Desítky trestních oznámení a rozsáhlé personální čistky jsou výsledkem tažení ruských úřadů proti nepořádkům v kosmickém průmyslu, který v posledních letech postihla dlouhá řada bolestných a nákladných neúspěchů. Hlavní pozornost ruských kontrolních orgánů se podle médií soustřeďuje na Chruničevovo výzkumné a výrobní středisko, výrobce ruských nosných raket, a na ruskou státní kosmickou agenturu Roskosmos.

Informovaný ruský list Kommersant v pondělí napsal, že Chruničevovo středisko, kde se vyrábějí nosné rakety Proton a Angara, je hluboce zadlužené a poznamenané defraudacemi, zneužíváním pravomocí a podvody. Akciovými machinacemi, fiktivními smlouvami a paděláním dokumentů si údajně dřívější vedení závodu přišlo na stamilionové dolarové sumy.

Vyšetřovatelé zatím podali pětadvacet trestních oznámení, v osmi kauzách bylo zahájeno stíhání a v dalších jedenácti se připravuje. Mezi obviněnými, kteří údajně způsobili bezprostřední škody ve výši 16 miliard rublů (sedm miliard korun), je i bývalý šéf závodu Vladimir Něstěrov a jeho ekonomický náměstek Alexandr Ostroverch.

Podle Kommersantu dosáhly finanční machinace v Chruničevově středisku "kolosálních rozměrů" a situace podniku je kritická. "Restart" hlavní kosmické výrobní základny podle listu přijde ruskou státní pokladnu přinejmenším na 56 miliard rublů (25 miliard korun).

Situaci v ruském kosmickém průmyslu bedlivě sleduje Kreml, do vyšetřování se zapojilo ministerstvo vnitra a tajná policie FSB. V poslední době se stále víc zaměřují i na federální kosmickou agenturu Roskosmos, jejíž vedení se kvůli nepořádkům a kosmickým haváriím za posledních pět let změnilo čtyřikrát. Před týdnem byl funkce zbaven šéf pilotovaných letů Alexej Krasnov, v pondělí podle ruských médií výpověď čeká šéfa vědeckého týmu agentury Alexandra Milkovského.

Vicepremiér Dmitrij Rogozin, který má v ruské vládě kosmický program na starosti, nedávno oznámil prezidentu Vladimiru Putinovi, že odvětví zahajuje nebývale hlubokou reformu, která má nedostatky odstranit. Páteří rezortu se má stát Spojená raketová a kosmická společnost (ORKK) založená loni, která převezme roli koordinátora a garanta výroby kosmických aparátů.

Zvýšenou péči slibuje Rogozin věnovat i komplikované a trestními kauzami stíhané dostavbě nového kosmodromu Vostočnyj, který vzniká na Dálném východě při čínských hranicích. Dělníci tam opakovaně stávkují kvůli zpožděným mzdám, zatím čtyřměsíční zpoždění oproti plánu se zvyšuje. V kapsách podvodníků tam údajně skončily desítky milionů rublů. Z kosmodromu, který má být alternativou kazašského Bajkonuru, má první raketa startovat letos v prosinci.

Neúspěchy ruské kosmonautiky se datují zhruba od roku 2011, kdy Roskosmos zaznamenal pět velkých havárií. Z poslední doby to byla dubnová havárie ruské nákladní lodi Progress nebo loňský nezdařený start rakety Proton. Selhalo také několik dalších nákladních raket, které měly vynést na oběžnou dráhu ruské i zahraniční družice.