Na 96 se zvýšil počet obětí nedělního náletu syrského letectva na město Duma, které leží asi 15 kilometrů severovýchodně od metropole Damašku v oblasti ovládané protirežimními povstalci. Informovala o tom v pondělí exilová organizace SOHR, která situaci v Sýrii dlouhodobě sleduje z Londýna. Původní bilance hovořila o 80 obětech, většina z nich jsou prý civilisté.

Počet mrtvých podle SOHR s největší pravděpodobností ještě poroste, stav mnoha z asi 240 zraněných je prý totiž velmi vážný. Mezi mrtvými jsou podle dosavadních poznatků přinejmenším dvě ženy a čtyři děti.

Letadla syrské armády věrné prezidentovi Bašáru Asadovi svrhla v neděli na tržiště v Dumě asi deset bomb. Nálety podle SOHR pokračovaly i poté, co na tržiště dorazili zdravotníci. Šéf SOHR Ramí Abdar Rahmán uvedl, že šlo o "úmyslně spáchaný masakr".

Podle syrské armády útok cílil na opoziční skupinu, která si říká Islámská armáda. Ta sdružuje povstalce v okolí Damašku, kteří odmítli členství v Syrské svobodné armádě. Zároveň nejsou tito bojovníci ale ani příznivci radikálů z organizace Islámský stát (IS) či fronty An-Nusra, napojené na teroristickou síť Al-Káida.

Letecký útok se odehrál v týž den, kdy do Sýrie poprvé dorazil nový šéf humanitárních operací OSN Stephen O'Brien. "Zprávami o včerejších (nedělních - pozn. ČTK) náletech, které zabily a zranily množství civilistů, jsem zcela zděšen. Šokuje mě naprostá neúcta k životu civilistů v tomto konfliktu," řekl v pondělí O'Brien na tiskové konferenci.

Nálety ostře odsoudilo rovněž americké ministerstvo zahraničí a zvláštní zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura. "Aby vláda zaútočila na frekventované tržiště a zabila skoro stovku civilistů, je nepřijatelné za jakýchkoli okolností," uvedl italský diplomat.

Občanská válka, zuřící v Sýrii pátým rokem, si vyžádala více než 250 tisíc mrtvých a nejméně půl milionu zraněných.