Slovenský premiér Robert Fico se v úterý v moskevském Kremlu sešel s ruským prezidentem Vladimirem Putinem k diskusi o oživení hospodářských vztahů, které podle slovenského premiéra zaznamenaly počátkem roku "děsivý" pokles. Putin doporučil formy rusko-slovenské spolupráce upravit.

Podle strohé zprávy publikované na webových stránkách ruského prezidenta byla schůzka věnována "klíčovým otázkám dvoustranné spolupráce a aktuálním mezinárodním tématům".

Fico přijetím v Kremlu ukončil oficiální část své návštěvy v Moskvě, během níž jednal i s premiérem Dmitrijem Medveděvem a šéfem dolní parlamentní komory Sergejem Naryškinem.

Putin Fica upozornil, že v obchodních a ekonomických vztazích mezi Ruskem a Slovenskem došlo k "nevelkému poklesu", jehož příčiny je třeba probrat a formy spolupráce upravit. Slovenský premiér vnímá situaci naléhavěji - před příjezdem do Kremlu prohlásil, že jen v prvním letošním čtvrtletí poklesl objem vzájemného obchodu o 40 procent. Označil to za "děsivé číslo".

Slovenský premiér Putinovi řekl, že nevidí "absolutně žádné důvody," aby se objem slovensko-ruského obchodu dál snižoval. Nynější jeho jednání v Moskvě prý může být podnětem k nápravě.

Fico Putinovi poděkoval za možnost zúčastnit se počátkem května v Moskvě oslav 70. výročí konce druhé světové války, přestože stejně jako český prezident Miloš Zeman byl za cestu do Ruska mnohými kritizován. "Události spojené s druhou světovou válkou jsou hluboce zakořeněny ve vědomí našich lidí. Nikdo nezpochybňuje fakt, že 63 000 rudoarmějců zahynulo při osvobozování Slovenska," citovala Fica kremelská tisková služba.

Fico po jednání s Medveděvem: Slovensko hájí své národní zájmy

Fico se také setkal s ruským premiérem Dmitrijem Medveděvem. Po jejich rozhovoru řekl, že Slovensko jako člen Evropské unie podporuje jednotné unijní stanovisko k situaci na Ukrajině, jako svrchovaný stát si ale vyhrazuje právo hájit své národní zájmy.

Budou-li splněny minské mírové dohody týkající se Ukrajiny, je třeba sankční režim opustit, dodal slovenský premiér podle ruské agentury TASS. Medveděv pohrozil, že budou-li sankce EU rozšířeny, odpoví Moskva "symetricky". "Sankce jsou kolektivní odpovědností EU," vysvětlil Medvěděv ruské stanovisko. "Všechny státy, které jsou členy EU, to musejí pochopit," zdůraznil.

 "Slovenská vláda vždy sankce považovala jen za nástroj, nikoli za politické řešení. V červnu na summitu Evropské unie pro nás bude důležitá otázka plnění minských dohod oběma stranami. Pokud bude plnění realitou, budeme podporovat zrušení sankcí," konstatoval premiér. "Nechceme, aby se Ukrajina stala novou Libyí nebo Irákem," prohlásil.

Ukrajinská agentura Unian napsala, že Fico se v pondělí večer z Moskvy telefonicky spojil s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem, aby ho ujistil, že Slovensko bude jako "odpovědný stát" režim protiruských sankcí dodržovat. Slovenský list Sme k tomu poznamenal, že "Fico z Moskvy hasil vztahy s Ukrajinou".

Fico přijel do Ruska v období sílícího napětí mezi Bruselem a Moskvou, jehož zatím posledním projevem se stala diplomatická přestřelka kvůli zveřejnění ruských sankčních seznamů. Soupis téměř devadesáti v Rusku nežádoucích západních politiků, mezi nimiž není žádný Slovák, publikovala evropská média, přestože Moskva ho prý předala do centrály EU jako důvěrný dokument.

Tématem Ficova jednání s Medveděvem byly i energetické otázky, zejména transport ruských surovin do Evropy po zrušení projektu South Stream. Ruský Gazprom v květnu oznámil, že zahájil stavbu plynovodu Turkish Stream do Turecka, odkud by měl ruský plyn proudit dál do Evropy. Firma přišla s tímto projektem poté, co koncem loňského roku kvůli neshodám s EU odstoupila od výstavby plynovodu South Stream. 

Fico rovněž na tiskové konferenci řekl, že jeho země má zájem zapojit se do modernizace ruských protiraketových komplexů S-300, které zbrojní experti přirovnávají k americkým výkonným protiraketám Patriot. V brzké době prý bude podepsána smlouva o modernizaci ruských bojových vrtulníků Mi-17 ve slovenských závodech.