Severní Korea ve středu sdělila, že provedla úspěšný test miniaturizované vodíkové pumy. ¨Tento akt je hluboce znepokojující a znamená velké ohrožení regionální bezpečnosti. Prohlásil to generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Počínání KLDR jednomyslně odsoudila i Rada bezpečnosti OSN, která vůči Pchjongjangu připraví novou rezoluci, uvedla agentura Reuters.

Japonský premiér Šinzó Abe označil zkoušku za "vážnou hrozbu" pro bezpečnost jeho země, vláda v Jižní Koreji pokus odsoudila a svolala na pondělní ráno krizovou schůzku. Jihokorejská tajná služba mezitím oznámila, že podle ní možná nešlo o test vodíkové pumy, stejně tak jihokorejská meteorologická služba prý nezaznamenala žádnou radiaci. Jihokorejské ministerstvo obrany uvedlo, že Severní Korea možná přidala malé množství vodíku do testované pumy.

Jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje uvedla, že se země rozhodně postaví proti jakékoliv další provokaci ze strany KLDR a ve spolupráci s mezinárodním společenstvím se postará, aby severní soused za jaderný test tvrdě zaplatil. Aktuální zkouška by podle prezidentky mohla zásadně změnit situaci kolem severokorejského jaderného programu.

Protestuje Rusko i Čína

Bílý dům uvedl, že tvrzení severokorejského režimu o úspěšném testu vodíkové pumy nemůže potvrdit, ale odsoudil jakékoliv porušování rezolucí Rady bezpečnosti OSN. Severní Koreu vyzval k dodržování jejích mezinárodních závazků. Na severokorejské "provokace" prý USA adekvátně odpoví a budou nadále "chránit a bránit" své spojence v regionu.

Ruské ministerstvo zahraničí se obává zostření situace na Korejském poloostrově a vyzývá všechny strany k maximální zdrženlivosti. V prohlášení dále stojí, že Moskva prohlášení o jaderném testu pečlivě analyzuje a vyhodnocuje data technické kontroly.

Ruský senátor Konstantin Kosačov zároveň využil této příležitosti ke kritice Spojených států, které smlouvu o zákazu jaderných testů podepsaly, ale neratifikovaly. "Bude zajímavé sledovat chování USA. Mají unikátní možnost osvědčit své vůdcovství. Začít by měly u sebe," poznamenal ruský politik.

Čínské ministerstvo zahraničí uvedlo, že je ostře proti severokorejskému testu, který byl proveden "přes nesouhlas mezinárodního společenství", a že předloží KLDR oficiální protest. Mluvčí čínské diplomacie Chua Čchun-jing rovněž vyzvala Pchjongjang, aby "dodržel svůj závazek týkající se jaderného odzbrojení a vzdal se jakýchkoliv akcí, které by mohly situaci dále zhoršit".

Severokorejský režim vzápětí prostřednictvím státní agentury KCNA oznámil, že bude pokračovat v posilování svého jaderného programu. Chce se tak prý bránit proti "nepřátelské politice Spojených států". Ve svém zbrojním programu prý bude Pchjongjang pokračovat tak dlouho, dokud bude Washington zachovávat svůj "agresivní postoj".

KLDR zároveň uvedla, že bude jednat jako zodpovědná jaderná mocnost a jadernou zbraň nepoužije, pokud nebude narušena její suverenita. Svůj jaderný arzenál prý také neposkytne třetí straně. 

Otřesy z výbuchu pocházejí ze stejného místa, kde se konaly i předchozí jaderné testy. Podle agentury Reuters to oznámily americké úřední zdroje. Pchjongjang provedl tři testy atomové bomby v letech 2006, 2009 a 2013, všechny v Pchunggje na severovýchodě země. Kvůli svému zbrojnímu programu podléhá tvrdým sankcím USA, Evropské unie a OSN.

Analytici soudí, že Pchjongjang vlastní několik základních jaderných pum a nyní usiluje o výrobu bojových hlavic s miniaturizovanou bombou, které mohou být připevněny k raketám schopným zasáhnout americké pobřeží.

Podle dalších odborníků Severokorejci pravděpodobně přidali izotop vodíku do běžné jaderné bomby. "Protože je to skutečně vodík, mohou tvrdit, že jde o vodíkovou bombu," konstatoval jaderný expert Joe Cirincione. "Není to ale skutečná termonukleární bomba," dodal.

Ověřit skutečnou povahu testu KLDR může trvat až několik týdnů, pokud se to vůbec podaří. Pchjongjang se snaží své zbrojní zkoušky maximálně utajovat a jaderné a případné další testy provádí v podzemních tunelech, přičemž brání úniku radiace a jiných podezřelých látek do ovzduší.

Japonské a korejské akcie klesly

Údajný úspěšný test miniaturizované vodíkové pumy vyvolal nervozitu mezi asijskými investory. Akciové trhy v Asii ve středu většinou klesaly a například japonské akcie odepsaly jedno procento. Čínské akcie ale po pondělním prudkém propadu mírně rostou.

Hlavní index tokijské burzy Nikkei 225 ve středu ztratil jedno procento a obchodování uzavřel na nejnižší hodnotě za dva a půl měsíce. Index jihokorejských akcií Kospi byl nižší o 0,3 procenta a hongkongský index Hang Seng ztrácel 0,6 procenta. Hlavní index australských akcií S&P/ASX 200 se snížil o 1,2 procenta.

Vzhůru naopak zamířily čínské akcie. Index šanghajské burzy Shanghai Composite Index vzrostl o 1,8 procenta. Index CSI300, který zahrnuje největší firmy registrované na burzách v Šanghaji a Šen-čenu, přidával 0,4 procenta. Oba ukazatele se v pondělí po slabých údajích z čínského zpracovatelského průmyslu propadly zhruba o sedm procent. Obchodování s čínskými akciemi bylo na zbytek toho dne poté automaticky přerušeno. V úterý se čínské akciové trhy s pomocí vládních opatření stabilizovaly.