Americká Národní agentura pro bezpečnost (NSA) neodposlouchávala v Německu jen kancléřku Angelu Merkelovou, ale i další vysoce postavené vládní politiky. S odvoláním na informace serveru WikiLeaks o tom ve středu informovala německá média. Ve středu zájmu byla údajně německá měnová a obchodní politika, odposlouchávané rozhovory se zčásti týkaly i řecké dluhové krize.

Nově zveřejněné dokumenty obsahují mimo jiné záznam rozhovoru kancléřky Merkelové z roku 2011, v němž se vyjadřuje k tehdy aktuálnímu vývoji v Řecku. Údajně si stěžuje, že je bezradná. Situaci Řecka podle ní nezlepší ani dodatečné odpuštění části dluhu, neboť Atény by nebyly schopny splatit ani jeho zbylou část.

Mluvčí spolkové vlády se ve středu na dotaz listu Süddeutsche Zeitung nechtěl bez znalosti konkrétního textu k věci vyjadřovat.

K cílům odposlechů NSA patřila v Německu kromě kancléřky údajně také ministerstva hospodářství, financí a zemědělství. Dokumenty zveřejněné serverem WikiLeaks údajně obsahují 69 odposlouchávaných telefonních čísel, jejichž sledování se dá prý dohledat až do 90. let.

Odposlouchávání německé kancléřky Merkelové a jejího předchůdce Gerharda Schrödera americkou tajnou službou NSA vyšlo najevo poprvé v roce 2013. Aféra tehdy poškodila vztahy mezi Spojenými státy a Německem.

Před týdnem server WikiLeaks zveřejnil informace, že NSA špehovala nejméně v letech 2006 až 2012 tři poslední francouzské prezidenty, kterými byli Jacques Chirac, Nicolas Sarkozy a François Hollande.