Počínaje Novým rokem vypršela platnost německých autorských práv na knihu nacistického vůdce Adolfa Hitlera Mein Kampf (Můj boj) a spis, který se stal základem nacistické ideologie, je možné volně šířit i v němčině. Poprvé by se měl objevit na pultech knihkupectví v polovině ledna jako součást kritického vydání, v němž mnichovští historici poukazují na nacistické zločiny.

Nekomentovaná vydání zatím v plánu nejsou a největší německá země Bavorsko už oznámila, že by se jim pokusila zabránit na základě zákazu šíření nacistické ideologie.

Po skončení druhé světové války svěřily vítězné mocnosti správu autorských práv na německou verzi Mein Kampfu právě Bavorsku. Tato práva platí 70 let po smrti autora, tedy do konce letošního roku. Od pátku tak bude text volně šiřitelný.

Bavorsko už oznámilo, že případné nekomentované vydání Hitlerova spisu napadne u soudu kvůli podezření na šíření nenávistné ideologie. Právní odborníci však vyjadřují pochybnosti o tom, že by největší spolková země mohla s požadavkem na zákaz vydání knihy uspět.

V roce 1979 totiž nejvyšší soud tehdejšího západního Německa odmítl zakázat prodej historických vydání Mein Kampfu z doby druhé světové války.

Hitlerova kniha se v každém případě dostane na pulty v komentovaném vydání. Mnichovský Institut moderní historie připravil dvousvazkovou publikaci s celkem 1950 stranami, v níž mají kritické poznámky větší rozsah než původní text.

Historici dávají Hitlerovy teze do souvislosti se zločiny, jichž se nacisté po převzetí moci v Německu dopustili. Kniha s názvem "Hitler, Mein Kampf - kritické vydání" by měla vyjít v polovině ledna v nákladu 3500 výtisků, bude stát 59 eur (1600 Kč).

Přestože část německé veřejnosti se dívá na možné nové vydání Mein Kampfu s obavami z možného posílení krajně pravicové scény, podle odborníků na extremismus bude dopad vypršení autorských práv jen malý. Radikálové, kteří o knihu mají zájem, si ji už v minulosti mohli pořídit v antikvariátech. Přes internet také bylo možné objednat si vydání v jiných jazycích.

I poté, co o půlnoci vypršela platnost německých autorských práv na knihu nacistického vůdce Adolfa Hitlera, zůstává spis zakázaný v Izraeli. I kdyby padla všechna omezení, nakladatelů, kteří by byli ochotni knihu vydat, je velmi málo. V Izraeli dnes žije odhadem 180 000 lidí, kteří přežili holokaust.

"I kdyby mi za to zaplatili, nevydal bych to," řekl AFP Murray Greenfield, zakladatel nakladatelství Gefen, které se specializuje na dějiny židovství. Greenfieldova žena přežila holokaust a v tomto případě prý u něj funguje autocenzura, i když je proti cenzuře jako takové.

Ve skutečnosti už je dílo hojně k dostání v některých zemích a také na internetu, dodává profesor moderní židovské historie Dan Michman. "Dvanáct milionů kopií bylo vytištěno v Německu, takže není nijak vzácné", a to ani v Izraeli, zdůrazňuje Michman.

Na paradoxní situaci na poli volně šiřitelných děl upozornil pražský zastupitel za Piráty a šéfredaktor Pirátských listů Mikuláš Ferjenčík. Ve stejný den, co se uvolnila díla nacistických zločinců, jako byli Adolf Hitler či Josef Goebbles, vypršela autorská práva i na knihy obětí nacismu, jako byli Josef Čapek, Karel Poláček či Anne Franková.

"Nejvýznamnějšími osobnostmi české kultury na letošním seznamu jsou jednoznačně Josef Čapek a Karel Poláček. Oba zemřeli v nacistických koncentračních táborech. Ze světových osobností si pak zvláštní pozornost zaslouží hlavně světoznámý maďarský hudební skladatel Béla Bartók a Anne Franková, jejíž deník se stal důležitým svědectvím o životě během druhé světové války," komentuje výčet letošních uvolněných děl Ferjenčík.

Ferjenčíkovo prohlášení ohledně majetkových práv Josefa Čapka však v prohlášení pro redakci odmítl ředitel agentury DILIA Jiří Srstka: "Není tomu tak. Josef Čapek byl prohlášen za mrtvého ke dni 30.4.1947 - rozsudkem soudu ze 7.5.1948. Doba trvání majetkových práv k dílu Josefa Čapka tak bude ukončena k 31.12.2017, nikoli k 31.12.2015."