Od páteční noci dorazilo z Maďarska do rakouského Nickelsdorfu 8500 až 10 tisíc uprchlíků. Většina z nich zamířila dál do Německa, vlaky je dovezly hlavně do Mnichova. Mnichovem už některé vlaky jen projíždějí a pokračují dál do Berlína a dalších měst. Rakouské úřady předpokládají, že za neděli do Německa odjede dalších asi 10 tisíc lidí. Úřady také odhadují, že letos by o azyl v Německu mohlo požádat kolem 800 000 lidí.

Na nádraží v německém Dortmundu lidé už v sobotu večer přinášeli deky, spacáky nebo hračky. Dorazilo sem ale i skoro 30 neonacistů, kteří vykřikovali hesla jako "Německo Němcům, cizinci ven". Před nádražní budovou se pravicoví extremisté střetli se stovkami protidemonstrantů. Policie proti davu použila slzný plyn a policejní psi nejméně dva lidi zranili, uvedl portál listu Die Welt.

Za přístup k migrantům si v Německu vysloužila kritiku kancléřka Angela Merkelová. Tu kritizuje bavorská Křesťanskosociální unie (CSU) za její přístup k migrantům z Maďarska.

Bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann si stěžoval, že Merkelová rozhodnutí o přijetí uprchlíků z Maďarska, na kterém se dohodla v noci na sobotu s rakouským protějškem Wernerem Faymannem, nekonzultovala se spolkovými zeměmi. Povolit migrantům, kteří začátkem týdne uvízli na budapešťském Východním nádraží (Keleti), aby přijeli do Německa, "byl v rámci Evropy naprosto špatný signál", řekl Herrmann.

Sobotka, Chovanec i Pelikán navštívili uprchlíky

Český premiér Bohuslav Sobotka v neděli podnikl "inspekční cestu za uprchlíky a jejich strážci". Spolu s ministrem vnitra Milanem Chovancem navštívili přijímací tábor pro zajištění cizinců v Zastávce u Brna. Přijeli se podívat, jak zařízení funguje, a hovořili s jeho vedením.

Uprchlíci návštěvy využili a v hloučcích skandovali "freedom" (svoboda). Poukazovali na to, že chtějí dál na západ. Čeští policisté ale jednají podle zákona a zadržují všechny cizince, kteří nemají povolení k pobytu nebo ke vstupu na území České republiky.

Na prohlídku se v neděli vydal i ministr spravedlnosti Robert Pelikán, který navštívil uprchlický tábor ve Vyšních Lhotách na Frýdecko-Místecku. Podle původních plánů ministerstva vnitra mělo být ve Vyšních Lhotách umístěno 220 běženců, dnes tam žije 330 lidí. Kapacity pro přijetí dalších lidí se nyní připravují. Kolik uprchlíků v areálu nakonec bude umístěno, Pelikán netuší. V minulosti, kdy areál jako uprchlický tábor už sloužil, tam bylo až 1000 lidí.

Pelikán se s uprchlíky setkal. "Hovořil jsem s nimi. Všichni říkali, že je o ně v rámci možností dobře postaráno," uvedl.

O azyl požádalo jen 60 Syřanů

O azyl v České republice zatím požádalo asi 60 Syřanů. Policisté přitom od června zadrželi v ČR zhruba 2500 běženců. Sdělil to Chovanec při návštěvě v Zastávce u Brna. Policie přitom každý den zadrží desítky uprchlíků, v některých případech i stovky.

Podle Chovance zájem o azyl jasně ukazuje, že Česká republika je pouze tranzitní zemí na cestě uprchlíků dál na západ, tedy zejména do Německa. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), který s Chovancem zařízení navštívil, je Česká republika na okraji hlavního migračního proudu.

Na čtvrtek přesto Sobotka svolal předsednictvo Bezpečnostní rady státu. "Předsednictvo Bezpečnostní rady státu se bude zabývat pouze otázkou migrace," dodal premiér.  

"Předsednictvo Bezpečnostní rady státu se bude zabývat pouze otázkou migrace," dodal premiér. Zdůraznil však, že lidé nemají důvod k obavám. "Policisté situaci zvládají a není dobré podléhat hysterii. Uprchlíci sem míří především vlaky a autobusy, případně kamiony po dálnicích. Všechny tyto trasy hlídáme," uvedl Sobotka. Kromě toho policisté hlídkují i na méně frekventovaných místech, kudy by se mohli uprchlíci do České republiky dostat.

Evropa selhává

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) a šéf ODS Petr Fiala se shodli, že Evropa selhává při řešení migrační krize. Na aktuální vývoj reaguje nepružně, komentovali se v nedělním pořadu Partie televize Prima. Oba se vyslovili proti povinným kvótám na přerozdělování uprchlíků, pro lepší ochranu schengenských hranic a větší zapojení do boje proti Islámskému státu.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Osmadvacítka na migrační vlnu podle Stropnického reaguje zkostnatěle, projevují se všechny nedostatky její "chatrné nebo téměř neexistující společné zahraniční a bezpečnostní politiky". Evropa selhává v tom, že nedokáže dostatečným způsobem chránit svoji bezpečnost, poznamenal zase Fiala.

"Jestli Evropa v něčem páchá sebevraždu, tak je to způsob řešení té migrační krize formou kvót; přerozdělováním lidí tam, kde ti lidi ani být nechtějí," míní šéf opoziční ODS. Stropnický ve shodě s ním ke kvótám podotkl, že být proti nesmyslu nevyžaduje zvláštní inteligenci.