Před ukrajinským parlamentem v pondělí odpoledne explodoval granát. Při výbuchu utrpěli zranění členové bezpečnostních složek, mluví se o desítkách lidí. 

Nejméně pět lidí je v kritickém stavu, mezi zraněnými jsou údajně i civilisté a nejméně tři novináři. Šéf kyjevské policie Oleksandr Tereščuk oznámil, že exploze několik lidí zabila, jejich počet ale neupřesnil. Podle agentury Bloomberg zemřel jeden policista, server Conflict News na Twitteru s odvoláním na ukrajinské ministerstvo vnitra upřesnil, že šlo o čtyřiadvacetiletého muže. Stanice BBC píše o jednom mrtvém členovi Národní gardy.

Granát přiletěl ze strany nacionalistů, kteří před parlamentem protestovali proti ústavním změnám, jež projednávali poslanci. Změny v ústavě se týkaly decentralizace státní správy, kterou předpokládala politická ujednání o řešení donbaské krize. 

Nacionalisté použili před parlamentem kouřové granáty, bezpečnostní složky proti nim zasáhly slzným plynem. Poté jeden z demonstrantů hodil na těžkooděnce granát, napsal server Meduza.io. Podle serveru byla zraněna až stovka lidí.

Video: Před ukrajinským parlamentem zabíjela bomba

Proti reformám se protestovalo i uvnitř parlamentu. Skupiny poslanců blokovaly jednací sál, kvůli protestům poslanců z národně orientovaných stran, zejména Radikální strany a západoukrajinské strany Svépomoc a Svoboda, byl začátek schůze několikrát odložen.

Před budovou parlamentu proti reformě demonstrovali nacionalisté, celkem se sešlo až tři tisíce lidí. Vzduchem létaly dýmovnice, dělbuchy a lahve se zápalnou směsí, policie odpovídala slzným plynem a obušky. Ultranacionalisté z Pravého sektoru zablokovali svými automobily příjezdy k parlamentní budově. Pořádek ve městě se snažilo zjednat 3500 povolaných policistů, gardistů a vojáků.

Prezidenta Petra Porošenka, který chce reformou vytvořit politické předpoklady pro ukončení války na Donbasu, obvinili poslanci Svépomoci a Svobody z protiústavního převratu a zrady národních zájmů. Sál sněmovny se v pondělí otřásal hlasitými projevy nespokojenosti a skandováním "Hanba!". 

Návrh zákona o decentralizaci je klíčovou součástí politických dohod z letošního února, které měly rozbouřenému Donbasu přinést mír. Zákon dává donbaské samosprávě rozsáhlé pravomoci včetně neodvolatelnosti zvolených zástupců, svobodného užívání ruštiny a práva na formování vlastních bezpečnostních struktur. Zákon nicméně nepřiznává Donbasu jako celku zvláštní status, po němž volají separatisté.

Proti návrhu nakonec hlasovalo 87 poslanců, mezi jinými i zastupitelé strany Vlast expremiérky Julije Tymošenkové.

Parlament v pondělí schválil ústavní reformu v prvním čtení, ve druhém potřebuje návrh ke konečnému schválení dvoutřetinovou většinu hlasů. Šéf parlamentu Volodymyr Hrojsman v pondělí bez dalšího upřesnění oznámil, že ke druhému čtení budou poslanci pozváni během podzimní parlamentní schůze, která začíná už v úterý.



Video: Před ukrajinským parlamentem zabíjela bomba