Rakouská policie zastavila na maďarské hranici už dva vlaky s uprchlíky cestujícími z Budapešti. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters. První z nich ale po kontrole pustila dál směrem do Vídně a dál do Německa.

V Budapešti směly v pondělí nastoupit do vlaků stovky migrantů mířících do Rakouska a Německa. První z těchto souprav, mířící se 300 uprchlíků do Mnichova, ale zatím uvízla na hranici, neboť Rakušané se dožadují vystoupení osob bez potřebných dokladů. Německá vláda mezitím popřela zvěsti, že jsou vypravovány "zvláštní vlaky" přepravující azylanty z Maďarska do Německa.

"Ne, žádné zvláštní vlaky nejsou," sdělil na Twitteru mluvčí kancléřky Angely Merkelové Steffen Seibert. "Lidé, kteří přijedou do Maďarska, se musejí zaregistrovat a žádat o azyl tam," napsal.

Zpravodaj Reuters předtím informoval, že tisíce uprchlíků se na nádraží v Budapešti tísní u mezinárodních pokladen ve snaze koupit si jízdenku do vlaků mířících do Rakouska a Německa. Stalo se tak poté, co se roznesla zpráva, že migranti smějí do těchto souprav nastupovat.

Státní televize M1 předtím uvedla, že běženci s platnými dokumenty a jízdenkami směli nastoupit do vlaku vypraveného dopoledne do Mnichova.

Podle agentury APA Merkelová o migrační krizi dnes hovořila s maďarským premiérem Viktorem Orbánem. Jeho mluvčí v této souvislosti řekl, že maďarská vláda k tomu vydá prohlášení. Žádné ale zatím vydáno nebylo. Místo toho ale podle médií od vlaků mířících na Západ zmizeli na nádražích policisté, kteří do té doby bránili běžencům v nastoupení do vagonů.

Podle mluvčího maďarské vlády Andráse Giróa-Szásza nejasná právní situace nastala, když Německo v posledních dnech projevilo tolerantnější přístup k migrantům ze Sýrie. Nový postoj Berlína totiž vyvolal v migrantech naději a domáhají se volné cesty do Německa.

Mluvčí vídeňské policie agentuře Reuters řekl, že Rakousko zkontroluje, zda stovky migrantů ve vlaku zažádaly o azyl v Maďarsku, a pokud ano, nenechá je cestovat dál. Ostatní běženci, kteří budou muset vystoupit kvůli přeplněnosti vlaku, smějí v Rakousku zůstat nejdéle dva týdny, pak budou vráceni do Maďarska.

Česká policie v souvislosti s tímto problémem sdělila, že zatím nechystá žádné speciální opatření pro kontroly vlaků mířících z jihu do Břeclavi, kam přijedou uprchlíci z Maďarska.