Francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve a jeho britská kolegyně Theresa Mayová ve čtvrtek v severofrancouzském Calais podepsali dohodu o posílení spolupráce při řešení uprchlické krize v okolí tohoto přístavního města.

Jejími stěžejními body jsou společný postup proti pašerákům, posílení bezpečnostních opatření, ale i humanitární pomoc tisícům migrantů tábořících u Calais ve snaze dostat se na lodi či tunelem pod Lamanšským průlivem do Británie.

Cazeneuve s Mayovou před podpisem dohody navštívili terminál eurotunelu v Coquelles a prohlédli si i nová bezpečnostní opatření znesnadňující pronikání migrantů do tunelu.

Za účelem boje proti zločineckým skupinám pašeráků vznikne na základě čtvrteční dohody v Calais společné francouzsko-britské velitelské a kontrolní stanoviště. Vůbec poprvé tak budou na francouzské půdě operovat i britští muži zákona. Ve velení střediska bude stát vždy jeden Brit a jeden Francouz, kteří budou pravidelně podávat hlášení svým ministrům.

Text dohody obsahuje podle francouzských médií i zmínku o posílení humanitární pomoci až třem tisícům migrantů, kteří táboří v oblasti Calais. Dosud pomoc poskytovaly ze svých zdrojů především humanitární organizace a místní úřady.

Francie se v dohodě rovněž zavázala navýšit počet francouzských policistů přítomných v oblasti Calais z 1300 na 1800 a ve spolupráci se společností Eurotunnel i počet strážců podmořské spojnice kontinentu s Británií.

Nadále zlepšovat chtějí Paříž a Londýn také bezpečnostní opatření u vjezdu do tunelu. Mělo by se jednat především o zesílení plotů, lepší kamerový systém, silnější osvětlení či instalaci infračervených detektorů pohybu.

Londýn by měl na nová opatření obsažená ve smlouvě poskytnout v průběhu příštích dvou let asi sedm milionů liber (270 milionů Kč).

Podle společnosti Eurotunnel se počet pokusů o proniknutí do tunelu v posledních dnech výrazně snížil a dosahuje 100 až 200 pokusů denně. Na konci července jich bylo každý den kolem dvou tisíc. Od počátku června zahynulo při pokusu proniknout tunelem přinejmenším deset lidí.

Británie a Francie se v uplynulých měsících vzájemně obviňovaly, že nedělají dostatek pro zklidnění situace v Calais.

Britská opozice dnes varovala, že zpřísnění bezpečnostních kontrol v okolí Calais by mohlo znamenat pouze zhoršení situace na jiných místech evropského pobřeží, například u francouzského Dunkerquu, belgických Brugg či nizozemského města Hoek van Holland.

Ministr Cazeneuve ve čtvrtek bude v jednáních o řešení evropské uprchlické krize pokračovat v Berlíně. Setká se tu se svým německým resortním kolegou Thomasem de Maizièrem.