Zhruba 8500 nových učitelů přijaly letos německé školy na výuku němčiny jako cizího jazyka kvůli příchodu statisíců dětí v rámci migrační vlny z Blízkého východu a Afriky. Informoval o tom v neděli deník Die Welt am Sonntag. Podle některých odhadů bude přitom potřeba přijmout nejméně 20 000 nových pedagogů.

V reakci na migrační vlnu, v jejímž rámci do Německa přichází i děti školou povinné, vzniklo letos v Německu 8264 speciálních tříd, v nichž se vyučuje pouze němčina jako cizí jazyk.

Nyní je navštěvuje zhruba 196 000 žáků. Skutečný počet migrantů navštěvujících německé školy je podle listu Die Welt ale mnohem vyšší, neboť po přechodu do běžných tříd se už zvlášť neevidují.

Na výuku němčiny zaměstnaly školy v jednotlivých spolkových zemích letos zhruba 8500 nových učitelů. Podle předsedy Svazu filologů Heinze-Petera Meidingera ale ani to nestačí. "Nová místa pro učitele plánovaná na rok 2016 nestačí ani pro děti uprchlíků, které jsou tu už nyní," uvedl. Potřeba je podle něj až 20 000 nových pedagogů.

Základní a střední školství mají v Německu na starosti jednotlivé spolkové země. Předsedkyně konference zemských ministrů kultury a školství (KMK), saská ministryně Brunhild Kurthová, si ale myslí, že německé školství v žádném případě nečeká kolaps.

"Musíme přijmout to, že výjimečná situace bude po nějakou dobu normálním stavem," uvedla. Počet dětí migrantů, které dosáhnou školního věku příští rok v září, odhaduje na 325 000.

Německo je jedním z hlavních cílových států, kam migranti během současné krize míří. Letos jich do země podle oficiálních údajů přišlo už více než jeden milion.