Indický Nejvyšší soud zakázal na tři měsíce prodej velkých naftových vozidel v hlavním městě Dillí a okolí a také výrazně zvýšil poplatek za vjezd nákladních aut do města. Důvodem je podle médií snaha o zlepšení ovzduší v indické metropoli, která je podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nejvíce znečištěným městem světa.

Zákaz prodeje se týká sportovně-užitkových a dalších naftových vozů s objemem motoru nad 2000 kubických centimetrů a platí do 31. března příštího roku.

Soud rovněž zakázal, aby metropolí projížděla nákladní auta směřující do jiných indických států. Poplatek za vjezd nákladních vozů, které dopravují zboží přímo do Dillí, se zdvojnásobil. Nákladní vozidla starší deseti let do města nesmějí vůbec.

Mezi dalšími nařízeními Nejvyššího soudu je také požadavek, aby veškeré vozy taxislužby v Dillí přešly na zemní plyn. S okamžitou platností je zakázáno spalování odpadků.

Výroky soudu způsobily na burze pokles akcií výrobců automobilů. Například akcie předního indického producenta užitkových vozů, automobilky Mahindra & Mahindra, ve středu odepisovaly více než čtyři procenta. Ekologickým aktivistům ale kroky soudu nestačí a rádi by je rozšířili také do dalších velkých indických měst.

Světová zdravotnická organizace loni označila Dillí za město s nejvíce znečištěným ovzduším. Mezi dvacítkou nejhůře postižených měst je 12 z Indie. Podle WHO smog v Indii každoročně přispívá k více než 600 000 úmrtím.