Novelizace zákona o ústavním soudu, kterou 19. listopadu schválila nová konzervativní většina polského parlamentu, je částečně neústavní.

V zatím nejvážnější politické rozepři od vítěství strany Právo a spravedlnost (PiS) v říjnových parlamentních volbách tak rozhodl polský ústavní soud. Ten zrušil výběr tří z pěti soudců, které nový Sejm vybral, ale zároveň uznal výběr dvou dalších.

Za neústavní označil nový předpis, že se soudce musí ujmout svého úřadu do třiceti dnů od výběru po složení slibu do rukou prezidenta. Neústavní je také podle soudu nové nařízení, že do třech měsíců končí funkční období předsedy a místopředsedy ústavního soudu.

Soudci například uvedli, že první čtení nového zákona se mělo odehrát na plenárním zasedání Sejmu, nikoli jen na rozšířeném zasedání výboru. Všechny politické síly v parlamentu tak podle soudce zpravodaje Piotra Tuleje neměly možnost se k návrhu dostatečně vyjádřit. "Těžko říci, že se nad návrhem zákona odbyla jakákoli širší debata," řekl Tulej.

Polská ústavní krize, v níž chce PiS neutralizovat pravomoci a obsazení ústavního soudu, se tak prohlubuje.

Prezident Andrzej Duda totiž ve středu ráno jmenoval pátou ústavní soudkyni, která byla vybrána novým Sejmem, ale jejíž volba je zpochybněna opozicí kvůli tomu, že na uprázdněná místa už vybral kandidáty starý Sejm před říjnovými parlamentními volbami.

Problém je i ve jmenování soudců prezidentem. Andrzej Duda část nových soudců jmenoval narychlo v noci ještě před předchozím výrokem ústavního soudu z minulého týdne, který také zpochybnil nový zákon a nové soudce vybrané konzervativci. Toto rozhodnutí vláda odmítá zveřejnit v oficiálních dokumentech, aby nabylo platnosti.

Polský ústavní soud rovněž odmítl nové lhůty na jmenování soudců prezidentem. Nové časové omezení funkce předsedy a místopředsedy ústavního soudu není podle soudu přímo protiústavní, ale problematická je role prezidenta ve výběru obou představitelů soudu.

"Současná ústavní krize v Polsku je právní galimatyáš, který bude těžké vyřešit bez nějakého politického kompromisu. Ale nevím, v čem by mohl takový kompromis spočívat," řekl Aktuálně.cz už v úterý Lukasz Lipiński, zástupce ředitele think tanku Polityka Insight.

Šéf vládní strany Právo a spravedlnost Jaroslaw Kaczyński chce ústavní soud neutralizovat, aby neblokoval politická rozhodnutí jednobarevné většiny parlamentu, jako se to dělo v letech prvních vlád konzervativců v letech 2005 až 2007.