Londýn odmítl kritikovi čínské vlády a světoznámému výtvarnému umělci Aj Wej-wejovi udělit vízum na šest měsíců, o něž žádal, ale povolil mu pobyt jen na několik týdnů. Imigrační úřad zdůvodnil omezení víza tím, že sedmapadesátiletý Číňan ve své žádosti zamlčel, že byl v minulosti odsouzen. Umělec ale namítá, že nikdy nebyl oficiálně obžalován ani odsouzen, jen zatčen a vyslýchán.

Aj Wej-wej obvinil britské úřady, že se tak otáčejí zády k bojovníkům za lidská práva. Podle středečního písemného rozhodnutí imigračního úřadu, které ve čtvrtek zveřejnil deník The Guardian, smí slavný Číňan pobývat v Británii jen od 9. do 29. září.

Některé komentáře obviňují Londýn, že se jedná jen o záminku, aby kritik čínského režimu nemohl být v Británii v říjnu, kdy tam bude na státní návštěvě čínský prezident Si Ťin-pching. Britské úřady ale trvají na tom, že muž "prokazatelně" byl odsouzen čínskými úřady a že může být rád, že dostal "zcela výjimečně" 20denní vízum na září.

"Hanba britské vládě!" napsal na Twitteru známý čínský bloger a bojovník za volný přístup k internetu Michael Anti. Britské úřady ve čtvrtek také kritizovala expertka na Čínu v mezinárodní organizaci na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW) Maya Wangová.

Čínské úřady minulý týden vrátily Aj Wej-wejovi po čtyřech letech pas. Nejznámější současný čínský umělec krátce poté zažádal o víza pro Německo a Británii. V těchto zemích již v minulosti vystavoval. Velmi rychle obdržel německé vízum, a to na čtyři roky s možností více vstupů. Podle jeho okolí ve čtvrtek odletěl z Číny s německou leteckou společností Lufthansa.

Aj Wej-wej je otevřeným kritikem porušování lidských práv v Číně. Strávil 12 let v USA, ale v roce 1993 se vrátil do Číny. Roku 2011 byl zatčen pro údajné daňové podvody a téměř tři měsíce vězněn, prý bez formálního obvinění. Tehdy mu úřady zabavily pas. Také dostal pokutu 15 milionů jüanů (asi 58 milionů korun).

Jeho výtvarné instalace se vystavují po celém světě a letos na podzim by se jeho kompozice připomínající ničivé zemětřesení z roku 2008 a další díla měly objevit v Královské akademii umění v Londýně. Aj expozicí připomíná zemětřesení v čínské provincii S'-čchuan z roku 2008, kde zemřelo 80 tisíc lidí. Umělec tehdy kritizoval vládu za nekvalitní stavebnictví. Materiálem pro jeho novou kompozici byly zkroucené ocelové tyče z budov poškozených otřesy půdy.