Ruské letadlo s 224 lidmi na palubě, které se v sobotu zřítilo na egyptském Sinajském poloostrově, se rozpadlo ještě ve vzduchu a ve vysoké výšce. V ruské státní televizi to v neděli řekl šéf ruské federální agentury pro leteckou dopravu (Rosaviacija) Alexandr Něradko.

Ruský ministr dopravy Maxim Sokolov podle agentury Interfax k možné příčině katastrofy uvedl, že zatím je k jejímu stanovení příliš málo informací. "Není možné správně odpovědět na otázku o příčinách havárie, shromážděno je zatím málo informací," řekl Sokolov.

"Všechny znaky svědčí o faktu, že destrukce letounu nastala ve vzduchu a ve velké výšce," uvedl Něradko. Rozpad letounu ve vzduchu naznačuje mimo jiné i to, že trosky jsou rozesety na velké ploše.

Podle egyptského prezidenta může vyšetřování trvat měsíce

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí v neděli řekl, že vyšetřování příčin zřícení ruského letounu může trvat měsíce. Současně vyzval, aby se nespekulovalo o možné příčině zřícení airbusu a počkalo se na výsledky mezinárodního vyšetřování, které právě začalo zkoumáním černých skříněk.

Do Egypta v neděli přiletěl ruský ministr dopravy Maxim Sokolov a ruský tým špičkových vyšetřovatelů. Ti podle agentury Reuters pomáhají egyptským úřadům s identifikací těl a pátráním po tom, co způsobilo pád airbusu na Sinaji.

Nevylučuje se podle AFP ani možnost pumového atentátu. Pomoct s vyšetřováním přijeli i francouzští experti. Záchranáři již vyprostili a odvezli více než 160 těl, z nichž některá budou podle BBC ještě v neděli přepravena do Ruska.

Sísí vyzval k trpělivosti a k tomu, aby zprávy o příčinách katastrofy byly ponechány specialistům. "Jedná se o složitý případ, která si vyžaduje pokročilé technologie a rozsáhlé vyšetřování, které může trvat měsíce," řekl prezident podle agentury Reuters v televizním projevu.

Skupina místních islámských radikálů, kteří se hlásí k Islámskému státu, v sobotu uvedla, že letoun sestřelila. Ministr Sokolov to odmítl jako "ničím nepodložené" tvrzení. Také odborníci soudí, že islamisté nemají zbraně k zasažení letounu v takové výšce. Kloní se podle agentur především k dvěma hypotézám, a to že neštěstí způsobila technická závada nebo výbuch bomby ukryté v letadle.

Kopilot si prý před startem stěžoval na technický stav stroje

Egyptský premiér Šaríf Ismáíl podle BBC také odmítl tvrzení islamistů a za nejpravděpodobnější příčinu katastrofy považuje technickou závadu. Tuto hypotézu posílilo i tvrzení manželky kopilota airbusu, že její manžel si krátce před startem stěžoval, že technický stav stroje není uspokojivý.

Ruští a egyptští experti věří, že vše vyjasní nalezené takzvané černé skříňky se záznamy o letu zříceného letounu. Jejich analýzy ruskými, francouzskými a egyptskými experty v neděli začínají v Káhiře. Kdy budou výsledky, se zatím neví.

V místě dopadu airbusu záchranáři v neděli ráno obnovili pátrání po zbylých 61 tělech. Ostatních 163 nalezených těl již záchranné týmy odvezly do márnic. Cestující byli podle ruských zdrojů ve věku od deseti měsíců do 77 let. Oblast pátrání se dnes rozšířila na 15 kilometrů kolem místa dopadu letadla. "Našli jsme jednu tříletou dívku osm kilometrů od místa, kam se zřítila většina trosek letounu," řekl AFP jeden ze záchranářů.

Airbus A321 ruské společnosti Kogalymavia (Metrojet) se zřítil krátce po startu z egyptského letoviska Šarm aš-Šajch. Na jeho palubě bylo více než 200 ruských cestujících a několik Ukrajinců, stroj mířil do Petrohradu. Ve výšce přes 9144 metrů náhle začal prudce klesat a poté letoví dispečeři s letounem ztratili spojení.

Egyptští představitelé v sobotu sdělili, že kapitán si krátce před ztrátou spojení stěžoval dispečerům na selhání komunikačních systému stroje a žádal o nouzové přistání. Egyptský ministr civilního letectví Husan Kamal ale podle BBC poté řekl, že na palubě letu nic neukazovalo na nějaký problém.