Ministerstvo obrany ověřuje, jestli Rusko skutečně zahájilo vojenské údery v Sýrii. Podle ministra obrany Martina Stropnického (ANO) je dost pravděpodobné, že tomu tak je.

Ministr to řekl ve čtvrtek po jednání sněmovního branného výboru. O údajných ruských úderech proti Islámskému státu v Sýrii v posledních dnech informovala některá zahraniční média.

"Chceme si to ověřit, je to poměrně významná zpráva. Já jsem o tom mluvil ráno s některými našimi speciálními útvary. Ty to ověřují. Je dost pravděpodobné, že tomu tak je," prohlásil Stropnický.

Pokud by se informace ukázala jako pravdivá, znamenalo by to podle něj poměrně výrazný zásah, který by mohl vést k efektivnějšímu řešení situace v oblasti. Zároveň míní, že celá záležitost není řešitelná vzdušnými silami.

"Může pomoct, kdyby se třeba ruské stíhačky, abych mluvil jasně, účastnily společných náletů, určitě to zkomplikuje Islámskému státu život. Ale nepřinese to žádoucí řešení," doplnil ministr.

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov informaci o údajném nasazení ruských letadel do úderů proti IS už ve středu popřel. "Takovým zprávám není radno věřit," komentoval mluvčí informace o přesunech ruské vojenské techniky.

Podrobněji o ruském postupu informoval izraelský zpravodajský server Ynetnews. Podle něj zahájilo Rusko vojenskou intervenci přesunem leteckého kontingentu na syrskou základnu, odkud mají být vedeny útoky na IS. V nejbližších dnech mají do Sýrie přijet ruští piloti, kteří budou nasazeni v letadlech a útočných vrtulnících proti radikálům.

Podle nejmenovaných západních médií už Rusové v Sýrii jsou, a to na jedné základně u Damašku. Podle Ynetu do Sýrie míří další ruští vojáci včetně poradců, instruktorů a techniků.

Izrael se necítí přítomností Rusů v Sýrii ohrožen, ale pro letectvo to prý může znamenat určité omezení v jeho operační činnosti.

Západní zdroje tvrdí, že Rusové nedávno vyjednávali o nové taktice s Íránci, kteří mají v Sýrii rovněž své vojáky. Dohodli se údajně na tom, že učiní vše, aby udrželi u moci syrského prezidenta Bašára Asada a aby zamezili šíření vlivu IS a dalších islámských radikálů do postsovětských muslimských států.

Ynet píše, že americká administrativa ví o úmyslu Ruska zapojit se do operací v Sýrii, ale zatím na zprávy o tom nereagovala. USA prý také konzultují s Íránci a jde jim hlavně o jejich pomoc v bojích v irácké provincii Anbár a následně při osvobození severoiráckého Mosulu. Na straně irácké armády bojují šíitské milice, které zřejmě Íránci řídí a cvičí.