Jednoho mrtvého a dva lehce zraněné si v pátek vyžádal atentát v továrně ve městě Saint-Quentin-Fallavier u Lyonu na jihovýchodě Francie, informují francouzská média.

Policie už podle médií zatkla muže, který je z útoku podezřelý. K továrně přijel podle bezpečnostních zdrojů s další osobou.

Premiér Manuel Valls nařídil zvýšenou pohotovost ve všech podobných objektech v kraji.

Zadrženým údajným útočníkem je Yassin Sahli, který zatím neměl žádný záznam v trestním rejstříku, ale policie jej zařadila mezi sledované osoby v letech 2006 až 2008 pro podezření, že se dal na cestu radikálního islámu. Pětatřicetiletý Sahli se živí jako řidič a žije na předměstí Lyonu.

Druhý z atentátníků je podle listu Le Figaro nejspíš mezi dvěma zraněnými. Avšak podle místního listu Le Dauphine ho policie zatkla v jeho domě v Saint-Quentin-Fallavieru, kde se továrna nachází.

Podle zdrojů blízkých vyšetřovatelům je zabitý majitel místní firmy zaměstnávající jednoho z útočníků. Na místě se našlo torzo oběti, která nebyla zabita explozí. Oddělená hlava se našla před vstupem do budovy. Podle médií byla zavěšena na přilehlý plot asi deset metrů od těla.

Místo navštívil ministr vnitra Bernard Cazeneuve, podle něhož byl nalezený mrtvý muž "zavražděn a odporně připraven o hlavu".

Rozhlasová stanice Europe 1 údajně hovořila se Sahliho manželkou, která řekla, že ráno šel normálně do práce, ale odpoledne se už nevrátil. Tvrdila, že doposud žili se svými třemi dětmi jako normální muslimové. Podle agentury AFP ji policie již zadržela kvůli výslechu společně se sestrou pachatele.

Pachatelé podle médií přijeli k továrně na výrobu průmyslových plynů americké společnosti Air Products krátce před desátou hodinou. Prorazili vstupní bránu a na dvoře objektu najížděli do kontejnerů s plynem s cílem vyvolat explozi, což se jim povedlo.

Jeden z mužů podle očitých svědků držel před explozí islamistickou vlajku.

Teroristé v pátek také zaútočili na hotel v Tunisku a na mešitu v Kuvajtu. Podle amerických vyšetřovatelů nebyly útoky koordinovány.

Teroristé zaútočili na americkou továrnu ve Francii

"Zatčená osoba byla v roce 2006 součástí vyšetřování v souvislosti s podezřením z napojení na radikální islamistické buňky, akta byla nicméně v roce 2008 uzavřena," oznámil Cazeneuve k zadrženému.

"Zatčený byl sledován tajnými službami pro své napojení na salafistické kruhy, nebyl ale označen za osobu, která by se v minulosti podílela na teroristických akcích či jejich přípravách," dodal.

Francouzský prezident François Hollande kvůli útoku předčasně opustil summit evropských lídrů v Bruselu. "Není pochyby, že jde o teroristický útok," uvedl Hollande před odjezdem do Paříže. Případem se začal zabývat státní zástupce se zaměřením na terorismus. 

"Naše myšlenky jsou samozřejmě s pozůstalými oběti," dodal Hollande. Podle francouzského prezidenta se ale Francouzi nesmí poddat strachu a musí nadále šířit myšlenky tolerantní společnosti.

Někteří analytici v médiích však vyjádřili pochybnosti, zda lze událost skutečně kvalifikovat jako teroristický čin - šlo podle nich možná o kriminální akt osobní msty, který pachatel "okořenil" módním prostředkem teroristů. Uříznutí hlavy, které extremisté na Blízkém východě a v severní Africe používají zcela běžně, je ve Francii premiérou. 

K pátečnímu útoku se vyjádřil i premiér Bohuslav Sobotka. "Bohužel si myslím, že to byla jen otázka času, protože bezpečnostní situace v celé Evropě a jejím okolí se v důsledku celé řady faktorů z posledních několika let výrazně zhoršila. Musíme si uvědomit, že v bezprostředním okolí Evropy je několik zhroucených států, několik zemí, kde se vede občanská válka. Máme tady také Islámský stát a silnou migrační vlnu, která dnes míří do Evropy. To je celá řada faktorů, které bohužel zlepšují podmínky pro působení teroristů," řekl.

"Ukazuje se také, že bylo správné, když naše vláda rozhodla výrazně posílit kapacity našich bezpečnostních služeb. Česká republika se na zhoršení mezinárodní bezpečnostní situace připravuje a budeme schopni reagovat lepší spoluprací s našimi partnery," dodal Sobotka.

Premiér Francie Manuel Valls při návštěvě Kolumbie prohlásil, že "islamističtí teroristé znovu zasáhli ve Francii". Zahraniční cestu po zemích Latinské Ameriky kvůli pátečnímu útoku zkrátí. 

Pravděpodobný budoucí prezidentský kandidát Alain Juppé na Twitteru uvedl, že "hrozba terorismu je na svém maximu a stát musí udělat vše ve svých schopnostech, aby občany ochránil". 

V továrně byly nebezpečné plyny a látky

Továrna americké společnosti Air Products, která byla dějištěm pátečního atentátu na východě Francie, patří k průmyslovým objektům řazeným k těm, kde je velké riziko průmyslové havárie.

Je producentem průmyslových plynů, z nichž mnohé jsou výbušné.

Komplex patří k největším průmyslovým zónám v Evropě, rozkládá se na ploše 1000 hektarů a jde zejména o velké sklady a průmyslové podniky. Je na dobře přístupném místě, protože se nachází poblíž železničního nádraží a lyonského letiště St. Exupéry.

Společnost Air Products sama sebe označuje za největšího producenta vodíku a helia na světě. Spadá pod podniky třídy Seveso, tedy místa, v nichž je vysoké riziko průmyslových havárií.

Toto označení se používá od roku 1982 hlavně pro místa, kde se skladují nebezpečné výbušniny nebo chemikálie.

 Plán komplexu.

 

Teroristé zaútočili na americkou továrnu ve Francii