Proti teroristické organizaci Islámský stát, která měla na počátku pár tisíc bojovníků, útočí největší armády světa. Radikálové však stále ovládají území o velikosti zhruba Velké Británie. Lidé, kteří prchli před Islámským státem a dalšími ozbrojenci, začínají zvažovat migraci a část z nich se vydala na riskantní cestu do Evropy.

Redaktor Hospodářských novin Marek Hudema se nedávno vrátil ze severního Iráku ovládaného Kurdy, navštívil severní Sýrii a mluvil s uprchlíky v Jordánsku. Jaké jsou jeho dojmy a co se dozvěděl od tamních uprchlíků?

Čtenáři zpravodajského serveru IHNED.cz se jej mohli ptát v on-line rozhovoru.

Marek Hudema se mimo jiné zajímal o to, v jaké fázi je zápas s Islámským státem, jak proti němu bojují Kurdové, ale také jak vypadají uprchlické tábory. Zjišťoval, proč lidé začali utíkat do Evropy ve velkém právě tento rok.

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
Karel
Dobrý den, myslíte si, že by silná vojenská intervence Západu Islámskému státu spíše pomohla? Že by se tak legitimizoval jako bojovník za "arabskou suverenitu"? Nebo proč západní státy s větší akcí tak otálejí, sice se bombarduje, ale zjevně je to málo a lidé mají strach.
Dobrý den, zdá se, že představitelé Islámského státu si velký vojenský zákrok na zemi proti sobě ze strany Západu vlastně přejí. Představují si, že tím přiblíží konec světa a zvítězí v "poslední bitvě." Samozřejmě, cizí intervence by u části obyvatel vyvolala odpor. A navíc by byla nákladná a krvavá. Proto západní státy váhají, svým způsobem často státníci naznačují, že jde o problém arabských zemí a že by si ho měli Arabové vyřešit sami.
Marek Hudema
Erik
Některé režimy existují pouze na základě strachu, některé vznikají za plné podpory obyvatelstva. IS tvrdí, že chce budovat stát. Ten se bez obyvatel neobejde. Jaký je postoj obyčejných lidí? Má někdo tušení kolik procent obyvatel, kteří nejsou bojovníci, opravdu IS podporuje?
Bohužel, nemám žádný odhad, kolik lidí Islámský stát podporuje a kolik ho "podporuje" ze strachu. Nicméně část sunnitských Arabů (sunnité tvoří celosvětově většinu muslimů) bere zřejmě v Iráku Islámský stát jako svoji ochranu před převládajícími šíity (menšinová větev islámu). Není náhoda, že na dobytých územích se k Islámskému státu přidala část tamních obyvatel. I proto se Islámský stát tak snadno zmocnil tak velkého území. Navíc co jsem slyšel, hlavně zpočátku byla myšlenka skutečně islámského státu řídícího se islámským právem, kde je pořádek a není protekce a úplatky, pro část lidí i nearabské národnosti. Později ovšem část z nich poznala na vlastní kůži, že skutečnost je jiná a že teror Islámského státu není nic příjemného.
Marek Hudema
Rolando
Jak hodnotíte fakt, že Saúdská Arábie, Katar a Emiráty financují, vyzbrojují, cvičí a dlouhodobě podporují řadu islamistických organizací? Jaká je podle Vašeho názoru úloha Kurdů? Jak hodnotíte jejich bombardování tureckým letectvem?
Nehodnotím kladně, že tyto země podporují extremisty, se kterými by se Evropan rozhodně neshodl. Samozřejmě, tyto země to dělají kvůli svým vlastním zájmům. Pokud jde o Kurdy, jsou jediní, kteří pořádně na zemi bojují proti Islámskému státu a v autonomním iráckém Kurdistánu dokázali vybudovat de facto vlastní stát, který je na poměry na Blízkém východě demokratický a stabilní. I když úplně nedosahuje evropských standardů. Myslím, že bombardování základen Kurdské strany pracujících tureckým letectvem má přinést v Turecku body vládnoucí islamistické straně AKP před listopadovými volbami. Ukázat, že se postavila na obranu tureckého území a proti "levičákům". Problém je, že Turecko tím vlastně podrývá boj proti Islámskému státu. Na druhou stranu je pravda, že Kurdská strana pracujících je v Turecku zakázaná a že skutečně bojuje proti tureckému režimu. Myslím, že boji proti Islámskému státu by lépe složilo příměří mezi Kurdskou stranou pracujících a Ankarou, které bylo letos fakticky zrušeno.
Marek Hudema
giorgio
Vážený pane redaktore, v českých médiích se často objevují informace o tom, že miliony Syřanů utíkají do vnější i vnitřní demigrace "před válkou", což je, podle mého názoru, velmi vágní pojem. Můžete přiblížit, před kým vlastně ony miliony Syřanů konkrétně utíkají? Před IS, před jinými džihádisty, před Kurdy, před Asadem, před jezídy, před alavity, anebo snad před někým jiným? Proč se jednoznačně neoznačí ta konkrétní militantní skupina, před kterou jsou nuceni Syřané utíkat, aby se mohly mezinárodní síly spojit k její konkrétní likvidaci a ukončení konfliktu? Anebo snad v Sýrii utíká jeden před druhým? A není to nakonec tak, že "obyčejní" Syřané neutíkají před vágní "válkou" všech proti všem, ale spíš za zajištěnou stravou a kapesným, poskytovanými mezinárodními organizacemi, a tato podivná "válečná" situace jim vyhovuje? A pokud snad ne, tak proč miliony Syřanů neutlučou těch pár desítek tisíc militantů třeba čepicemi?
Syřané skutečně podle mých zkušeností utíkají před válkou a tak před tamním režimem. Dnes už je situace taková, že lidé vlastně nevědí, kdo proti komu válčí. Viděl jsem lidi, kteří byli okradeni a mučeni ozbrojenými skupinami a nebyli schopni říci, kdo to vlastně byl. Část lidí samozřejmě původně odešla "pro jistotu," domnívali se, že se situace rychle uklidní a oni se vrátí domů. Jenže jejich domy a byty byly často vyplundrovány nebo se tam nastěhoval někdo jiný a teď už nemají kam se vrátit. Obávám se, že v situaci v Sýrii se už dnes nevyzná skoro nikdo a není tam jedna militantní skupina, která by byla viníkem. Takže těžko proti někomu jedinému zakročit. Pokud jde o samotné Syřany, většina z nich zřejmě prostě nechce bojovat, i proto, že je těžké najít "správnou" stranu. Za stravou a kapesným rozhodně nejdou, to by si hlavně v současnosti opravdu moc nepomohli. Navíc je třeba zdůraznit, že velká část Syřanů – alespoň podle mých zkušeností – uprchla ze Sýrie s nějakým majetkem a hotovostí a také žila či žije mimo Sýrii "za svoje". Jenže časem peníze docházejí, podpora poskytovaná mezinárodními organizacemi v některých oblastech klesá a dostavuje se deprese. I v "luxusním" utečeneckém táboře s hřišti a částečně zajištěnou stravou se po pár letech bez práce a perspektivy člověk může téměř zbláznit, rozhodně to není nic příjemného.
Marek Hudema
miloslav
Proč už dávno spojenci nezničili infrastrukturu IS, z které žije? Rafinerie, těžení ropy, ropovody, dopravní konvoje atd...?
Spojenci se pokoušejí infrastrukturu zničit. Problém je v tom, že je rozptýlená (mimochodem, údajně se používají malé "domácí" rafinerie) a obtížně se bombardují hustě zalidněné oblasti tak, aby to neodnesli civilisté. Islámský stát se snaží být sice "normálním státem", ale zároveň je údajně velmi decentralizovaný.
Marek Hudema
mira
Myslíte, že by poražení IS něčemu pomohlo? Když by jejich místo opět zaujal Asad (neboli Írán – podporovatel teroristů jiných) nebo šííté v Iráku, nastala by odveta na sunnitech a ti by se stejně začali bránit v jiné formě než IS. Není pro západní svět lepší, aby si to Arabové vyřídili sami (občas pomohli Kurdům), protože by se to stejně obrátilo proti nám? Není lepší, když existuje stát džihádistů bojující o život, kde se koncentrují, než aby se vrátili do svých zemí? Proč by se do toho Západ měl motat, natož tam posílat pozemní jednotky (za to nestojí smrt ani jednoho českého vojáka)? Co by bylo, kdyby padl IS? Stejně Syřané utíkají víc před Asadem, který měl v září na svědomí 10x(!) víc civilních obětí než IS.
Už jsem několikrát slyšel názor, že by se měli nechat radikálové na místě bojovat mezi sebou a že se tam pěkně koncentrují a nemají čas a energii útočit třeba v Evropě. Slyšel jsem to na Blízkém východě i v Evropě. Ano, asi se to takhle dá brát, ale pro mne je nepřijatelné, že tím trpí nevinní civilisté. A za druhé, vyvolává to vlnu uprchlíků, která je obrovská. Pokud tito lidé žijí bez možnosti legálně pracovat v okolních zemích, jejich děti nemají co dělat a nemají pořádné vzdělání, tak je to semeniště dalších radikálů. Co by bylo, kdyby padl IS, to opravdu nevím. Chápu, že Asad není o moc lepší alternativa. Teoreticky by tam Západ nebo jiné země měly zasáhnout a zavést tam pořádek a minimálně nějakou dobu země v rozkladu okupovat. Jenže to by bylo drahé a politicky neprůchodné.
Marek Hudema
Zdeněk Sláma
Nebylo by řešením současné uprchlické krize nastolení míru ve státech, jako je Afghánistán, Irák, Sýrie a Libye, čili spolupráce všech zemí?
Ale ano, to určitě bylo. Jediný problém je, jak to udělat.
Marek Hudema
Karel
Dobrý den. Rád bych se vás zeptal, kdo prodává Islámskému státu zbraně a munici. Děkuji vám za odpověď. Hezký den.
Část zbraní a munice získal IS tím, že jeho bojovníkům nechali prchající iráčtí vojáci své sklady. Část si prý kupuje na černém trhu, který je na Blízkém východě dost rozvinutý. Jestli má Islámský stát něco jako muniční továrny kromě primitivních zařízení, nevím, ale zřejmě ano. Jinak dříve evidentně některé země nepřímo podporovaly nebo tolerovaly Islámský stát (Turecko, státy Zálivu), takže možná tolerovaly i pašování zbraní.
Marek Hudema
Jan H.
Dobrý den, sleduji dění ohledně Sýrie a IS a jsem toho názoru, že "Západu" bohužel existence IS v současnosti vyhovuje, protože oslabuje vládu B. Asada. Jaké jsou podle vás hlavní důvody západních mocností, kvůli kterým se snaží Asada zbavit? (Lidská práva a podobné důvody už jsme slyšeli mnohokrát i v minulosti, ale pochybuji, že za tím není jiná prvotní motivace.) Děkuji za odpověď.
Dobrý den, neřekl bych, že Západu současná situace s IS vyhovuje. Jen ji nechce řešit za cenu vlastních velkých obětí. Pokud jde o Bašára Asada, lidskoprávní důvody tam určitě hrají velkou roli a problémem navíc je, že je pro některé opoziční seskupení nepřijatelný. Bez něj by určité složky opozice dokázaly nějak s vládním režimem vyjít.
Marek Hudema
nadia
Sekulární Sýrie měla na vysoké úrovni školství, zdravotnictví, byla pro turisty bezpečnou zemí. V roce 2010 postihlo zemi sucho – pokles ekonomiky, nespokojenost = ideální stav pro nepokoje, radikály, ale nikoli pro menšinu liberálů... a tak v zájmu pádu Asada se raději spojíme (EU + US) se Saúdy, kteří podporují wahhábismus, IS. Jak vnímají různé skupiny Syřanů naše (EU + US) chování? Děkuji.
Nedokážu to zcela posoudit podle nějakých socioekonomických skupin, ale někteří si myslí, že je Západ zradil, když jim tvrdil, že Asad brzy padne. Další si myslí, že by někdo měl zasáhnout. Někteří věří konspiračním teoriím, že za vším je Západ a hlavně USA, a to včetně Islámského státu. Část lidí vytýká Západu jeho spojenectví se Saúdy, kteří podporují různé islamisty. Konspiračním teoriím věří skoro všichni, na Saúdy žehrá většina mimo radikální islamisty.
Marek Hudema
Libor
IS nelze zatím skutečně porazit, protože je vyzbrojován, cvičen a placen SA, USA a podobně? Bez peněz by nemohli takhle expandovat. Co si o tomto myslíte?
USA rozhodně neplatí Islámský stát. U jedinců ze Saúdské Arábie to je něco jiného. Ale platilo to dříve, dnes už má Islámský stát jiné zdroje peněz než jen zahraniční přispěvatele.
Marek Hudema
Jaromír
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda pád Asada nespustí další vlnu uprchlíků ze Sýrie. V médiích se uvádí, že v Sýrii je 7 mil. vnitřních uprchlíků, to jsou lidé, co utekli z oblastí ovládaných Asadem do oblastí ovládaných IS nebo an-Nusrou?
Dobrý den, možné to je, pokud by Asad padl a na "jeho" území vnikli třeba radikální islamisté, znamenalo by to další úprk ze Sýrie. Pokud vím, vnitřní uprchlíci jsou ze všech oblastí.
Marek Hudema
Jan Novak
Proč spojenci nelikvidovali tak razantně IS jako ZATÍM Rusko? Už mohl být dávno konec.
Spojenci podnikli více náletů na Islámský stát než Rusko. Ale nepomohlo to. Bez pozemní ofenzivy IS nikdo nezničí.
Marek Hudema
Tereza
Dobrý den, co byste vzkázal všem lidem, kteří tak vehementně protestují proti uprchlíkům a kvótám? Z vlastní zkušenosti jste asi viděl, v jaké bídě uprchlíci existují...
Samozřejmě, Evropa by měla poskytnout ochranu těm, kterým hrozí smrt a pronásledování. A ano, někteří uprchlíci žijí v bídě, ale hlavním problémem je beznaděj. Život bez práce, bez jistoty, bez možnosti dobře vychovávat děti je nanic. Na druhou stranu si nemyslím, že přijímání uprchlíků v Evropě ve velkém něco vyřeší. Asi není možné přijmout všechny, co utíkají. Pomáhat by se mělo na Blízkém východě a jinde a měli bychom nějakým způsobem zničit největší radikály a tlačit na uzavření míru mezi zbylými skupinami. Pokud jde o kvóty na přesun uprchlíků uvnitř Evropy, měli bychom pomoci ostatním evropským zemím, které se těžko vyrovnávají s přílivem uprchlíků. Prostě jsme jedna Evropa.
Marek Hudema
Jan Novák
Rusové nejsou schopni v Sýrii nalézt Svobodnou syrskou armádu. Jak je to možné?
Částečně proto, že ji nechtějí vidět, a částečně proto, že jde o konglomerát různých skupin.
Marek Hudema
Bil
ČR posílá zbraně Kurdům, aby bojovali s IS, Kurdy ale bombardují (naši spojenci z NATO) Turci, kteří "naoko" bombardují IS a podporují islamisty v Sýrii. Vy to chápete?
Ano, chápu. Poslat zbraně Kurdům byla dobrá věc. Pokud jde o Turky, bombardování Kurdské strany pracujících má zřejmě přinést body vládnoucím islamistům ze strany AKP v listopadu. Na druhou stranu, Kurdská strana pracujících válčí proti Turecku a Ankara se obává, že u jejích hranic v Sýrii vznikne velký kurdský stát a turečtí Kurdové v něm budou logicky chtít být. I když teď Kurdská strana pracujících říká, že jí jde jen o autonomii. To, že je Ankara naším spojencem v NATO, a to, jaká je tam vláda, je historický fakt. Bohužel, Turecko se stále v boji proti Islámskému státu příliš nesnaží.
Marek Hudema
Frwd
Jak je možné, že ISIS vydělává na prodeji ropy? Kdo ji od nich kupuje?
Stručně řečeno, zdá se, že skoro všichni. Nejvíc ji kupoval Asadův režim v Sýrii, část šla do Turecka, část se dokonce pašovala na kurdské území v Iráku. Vše jsou ale jen odhady, těžko potvrdit nějaká konkrétní čísla. Nicméně se ví, že ropa těžená IS a jejich ropné produkty byly neodolatelně levné.
Marek Hudema
optimista
Jsou USA zodpovědny za chaos na Blízkém východě?
Ano, zhruba podobně jako počasí. Spojené státy udělaly mnoho chyb, zejména při správě Iráku po jeho okupaci, ale to neznamená, že by tam nevypukl chaos i bez nich. Teď se jim zase vyčítá, že tam nezasahují, protože už tolik nepotřebují tamní ropu a plyn.
Marek Hudema
Petr
Spojuje něco různé kmeny v Sýrii? Nebo je to čistě umělý stát – a něco společného syrského je iluze? Pak by asi bylo jediným řešením rozdělení země...
Řekl bych, že časem se skutečně vytvořilo společné povědomí Sýrie. I předtím byla část regionu odlišná třeba od dnešního Turecka nebo Iráku. A Syřané dodnes říkají, že jsou Syřané. Ale popravdě, část těch vzdělanějších už nevěří na obnovení jednotné Sýrie. Možná tam vznikne několik států na základě etnicko-náboženského rozdělení a možná totéž čeká Irák. Problém je, že podobně "umělých" států je v okolí více, takže by pak mohlo hrozit rozdělení i jim. A konečně, ty nové malé státy by se asi nábožensky a etnicky "čistily", aby byly homogenní. Ne že bychom kdysi v Evropě neviděli něco podobného... ale hezký pohled na to vyhánění a zabíjení nebyl.
Marek Hudema
Dušan
Rád bych se zeptal, jak a kde jsou léčeni zranění příslušníci IS?
IS má ve městech své nemocnice, údajně některé velmi slušně vybavené, alespoň tak jsem to zprostředkovaně slyšel. Dříve se příslušníci IS léčili také v Turecku (otázka je, jak moc o tom kdo z tamních úřadů věděl či ne, spíše ano). Jak je to teď, popravdě nevím.
Marek Hudema
václav jareš
Dobrý den, Západ ví, že bombardováním ISIL neporazí a že Arabové až na malé výjimky nemají a nebudou mít motivaci proti němu bojovat, proč už dávno nehledají jiné řešení?
Těžko ale říci, co by to jiné řešení mělo být? Vyslání pozemních jednotek? To nikdo na Západě nechce. Politici se bojí, že by je pak už občané znovu nezvolili, když by viděli vlastní mrtvé vojáky daleko od domova, zároveň nikdo nechce být "imperialista" a možná by to mohlo vyvolat i nepříznivou reakci části místních obyvatel.
Marek Hudema
Dejvid
Až se evropský lid začne bouřit, Obama vyhlásí, že opozice (ti noví Evropané) je utlačována, a proto ji musí podpořit a vyzbrojit v boji za její práva... SCI-FI? Prý je to jen otázka času.
Ano, přesně tak, sci-fi – a dost nepovedená. Většina sci-fi aspoň trochu vychází z reality.
Marek Hudema
Pavel
Dobrý den, mám dotazy směřující na úplně obyčejné civilisty žijící v oblastech bojů i v místech, které k nim těsně přiléhají. Jak podle vašich zkušeností vnímají válku obyčejní obyvatelé – Kurdistánu nebo severní Sýrie? Jak ji vnímají utečenci v Jordánsku a jak ji vnímají obyvatelé severního Jordánska? Děkuji za odpovědi. Pavel
Dobrý den, lidé se prostě snaží žít, a to i v Iráku a v Sýrii nedaleko fronty. Válka je prostě realita. Kdyby se vzdali svého normálního života, co by jim zbývalo. Obchodují, slaví, pracují. Jiné je to samozřejmě s uprchlíky. Ale celkově, největší problém je, že lidé jsou pod povrchem normálnosti tak nějak nejistí, konflikt už trvá moc dlouho. Navíc se velmi pošramotilo soužití mezi jednotlivými náboženstvími, zejména menšiny se cítí ohroženy ve své existenci. Válka je pro všechny tragédie, vzpomínají často, jak to bylo předtím. Speciálně utečenci v Jordánsku se dělí dost jasně na ty, kteří chtějí zpět, a ty, kteří chtějí do Evropy. Zdá se, že mladší chtějí do Evropy nebo někam jinam, starší se vrátit. To platí o Syřanech. Většina tam uprchlých Iráčanů chce pryč ze země.
Marek Hudema
Dušan
Ze všech stran slyšíme, jak je ISIS zločinecká organizace. Proč teda má takovou podporu místního obyvatelstva? Dělá i něco dobře, tím myslím třeba v sociální oblasti.
Už jsem se to pokoušel trochu nastínit v předchozích odpovědích – je brána nebo byla brána jako "čistý" a "muslimský" stát, a navíc zastánce sunnitů. Určitě něco v sociální oblasti dělá dobře – těžko říci, nebyl jsem na jejich území a zprávy jsou velmi filtrované, ale zdá se, že do určité míry fungují školy, sociální zabezpečení a nemocnice, stát kontroluje cenu a kvalitu některého zboží. A hlavně, pokud neodporujete režimu nebo se vás islamistický režim nerozhodne zabít, je tam bezpečno. Trochu se to podobá hitlerovskému Německu nebo stalinskému Rusku, kde se také najdou věci, které se dělaly dobře, a někteří lidé na to pak ještě celá desetiletí vzpomínali. Ovšem ty miliony mrtvých…
Marek Hudema
václav jareš
Dobrý den, Západ ví, že bombardováním ISIL neporazí, a také ví, že Arabové až na malé výjimky nemají a nebudou mít motivaci proti ISIL bojovat.Proč už dávno nezačal hledat jiný způsob, jak jej porazit, zejména když otálením nahrávají Rusům?
Dobrý den, bohužel moc nevím, co by mělo být tím jiným způsobem. Pozemní intervence by byla nákladná a hlavně by stála životy mnoha vojáků a to si zatím žádný západní státník nechce dovolit.
Marek Hudema
VaclavP
Ahoj Marku, chtěl bych se zeptat, zda při současných cestách máš možnost srovnání se svými studentskými cestami, případně možnost se setkat se stejnými lidmi. A ještě jedna otázka, sleduji tvoji kariéru, začínal jsi jako ekonomický zpravodaj, teď jsi válečný zpravodaj, nelákala by tě i domácí politická témata?
Minimálně v hlavně samozřejmě srovnávám situaci tehdy a nyní, je to docela zajímavé, i když se stejnými lidmi jsem se znovu po letech bohužel nepotkal. Pokud jde o to, co dělám, určitě se mi líbí tohle, domácí politika mě zatím neláká.
Marek Hudema
Standa
Dobrý den. Podle investigativního serveru Bellingcat Rusové zatím prakticky vůbec neútočí na ISIL a zveřejňují falešná videa útoků. Nakolik je reálná představa, že i Rusko má vazby na ISIL a že hraje hodně špinavou hru (s uprchlíky atd)? Jaký je vůbec vliv Ruska mezi běžnými lidmi v oblasti, jakou má pověst, pohybují se tam ruští poradci, obchodníci atd.? Nakolik tam přetrval vliv Sovětského svazu z minulých dob? Děkuji a zdravím, S.
Dobrý den, pochyboval bych o tom, že Rusko má nějaké vazby na Islámský stát. To mívalo Turecko a země Perského zálivu (či jejich občané). Rusko má své zájmy: udržení spojence Asada, omezení vlivu islamistů kvůli svému muslimskému obyvatelstvu, své námořní základny, odvedení pozornosti od Ukrajiny – a hlavně chce ukázat, že je velmoc, se kterou se musí počítat. Někteří lidé si myslí, že Rusko bude v oblasti vyvažovat podle nich příliš velký vliv USA, další se Ruska bojí jak původně komunistické velmoci (SSSR). Někteří samozřejmě vzpomínají na SSSR a jeho rozvojovou pomoc, nebo dokonce v SSSR vystudovali. Jak kdo.
Marek Hudema
tereza
Dobrý den, můžete srozumitelně vysvětlit, kdo s kým v Sýrii bojuje a kdo (z okolních států nebo v okolních státech působících teroristických organizacích, jako je třeba Hizballáh) podporuje kterou stranu ? Vypadá, že se v této oblasti nesnese člověk s člověkem a každý má důvod zabít jiného jenom proto, že on je... (dosaďte si: křesťan, muslim z jiné větve náboženství, bratranec druhé manželky spolužáka, který mu nechtěl dát za čtvrtou manželku svou sedmiletou dceru apod.). Jestliže jsou Syřani i ti, kdo se za ně vydávají, ochotní a schopní zaplatit pašerákům tisíce eur za cestu do Evropy, proč tedy do Německa, které je chce, nepřiletí letadlem a legálně? Potřebují snad vízum? Německo by jim ho mělo dát, když prohlásilo, že syrské uprchlíky přijme všechny a nebude je vracet. Odpadly by problémy všech zemí mezi Sýrií a Německem, přes které táhnou davy lidí a zanechávají za sebou odpadky, zničená pole. Jaký je normální způsob života v této oblasti? Jsou vůbec mladí muži mezi migranty ochotní akceptovat evropský způsob života, tj. že ženy také chodí do škol, do práce, pokud v jejich oblastech je toto vyhrazeno pouze mužům? To je zásadní rozpor mezi muslimským a evropským způsobem života. Děkuji.
Dobrý den, srozumitelně vysvětlit, kdo s kým v Sýrii bojuje, je téměř nemožné, pokud bychom chtěli zabíhat do podrobností. Už jen to, že názvy jednotlivých bojujících skupin jsou vlastně často jen souhrnným názvem pro několik samostatných oddílů, komplikuje situaci. Navíc skupiny s názvem vytvářejí ještě různé koalice, které se čas od času mění. Stručně, je tu Asadův režim podporovaný Ruskem a Hizballáhem (tedy Íránem), proti je umírněná opozice nepřímo a trochu přímo podporovaná USA (i když ta často moc umírněná není), islamisté podporovaní státy Perského zálivu a také Tureckem, radikální islamisté hlásící se k al-Káidě a pak nejradikálnější Islámský stát. Na severu pak drží část Sýrie Kurdové, v podstatě levicové orientace. Mezitím jsou tu menší oddíly, jak místní, tak podle náboženského klíče, třeba křesťanů. Bojují i drúzové a další náboženství. Všichni proti Asadovi a všichni proti všem, přičemž kdo je s kým, se mění. Chvíli Asad fakticky spolupracoval s Islámským státem (a měl lví podíl na jeho růstu), teď s nimi válčí, předtím válčil s Kurdy, teď už zase fakticky ne. To, co je dnes Islámský stát, spolupracovalo dříve s radikálními islamisty, dnes ne, umírnění válčili s radikálními islamisty, dnes s nimi leckde spolupracují... Ano, Syřané potřebují do Evropy víza a není jednoduché ho sehnat. Německo jim podle mého nemůže všem dát víza, takový nával si žádná země nemůže dovolit... Pokud jde o evropský styl života, někteří jsou ho schopni akceptovat, jiní ne. Je třeba si uvědomit, že jde o rozdílné lidi, z měst, z venkova, různá náboženství, různá vzdělání. Stejně tak tu jsou různé rodinné modely (pokud jde o města, Sýrie bývala velmi tolerantní země na poměry regionu, a to včetně pracujících žen). Mnozí z nich mají bohužel o Evropě velmi naivní představy, včetně těch o našem sociálním systému nebo třeba o tom, jakými jazyky se tu mluví. Někteří jsou třeba dost překvapeni, že se v Německu nemluví anglicky.
Marek Hudema
Olda
Dobrý den, západní politikové tvrdí, že jediným řešením v Sýrii je odchod diktátora (prezidenta) Asada. Tento princip nefungoval v Iráku, Libyi, Egyptě..., proč by zde fungovat měl? Výsledkem jsou zcela rozvrácené země. Nemáme v tamní občanské válce díky podpoře Západu tzv. umírněné (po zuby ozbrojené a též vraždící) opozice poněkud máslo na hlavě?
Bašár Asad je obviňován z odpovědnosti za zločiny svého režimu, který zřejmě zabil více lidí než opozice včetně radikálních islamistů, a proto je velmi těžké s ním jednat. On za ně odpovědný také je. Navíc pro část opozice se stal symbolem, kdyby zmizel, byla by ochotna k nějaké dohodě se zbytkem jeho vlády. Ano, v Iráku a v Libyi se nakonec země po odstranění diktátorů propadly do zmatku. Jenže v Sýrii Asad zůstal u moci a země je ve zmatku taky. Pokud jde o podporu opozice ze strany Západu, těžko říci, jestli chybou bylo ji podporovat, nebo naopak to, že podpora byla malá – tedy hlavně slovní. Kontrafaktuální historie, tedy co by bylo, kdyby se něco udělalo jinak, je zábavná, ale k řešení současné situace asi nepomůže. Navíc při pohledu zpět je každý chytřejší – mě nevyjímaje.
Marek Hudema
Karel
Dobrý den, jak jste se na místě dorozumíval? Umíte arabsky, popř. "kurdsky"? A jakou pověst na místě mají Češi?
Dobrý den, bohužel arabsky ani kurdsky fakticky neumím, takže jsme používali tlumočníky nebo se bavili anglicky či rusky. Češi jsou v Kurdistánu známí díky svým dobrým fotbalistům a hlavně je tu proslavené "Brno" – tedy naše pušky tam vyrobené a později samopaly se stejným označením výrobce. Jezdí tu i auta Škoda, ale ne každý ví, že jsou z Čech. V iráckém Kurdistánu žije také několik lidí, kteří vystudovali v Československu a dodnes mluví česky, a navíc se většinou dobře uplatnili. No a v Arbílu je také hotel pojmenovaný Karlovy Vary, kam majitel pravidelně jezdí.
Marek Hudema