Americká policie usmrtila dva podezřelé ze středeční střelby v kalifornském San Bernardinu, muže a ženu, o nichž se domnívá, že byli jedinými pachateli střelby. Jsou jimi Američan Syed Rizwan Farook (28) a jeho manželka Tashfeen Maliková (27).

Motiv zločinu ale stále není znám. Podle FBI, která na místě rovněž operuje, je možné, že šlo o teroristický čin. Zatím to ale přesně nedokážou říct.

Farook navštívil letos Saúdskou Arábii, odkud si přivezl manželku. Prohlásil to Farookův kolega Patrick Baccari, napsala ve čtvrtek agentura AP. Zda měl Baccari na mysli Malikovou, není jasné. Podle Farookovy rodiny se pár vzal již před dvěma lety. O národnosti Malikové se policie nezmínila.

Policisté zadrželi ještě třetího člověka, ale není jasné, zda měl s případem něco společného. Velitel městské policie Jarrod Burguan uvedl, že oba pachatelé nejhorší střelby v USA od krveprolití ve škole v Newtownu před třemi lety byli zabiti v přestřelce s policií.

Farook byl Američan a jako odborník na životní prostředí byl zaměstnancem města, pracoval na odboru zdravotní péče.

Jeho kolega Baccari také prohlásil, že u Farooka nepozoroval žádné známky neobvyklého chování, před několika měsíci si jen nechal narůst plnovous. Další známí střelce označili za hluboce věřícího muslima, který ale nikdy o náboženství v práci nehovořil.

O velké zbožnosti hovořil i Farookův otec Syed. "Šel do práce, přišel domů a modlil se," řekl listu New York Daily News.

Střelba si vyžádala nejméně 14 obětí, dalších 21 lidí utrpělo zranění, někteří z nich jsou v kritickém stavu. "Nemám ponětí, proč to udělal, jsem v šoku," uvedl Farookův švagr Farhad Khan. Naposledy s ním prý mluvil asi před týdnem.

Americká média rovněž uvádějí, že Farookovi se letos v květnu narodilo dítě. Podle portálu thebump.com, kde mohou rodiče sdílet informace o svých dětech, je matkou Maliková. Příbuzní vypověděli, že Farook u nich dítě zanechal ve středu ráno s tím, že jsou se ženou objednáni k lékaři. 

Střelba se odehrála ve středu dopoledne místního času (20.00 středoevropského času) v budově, kde sídlí úřad sociálních služeb. Lidé, kteří zde pracují, mají na starosti pomoc postiženým. V budově se v okamžiku střelby mohlo nacházet až 600 osob.

Podle policistů vtrhli do budovy až tři útočníci a začali střílet. Následně z místa činu uprchli v tmavém voze typu SUV. Policisté automobil díky tipům veřejnosti objevili a začali ho pronásledovat. Při přestřelce byli muž a žena v automobilu zabiti, jeden policista utrpěl zranění, která ale nejsou životu nebezpečná, popsal policejní velitel Jarrod Burguan.

Všechny použité zbraně byly podle mluvčí Úřadu pro kontrolu alkoholu, tabáku, palných zbraní a výbušnin (ATF) Meredith Davisové zakoupeny legálně v USA. Bez upřesnění dodala, že dvě ze zbraní koupil někdo, koho se vyšetřování masakru týká, zbylé dvě si pak pořídil jiný člověk, který předmětem vyšetřování není.

%insert_attachment[62682230] priloha.html%

Krátce po střelbě uspořádal tiskovou konferenci Výbor americko-islámských vztahů (CAIR), který Farookův čin odsoudil. Uvedl také, že není možné určit žádnou konkrétní mešitu, kterou pár navštěvoval.

Policie o Farookovi uvedla, že se narodil a vyrůstal ve Spojených státech. Podle jeho kolegů Farook, jehož rodiče údajně pocházejí z Pákistánu, prožíval opravdový americký sen.

Jako hygienik vydělával 70 000 dolarů (přes 1,7 milionu korun) ročně, což je dost na to, aby uživil svou rodinu.

"Jsem muslim, který žije v USA, v Kalifornii. Jsem věřící, mám ale moderní čtyřčlennou rodinu, která se skládá ze dvou mužů a dvou žen," tak se Farook podle DPA popsal na serveru iMilap.com. Uvedl také, že rád cestuje, čte náboženské knihy a občas si zajde na jídlo do restaurace.

Obama: Musíme zpřísnit zákony na držení zbraní

Oba podezřelí byli těžce ozbrojení, měli u sebe dvě samonabíjecí útočné pušky AR-15 a dvě pistole. Jedna ze zbraní byla prý držena legálně. Třetí osoba údajně od vozu utíkala pryč a byla zadržena. Zatím není jasné, zda se na střelbě rovněž podílela.

Policejní operace i nadále probíhá v domě ve městě Redlands nedaleko San Bernardina. V bytě operuje speciální robot na zneškodňování výbušnin. Údajně jde o dům jednoho z podezřelých.

O situaci v San Bernardinu byl ihned informován i americký prezident Barack Obama. V první reakci pro televizi CBS uvedl, že Spojené státy budou bezpečnější, jestliže budou zavedeny přísnější zákony týkající se držení zbraní.

"Zatím nevíme, jaké byly motivy střelců, víme ale, že existují určité kroky, které můžeme učinit, aby byli Američané ve větším bezpečí," uvedl Obama.

"Nikdy bychom si neměli myslet, že toto je něco, co se děje běžně, protože v jiných zemích se to tak často nestává," dodal.

Kalifornská tragédie je letos 355. hromadnou střelbou v USA, což je víc než dosavadních dní.

12 bomb a tisíce nábojů

Americká policie našla v domě dvojice střelců 12 trubkových bomb a 3000 nábojů. Na místě, kde zemřelo 14 lidí, zanechali útočníci tři další bomby, které selhaly. Informovali o tom policejní velitelé na čtvrteční tiskové konferenci.

Počet lidí zraněných při středečním masakru v sídle úřadu sociálních služeb vzrostl na 21, z toho nejméně dva jsou v kritickém stavu.

Televize CNN s odvoláním na policejní zdroje uvedla, že osmadvacetiletý střelec Syed Rizwan Farook byl v kontaktu s člověkem podezíraným policií z teroristické činnosti a že se v poslední době jeho postoje radikalizovaly.

Motiv činu Farooka a jeho o rok mladší manželky Tashfeen Malikové však policie stále nezná.

 

Výběr případů střelby do lidí v USA v posledních letech s větším počtem obětí:

16. dubna 2007 - Student z Jižní Koreje Čo Sung-hu postřílel na Virginském polytechnickém institutu a státní univerzitě v Blacksburgu 32 lidí a pak spáchal sebevraždu.

10. března 2009 - Michael Kenneth McLendon (28) ve svém domě v Kinstonu (stát Alabama) zabil svou matku a dům zapálil, poté odjel do obce Samson, kde postřílel několik svých příbuzných a jejich sousedku s dcerou a poté odjel směrem k obci Geneva, kde spáchal sebevraždu. Celkem zabil deset lidí.

3. dubna 2009 - Naturalizovaný imigrant z Číny Jiverly Antares Wong postřílel ve středisku pro imigranty v Binghamtonu (stát New York) 13 lidí; poté spáchal sebevraždu.

5. listopadu 2009 - Psycholog americké armády major Nidal Malik Hasan postřílel 13 lidí a tři desítky zranil zranil na vojenské základně Fort Hood v Texasu.

19. července 2012 - Maskovaný střelec James Holmes při premiéře nového filmu o Batmanovi Temný rytíř povstal postřílel v kině na předměstí Denveru v americkém státě Colorado 12 lidí. Letos v srpnu byl Holmes odsouzen na doživotí bez možnosti podmínečného propuštění. Zároveň dostal také trest 3200 let vězení za všechny pokusy o zabití dalších lidí a za držení výbušnin.

14. prosince 2012 - Adam Lanza (20) postřílel na základní škole v Newtownu 20 dětí ve věku šest až sedm let a šest dospělých; předtím zastřelil svou matku v jejich rodinném domě a nakonec sebe.

16. září 2013 - V budově amerického vojenského námořnictva ve Washingtonu postřílel bývalý příslušník záloh vojenského námořnictva Aaron Alexis (34) 12 lidí, než ho policie zabila.

17. června 2015 - Devět lidí zastřelil v historickém kostele černošské evangelické komunity v Jižní Karolině jednadvacetiletý běloch.

1. října 2015 - Při střelbě na vyšší odborné škole v americkém státě Oregon zemřelo devět lidí.

2. prosince 2015 - Při střelbě v budově, kde sídlí úřad sociálních služeb, v kalifornském San Bernardinu, bylo zabito nejméně 14 lidí, dalších 17 utrpělo zranění.