Ceny průmyslových výrobců v Česku v září dále zrychlovaly meziroční pokles, a to na 4,2 procenta ze srpnových 3,7 procenta. Jde o největší propad od října 2009, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ) na svých webových stránkách. Ceny v zemědělství naproti tomu pokles opět zpomalily - ze sedmi na 3,2 procenta. Statistici zveřejnili i vývoj vývozu a dovozu za srpen. Vývozní ceny se meziročně snížily o 3,3 procenta a dovozní o 2,9 procenta, u obou pokles zrychlil.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

"Ve svém souhrnu tak zveřejněné statistiky potvrzují, že česká ekonomika nečelí růstu inflačních tlaků ani na straně tuzemských výrobců, ani na straně cen dovozů," uvedl hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč. Pro centrální banku jde podle něj o potvrzení, že vnější ekonomické prostředí spolu s kurzem koruny působí coby tlumič růstu tuzemských cen. "Tato data jistě povedou centrální bankéře k úvahám, že kurzový závazek by mohl být ponechán v platnosti déle než jen do druhé poloviny roku 2016," dodal.

Naopak podle hlavního ekonoma Roklenu Lukáše Kovandy nejsou deflační tlaky v průmyslu tak zásadní, aby kvůli nim musela Česká národní banka přehodnotit svůj stávající postoj ve věci intervenčního režimu.

Za celé třetí čtvrtletí roku klesly ceny průmyslových výrobců v Česku o 3,6 procenta a v zemědělství o 6,3 procenta. Ceny tržních služeb se snížily o 0,2 procenta a ceny ve stavebnictví stouply o 1,2 procenta.

Meziměsíčně ceny jak u průmyslových výrobců, tak u vývozu a dovozu rovněž klesaly. Ceny v průmyslu se v září snížily o 0,7 procenta. Vývozní ceny v srpnu klesly o 0,9 procenta a dovozní o jedno procento. Ceny zemědělských výrobců se naopak v září zvýšily o 0,5 procenta, ceny stavebních prací o 0,1 a ceny tržních služeb o 0,9 procenta.

České ceny průmyslu jsou nad evropským průměrem

V průmyslu se podle ČSÚ oproti loňskému září propadly hlavně ceny koksu a rafinovaných ropných produktů. Ceny chemických látek a výrobků klesly o 14,4 procenta a ceny obecných kovů a kovodělných výrobků o 2,5 procenta. Z hlavních průmyslových skupin se nejvíce snížily ceny energií, a to o 10,1 procenta.

Navzdory poklesu se Česko drží těsně nad evropským průměrem. Podle údajů evropského statistického úřadu Eurostatu za srpen totiž ceny v průmyslu klesly ve všech zemích evropské osmadvacítky, v průměru o 3,4 procenta. U Česka průměr dosahoval 3,7 procenta.

K obratu může dojít podle analytika ČSOB Petra Dufka teprve až v první polovině příštího roku, kdy se vyčerpá efekt meziročního srovnání a vliv levné ropy. "Inflaci k cíli to však v ČR rozhodně ještě nevrátí," uvedl. I podle hlavního analytika Raiffeisenbank Michala Brožky by měla deflace v průmyslu postupně slábnout a v první polovině roku odeznít. Podmínkou je ovšem, aby dále neklesaly ceny komodit. "Na rychlý cenový obrat však současný globální vývoj neukazuje," uvedl.

V zemědělství klesly meziročně výrazně ceny v živočišné výrobě - o 14,1 procenta. Třeba ceny mléka byly nižší o 23,5 procenta. V rostlinné výrobě se naproti tomu ceny zvýšily o 5,5 procenta, čerstvá zelenina dokonce podražila o více než polovinu.

Naopak růstu oproti loňsku dosáhly stejně jako v předchozím měsíci ceny stavebních prací, a to o 1,3 procenta. Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví byly naopak v září nižší o 0,9 procenta.

Vývoz klesl kvůli zlevněným strojům

Vývozní a dovozní ceny podle údajů ČSÚ za srpen také meziročně poklesly. Ve vývozu mělo největší vliv na celkový vývoj zlevnění strojů a dopravních prostředků o dvě procenta a v dovozu pokles cen minerálních paliv o 24,4 procenta. Zdražení ve vývozu nezaznamenala žádná skupina, v dovozu rostly třeba ceny průmyslového spotřebního zboží o 2,6 procenta a ceny strojů a dopravních prostředků o 1,5 procenta.