Nigerijští vojáci stříleli bez vyprovokování na neozbrojené šíitské děti během zátahů, při nichž zabili stovky členů této menšinové skupiny. Podle agentury AP to ve středu prohlásila organizace Human Rights Watch.

Obvinění bylo vzneseno v době, kdy představitelé muslimské náboženské obce v zemi varovali vládu před akcemi, které by mohly muslimy ještě více zradikalizovat. Už na 20 tisíc životů stálo povstání islamistické organizace Boko Haram, jejíž ozbrojenci útočí nejen na vládní cíle, včetně armády a policie, ale i na civilisty.

Human Rights Watch ve svém středečním prohlášení vyjádřila pochybnosti nad verzí nigerijské armády, podle níž třídenní operace na třech šíitských místech ve městě Zaria na severu země následovaly po pokusu zavraždit velitele armády.

Vedení vojska tvrdí, že zátahy ve dnech 12. až 14. prosince byly provedeny poté, co se šíité pokusili zablokovat konvoj generála Tukura Burataie.

"Je téměř nemožné pochopit, jak by zátarasy na cestě postavené mladými lidmi mohly ospravedlnit pozabíjení stovek lidí. V nejlepším případě to byla brutální přehnaná akce a v nejhorším šlo o plánovaný útok na menšinovou šíitskou skupinu," uvedl šéf afrického oddělení HRW Daniel Bekele. Podle organizace "verze armády neobstojí".

Ochránci lidských práv uvádějí, že mohlo být zabito až 1000 lidí. Tyto události vyvolaly bouřlivé protesty na muslimském severu Nigérie, které se přenesly i do íránské metropole Teheránu a také do hlavního města Indie Dillí.

HRW s odvoláním na svědky i na videozáznam z místa uvádí, že vojáci v poledne 12. prosince zaujali pozice u mešity minimálně hodinu před tím, než měl kolem projet armádní velitel. Pak vojáci bez jakéhokoli vyprovokování zahájili palbu na muslimy vycházející z mešity, přičemž hned pět z nich zabili a další zranili, včetně dětí, které v té době z objektu rovněž odcházely po skončení výuky.