Radikálové z Islámského státu (IS) zničili za pomoci buldozerů křesťanský klášter Mar Elian ve městě Karajtín v provincii Homs v centrální části Sýrie. Klášter zde byl založen před více než 1500 lety, v 5. století našeho letopočtu.

Islamisté podle Syrské organizace ochránců lidských práv (SOHR) také odvlekli do své hlavní bašty ve městě Rakka více než stovku zajatců, včetně křesťanů, kterých se zmocnili po dobytí Karajtínu před zhruba dvěma týdny, po tvrdých bojích s vládními vojsky.

Mezi zajatci je podle Rádia Vatikán také převor kláštera Jacques Mourad, který v klášteře za pomoci muslimských přátel a dárců pečoval o několik set uprchlíků, včetně malých dětí.

"Tato nová epizoda potvrzuje obrazoboreckou zuřivost džihádistů," poznamenal list l'Osservatore Romano, pokládaný za hlas Vatikánu.

"Myslím, že se obáváme o téměř všechny památky v Sýrii. Nic není v bezpečí," řekla agentuře AP generální ředitelka UNESCO Irina Bokovová, podle níž Islámský stát na kulturu a historické dědictví hledí přesně opačně,než světová organizace.

Jeden z uprchlíků z Karajtínu, který s AP z obavy o své příbuzné hovořil pod podmínkou anonymity, řekl, že islamisté srovnali svatyni se zemí a odvezli kostelní zvony.

Klášter byl založen v roce 432. Poškodilo jej již ostřelování vládními vojsky před dvěma týdny, než jej islamisté zničili.

Radikálové z Islámského státu dobyli letos v květnu po týdnu tvrdých bojů historické město Palmýra v Sýrii a tamní památky prý zaminovali. Úřady stačily menší artefakty před IS ukrýt, ale na místě zůstávají architektonické skvosty i velké sochy.

Islamisté zatím ušetřili Palmýru velkého boření, zničili ale například sochu lva z 2. století, která stála u brány do městského muzea a byla v kovové kleci, která ji měla chránit, a také sochu předislámské bohyně Al-Lát. Ve čtvrtek radikálové zavraždili na náměstí před muzeem jednaosmdesátiletého syrského archeologa a dlouholetého kustoda sbírek antické Palmýry.

Islamisté také tvrdě vydrancovali Mari, někdejší starověké sumerské město v Sýrii. V řecko-římském městě Dura Europos, kterému se přezdívá pouštní Pompeje, se zase podle satelitních snímků z loňského roku vyskytuje mnoho stop po nelegálních vykopávkách a jsou na nich zachyceny stovky lidí provádějících tyto vykopávky.

SOHR sice sídlí v britském exilu, ale sleduje občanskou válku v Sýrii za pomoci svých kontaktů a místních pozorovatelů.

Menšiny, i náboženské, patří k oblíbeným terčům islamistů, kteří na křesťany hledí jako na nevěřící. Hrozba násilí a pronásledování donutila mnohé křesťanské obce opustit své domovy v Sýrii a na severu Iráku, poznamenala stanice BBC na svém webu.

Karajtín leží v pouštní oáze jižně od provinčního střediska Homs. Je poblíž silnice spojující historickou Palmýru s pohořím na syrské hranici s Libanonem.

Již dříve se objevily zprávy, že IS údajně z Karajtínu unesl 230 lidí, včetně několika desítek křesťanských rodin. Některé z nich radikálové chytili v karajtínském kostele.

Karajtín má 40 tisíc obyvatel, z nichž část vyznává sunnitský islám a část křesťanství. Podle ochránců lidských práv získal IS obsazením tohoto místa pod kontrolu trasu, jíž může přepravovat své lidi a materiál ze západu do Palmýry, kterou drží od května.

IS je pod tlakem leteckých náletů Spojených států a jejich spojenců, kteří jen ve čtvrtek podnikli 33 vzdušných úderů proti islamistům v Iráku a Sýrii. Oznámilo to v pátek velení celé operace.

Občanská válka, zuřící v Sýrii pátým rokem, si vyžádala více než 250 tisíc mrtvých a nejméně půl milionu zraněných.