Írán ve čtvrtek obvinil Saúdskou Arábii z útoku na íránské velvyslanectví v jemenské metropoli Saná. Útok si prý mezi personálem vyžádal několik zraněných a budovu poškodil. Mezinárodní koalice vedená Saúdskou Arábií, která vede intervenci v Jemenu pomocí vojenského letectva, ale tvrzení Teheránu popřela.

Mezi Saúdskou Arábií a Íránem panuje od začátku roku vysoké napětí kvůli popravě šíitského duchovního Rijádem.

"Koalice nevedla žádnou operaci proti komplexu íránské ambasády či v jejím okolí," citovala koaliční prohlášení saúdskoarabská agentura SPA.

Stejně informují i světové agentury. Zpravodaj agentury AP šel osobně budovu obhlédnout a prohlásil, že na ní nevidí žádné škody. Totéž podle agentury Reuters vypověděli i obyvatelé čtvrti v Saná.

"Odpovědnost za poškození budovy velvyslanectví a zranění několika členů personálu nese Saúdská Arábie," oznámil ve čtvrtek mluvčí íránského ministerstva zahraničí Hosejn Džaberí Ansárí. "Jde o porušení všech mezinárodních dohod o ochraně diplomatických misí," citovala ho státní televize. Teherán zároveň zakázal dovoz veškerého zboží ze Saúdské Arábie.

Koaliční letadla prý útočila v Saná ve středu na pozice, odkud povstalci odpalovali rakety. Povstalci podle mluvčího často útočí z oblastí obývaných civilisty.

Rijád tento měsíc vypověděl diplomatické a obchodní vztahy s Íránem kvůli jeho kritice popravy šíitského duchovního Nimra Bákira Nimra v Saúdské Arábii.

V Íránu proti jeho zabití protestovali lidé u zastupitelských úřadů Saúdské Arábie a velvyslanectví v Teheránu a konzulát v Mašhadu poškodili.

Íránští politici to považují za nepřijatelné vandalství, avšak Nimrovu smrt označují za likvidaci nepohodlného kritika Rijádu. Nimr byl popraven ve skupině 47 osob odsouzených za teroristickou činnost.

V Jemenu stojí Írán za povstaleckými šíity, kteří od roku 2014 bojují proti vládě v Saná a jejichž oddíly obsadily nejenom hlavní město, ale také provincie na západě a jihu země. Koalice vedená Saúdskou Arábií hájí v konfliktu zájmy jemenské vlády.

Saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán v rozhovoru pro časopis The Economist popravu šíitského duchovního bránil.

Zároveň uvedl, že si nemyslí, že by spory jeho země s Íránem mohly skončit válkou. Na dotaz o pravděpodobnosti války princ odpověděl: "To je něco, co absolutně nepředvídáme. Kdokoli na to tlačí, neuvažuje rozumně. Protože válka mezi Saúdskou Arábií a Íránem by byla začátkem obrovské katastrofy v regionu... Takovou věc nemůžeme dopustit."

Pokud jde o popravu Nimra Bákira Nimra, saúdskoarabský soud prý nečiní žádné rozdíly mezi tím, jestli je souzená osoba šíita či sunnita. "Posuzuje trestný čin... a vynáší verdikt," dodal princ v rozhovoru, který se uskutečnil v pondělí.