Obchodníci s plynem v Česku budou muset mít od příští topné sezony více zásob pro případ krize. ČTK o tom v úterý informoval Energetický regulační úřad (ERÚ). Nová vyhláška, na které úřad spolupracoval s ministerstvem průmyslu, počítá s tím, že dodavatelské firmy budou muset mít od podzimu 2016 k dispozici 30 procent plynu, na jehož dodávky mají uzavřeny smlouvy. Dosud stačila pětina.

"Chtěli jsme podmínky zpřísnit tak, aby i v případě dlouhodobějšího výpadku dodávek nebyli chránění čeští zákazníci ohroženi," uvedla v úterý předsedkyně ERÚ Alena Vitásková. Úřad podle ní chtěl mít také jistotu, že obchodníci mají fyzicky zásoby v dosahu tak, aby s nimi zákazníky v případě nutnosti mohli zásobovat.

Mluvčí ERÚ Jiří Chvojka ČTK řekl, že zdražení plynu kvůli nové vyhlášce nehrozí. "Bude mít maximálně vliv na náklady obchodníků, ale ne zásadní. Vyhláška vznikla po dohodě všech účastníků trhu, takže se domníváme, že do cen dopad mít nebude," dodal.

Plyn pro ČR se uskladňuje v osmi podzemních zásobnících, které stačí na pokrytí minimálně třetiny běžné roční spotřeby celé republiky. Ta se v Česku pohybuje okolo osm miliard metrů krychlových. Podle plynařů mají zásobníky pomoct mimo jiné v případě politických konfliktů, především ve východní Evropě. Upravená vyhláška se týká dodavatelů, kteří si od provozovatelů zásobníků kupují skladovací kapacitu.

Největší provozovatel zásobníků v ČR, firma RWE Gas Storage, minulý týden uvedla, že před nadcházející topnou sezonou své zásobníky zemního plynu již naplnila. Druhý provozovatel, MND Gas Storage, má zásobníky plné ze tří čtvrtin. "Jde o dostatečnou naplněnost, abychom uspokojili všechny naše zákazníky," řekla v úterý ČTK mluvčí MND Dana Dvořáková.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Topná sezona podle vyhlášky ministerstva průmyslu trvá od začátku září do konce května. Vytápění je možné přerušit nebo omezit dříve, pokud průměrná venkovní teplota vystoupí dva dny po sobě nad 13 stupňů a nečeká se už ochlazení.