Katalánský parlament jmenoval v neděli večer do čela regionální vlády separatistického vůdce Carlese Puigdemonta. Nový šéf vlády ještě před svým zvolením vyzval k zahájení procesu odtržení od Španělska. Puigdemont povede nový kabinet na základě sobotní koaliční dohody stran podporujících nezávislost prosperujícího regionu na vládě v Madridu.

"Musíme zahájit proces vytvoření nezávislého státu v Katalánsku, aby rozhodnutí katalánského parlamentu byla suverénní," řekl Puigdemont podle agentury AFP shromážděným katalánským poslancům před svým očekávaným zvolením do čela nové vlády.

Kabinet vznikne na základě dohody mezi koalicí Společně pro Ano, která vyhrála podzimní předčasné volby do regionálního parlamentu, a levicovou stranou Kandidátka lidové jednoty (CUP), které mají v katalánském parlamentu většinu. Dohoda o společné vládě dlouho vázla na tom, že se obě strany nemohly dohodnout na tom, kdo bude premiérem. CUP odmítala dosavadního šéfa regionální vlády Artura Mase a ten do poslední chvíle bojoval o své udržení ve funkci.

Nakonec to ale Mas vzdal, protože kdyby nový šéf vlády nebyl jmenován do pondělka, musely by se vypsat předčasné volby. Vyhlídka na ně vyvolala mezi nejsilnějšími uskupeními obavy, že v opakovaných volbách o svou nynější společnou většinu přijdou.

Separatisté vypracovali plán budování nového státu, rozvržený na 18 měsíců. Katalánské orgány by po referendu schválily ústavu nového státu a začaly budovat nezbytné národní instituce v čele s armádou, centrální bankou a justicí. Puigdemont uvedl, že Katalánsko bude muset během té doby jednat se Španělskem, Evropskou unií a mezinárodními institucemi.

Třiapadesátiletý Puigdemont, který patří do Společně pro Ano, byl doposud předsedou sdružení radnic katalánských měst podporujících nezávislost. Je znám jako vytrvalý zastánce nezávislosti regionu, který má asi 7,5 milionu obyvatel. Podle listu El País prohlásil, že hodlá "vyhnat z Katalánska vetřelce". Analytici Antonio Barroso agentuře Reuters řekl, že nahrazení Mase Puidgemontem povede k radikalizaci separatistického hnutí.

CUP je krajně levicovou stranou, která odmítá členství Katalánska v NATO a Evropské unii. Společně pro Ano má naopak středo-pravou orientaci a je vstřícná k podnikatelům. Obě mají ale za společný cíl dospět k referendu, které by podle jejich představ mělo rozhodnout o odtržení Katalánska od španělského království.

Madridská ústřední vláda tyto snahy ostře odsuzuje a společně s ústavním soudem se jí zatím daří separatistům klást překážky. V listopadu ústavní soud odmítl rezoluci katalánského parlamentu o vyhlášení nezávislosti.

Premiér Mariano Rajoy v neděli prohlásil, že zablokuje jakýkoli jednostranný krok nové katalánské vlády, a nařídil všem složkám vlády, aby chránily zákonnost. "Budu bránit a chránit demokracii v celém Španělsku. Budu bránit suverenitu španělského lidu," citovala Rajoye agentura Reuters. Premiér dodal, že v tomto úsilí dnes dostal podporu od šéfa socialistů Pedra Sáncheze a předsedy nové centristické strany Ciudadanos (Občané) Alberta Rivery.