Členské země Evropské unie pořád nejsou jednotné v názoru na možnost povinného přerozdělování žadatelů o azyl. Po lucemburské diskusi se svými resortními kolegy to novinářům společně řekli ministři vnitra Slovenska Robert Kaliňák a Česka Milan Chovanec. Obě tyto země patří do skupiny, která návrh Evropské komise odmítá. 

"Myslíme si, že povinná solidarita je mimořádně škodlivá," prohlásil před novináři Kaliňák. Pomoc podle něj i podle českého ministra Chovance musí být na dobrovolném základě. Problematikou se bude koncem příštího týdne zabývat také summit Evropské unie.

Lídři evropských zemí na své mimořádné schůzce k migraci v dubnu zdůraznili právě potřebu dobrovolnosti, přesto později Evropská komise nabídla mechanismus povinného přerozdělování. Její zástupci totiž poukazují na to, že dobrovolný princip platí už nyní a věc zjevně neřeší.

Slovensko má ale podle nevládních organizací dostatečné kapacity, zkušenosti a infrastrukturu pro to, aby poskytlo pomocnou ruku několika stovkám syrských a eritrejských uprchlíků. Na Slovensku, jehož hranice s Ukrajinou je zároveň vnější hranicí EU a schengenského prostoru volného pohybu osob, loni požádalo o azyl 331 osob, z nichž 14 azyl získalo a dalším 99 osobám byla poskytnuta doplňková ochrana.

Téměř dvě desítky nevládních organizací proto vybídly slovenskou vládu, aby přehodnotila svůj odmítavý postoj k převzetí uprchlíků, jak to navrhla Evropská komise. "Každá osoba by musela podstoupit azylové řízení. Není důvod ke zveličování bezpečnostního rizika, protože máme systém, který dokáže takové věci odhalit," řekla novinářům šéfka Ligy za lidská práva Zuzana Števulová.

V italských nádražích nocují tisíce uprchlíků

Kvůli zpřísněným kontrolám na hranicích s Francií a Rakouskem nocují na autobusových a vlakových nádražích v severní Itálii tisíce lidí, kteří čekají na příležitost vycestovat. Na hlavním železničním nádraží v Miláně uvízly téměř čtyři stovky Afričanů a Syřanů, tisíce dalších nocují kolem autobusových a vlakových nádraží v Římě, kde už radnice musela zřídit stanové tábory.

Na hraničním přechodu Ventimiglia v neděli navíc uprchlíci už třetím dnem protestovali kvůli zpřísněným policejním kontrolám, které jim brání překročit hranice do Francie. Policie tady zastavila stovky běženců mířícím dál do Evropy a převezla je do záchytného tábora v přístavním městě Savona.Do Itálie loni přicestovalo přes 170 tisíc uprchlíků, ve sběrných zařízeních jich ale nyní je jen 76 tisíc.

Italský premiér Matteo Renzi považuje počet 24 tisíc uprchlíků, kteří by podle navržených kvót měli putovat z Itálie do dalších členských zemí EU, za nedostatečný. "Podělit se jen o 24 tisíc uprchlíků, to považuji spíše za provokaci," uvedl Renzi. Podle odhadů by totiž letos do Itálie mělo přijet přes 200 tisíc nelegálních migrantů.

Kvůli běžencům zpřísní kontrolu i Srbsko

Srbská vláda přislíbila zpřísnit ostrahu svých hranic s Maďarskem, které Bělehrad dlouhodobě kritizuje za nedostatečný postup proti nelegální migraci. Srbský ministr vnitra Nebojša Stefanović také řekl, že země zintenzivní i kontroly na hranicích s Makedonií.

Od začátku roku se do Maďarska přes hranice se Srbskem dostalo 54 tisíc žadatelů o azyl, maďarské úřady proto očekávají, že by jejich počet mohl do konce roku stoupnout až na 130 tisíc. Přes Srbsko do Maďarska a dále do EU proudí lidé, kteří přes Turecko a Řecko prchají ze Sýrie, Iráku a z dalších zemí Blízkého východu před válkou, sektářským násilím a bídou. Srbsko využívají k odchodu do Evropy také obyvatelé Kosova, kteří jsou nespokojení s nelepšícími se životními poměry ve vlasti.

Do Turecka za poslední dva týdny uteklo 23 tisíc Syřanů

Asi 70 procent migrantů, kteří do země vstoupili mezi 3. a 15. červnem, jsou přitom ženy a děti, uvedl mluvčí UNHCR William Spindler. Většina nově příchozích jsou Syřané, kteří utekli před boji. Terénní pracovníci UNHCR říkají, že většina uprchlíků je vyčerpaná a nesou si s sebou jen pár osobních věcí. Někteří z nich strávili na cestě několik dní.

Syrští uprchlíci míří zejména do Jordánska, Libanonu, Turecka, Iráku a Egypta. V Turecku se jich nyní nachází nejvíce - více než 1,7 milionu.