvrtek prohlásil, že pokud bude znovu zvolen Blatter, UEFA se 6. června sejde a bude jednat o svém dalším postoji k FIFA. Nevyloučil možnost, že by Evropa bojkotovala soutěže FIFA včetně mistrovství světa v roce 2018 v Rusku.

Nevhodné klimatické podmínky v Kataru

Především přidělení šampionátu Kataru vyvolalo velkou vlnu podezření, jelikož arabská země nemá klimatické podmínky vhodné pro fotbalový turnaj. Přesto ve volbě porazila USA, Austrálii, Japonsko a Koreu. V důsledku toho bylo zahájeno několik vyšetřování, jedno vedla i samotná FIFA.

Důkladné vyšetřování podnikly i Spojené státy, které s Katarem ve volbě prohrály. Ve středu po měsících příprav švýcarští vyšetřovatelé na žádost amerických úřadů zadrželi sedm funkcionářů FIFA, mezi nimi i místopředsedy Jeffreyho Webba z Kajmanských ostrovů a Eugenia Figuereda z Uruguaye. Celkem bylo z korupce vztahující se až do 90. let obviněno 14 lidí.

Katar v pátečním prohlášení znovu striktně odmítl, že by šampionát v roce 2022 získal nekalým způsobem, a popřel jakákoli obvinění. "Spolupracujeme při vyšetřování výběrových řízení pro šampionáty v letech 2018 a 2022 a budeme tak činit i nadále," stojí v prohlášení katarského organizačního výboru.

Atmosféra v Curychu

Na hodinu a půl přerušila jednání v Curychu švýcarská policie, protože anonym vyhrožoval bombovým útokem. Ve vyklizeném sále však specialisté neobjevili nic podezřelého a ve 13.40 hodin mohl kongres pokračovat.

"Přiznávám, že FIFA prochází těžkým obdobím. Středeční události na nás vrhly temný stín. Pokusme se z toho vzpamatovat. Nemůže se nechat vláčet bahnem," prohlásil na konferenci Blatter. "Pokud někdo bude odsouzen, pak jde o jedince, nikoliv celou organizaci," dodal. Podle něj není možné kontrolovat všechny - tedy 209 organizací a celkem 1,6 miliardy lidí, kteří jsou s FIFA nějak spokojeni.

"Máme nejrůznější vyšetřovací, disciplinární a dohledové komise. Jejich členové jsou voleni, takže nelze nikoho obviňovat z toho, že je ovlivňujeme. Moji rivalové říkají, že jsme stvořili monstrum. Ale FIFA není monstrum, je to jen velmi významná organizace," uvedl Blatter.

Před kongresovým centrem v Curychu demonstrovalo několik lidí, symbolicky vystavili organizaci FIFA červenou kartu. Protestovali také Palestinci, kteří pro změnu požadují vyloučení Izraele.

V sále se probíraly mimo jiné finance. Mezi lety 2011 až 2014 měla FIFA čistý zisk 338 milionů dolarů, takže se její rezervy navýšily na 1,5 miliardy dolarů. Mluvčí finanční sekce upozornil, že zisk za rok 2014, kdy se konalo MS v Brazílii, činil 141 milionů dolarů. FIFA tak měla díky šampionátu o 37 procent vyšší zisky než v předchozím období.

Volby předsedy se zúčastní také česká delegace, kterou tvoří předseda FAČR Miroslav Pelta, generální sekretář Rudolf Řepka a místopředseda Dušan Svoboda. Před odletem do Curychu ještě nebyli rozhodnutí, komu dají hlas, s tím, že dají na názor UEFA.

Warner zkolaboval

Jeden ze 14 lidí obviněných v korupčním skandálu opustil na kauci vězení. Bývalý místopředseda fotbalové federace FIFA Jack Warner byl ve věznici v metropoli Trinidadu a Tobaga Port of Spain, odkud odjel v sanitce kvůli vyčerpání. Ve vězení strávil noc ze středy na čtvrtek.

Warner je mimo jiné podezřelý, že se podílel na korupčním jednání při volbě pořadatele mistrovství světa 1998 (Francie) a 2010 (JAR). Z fotbalu odešel před čtyřmi lety v souvislosti s korupčním skandálem při volbě prezidenta FIFA.

Po středeční razii v Curychu před volbou předsedy FIFA a zatčením sedmi vysokých funkcionářů FIFA vydaly americké úřady na dvaasedmdesátiletého Warnera zatykač. Nedlouho poté se sám přihlásil policii. Obviněn byl v osmi bodech včetně organizovaného zločinu, korupce a praní špinavých peněz. U soudu by se bývalý šéf konfederace Severní a Střední Ameriky a Karibiku (CONCACAF) měl objevit v polovině července.