Znepřátelené libyjské skupiny se po měsících obtížných jednání dohodly na vládě národní jednoty. V marockém Rabatu to ve čtvrtek oznámil zvláštní zmocněnec OSN Bernardino Leon, který jednání zprostředkoval. Ministerským předsedou byl podle něj jmenován Fajíz Sarradž.

Libye se propadla do chaosu po svržení režimu dlouholetého diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011. Milice, které proti němu bojovaly, odmítly složit zbraně. Mocenské vakuum umožnilo mimo jiné i posílení pozic radikálů.

Část z nich se přihlásila k organizaci Islámský stát, která ovládá rozsáhlé oblasti v Iráku a v Sýrii. Mezinárodně uznávaná libyjská vláda kontroluje území na východě země, islamisté ovládají Tripolis.

Dohoda o vládě národní jednoty je podle Leona prvním krokem k udržení celistvosti rozdělené země a k ukončení ozbrojených bojů. Analytici ale varují, že dohoda narazí na odpor radikálů na obou stranách a podléhá ještě schválení znepřátelených parlamentů.

Zástupci Tripolisu podle agentury Reuters už nad některými jmény ve vládě vyjádřili podiv a žádají revizi ujednání.

Na dohodě mezi soupeřícími skupinami trvají západní státy, které se obávají, že přetrvávající chaos využije k posílení svých pozic Islámský stát. Bezvládí v Libyi rovněž výrazně podnítilo migraci do Evropy nejistou cestou přes Středozemní moře.