Přinejmenším 86 lidí zahynulo v sobotu při útoku radikálů z islamistického hnutí Boko Haram na vesnici a dva uprchlické tábory nedaleko Maiduguri na severovýchodě Nigérie. S odvoláním na místní zdravotníky o tom v neděli informovala agentura Reuters. Další tři oběti a desítky zraněných si vyžádaly dva sebevražedné útoky islamistů z nigerijských milic v sousedním Čadu.

Ozbrojenci z hnutí, které na severu Nigérie už od roku 2009 bojuje za vytvoření státu s přísnými islámskými pravidly, zaútočili v sobotu na vesnici Dalori. Řadu vesničanů zastřelili, někteří lidé uhořeli v zapálených domech. Více než 60 lidí utrpělo vážné popáleniny a je v péči lékařů.

Podle AP útočili ve vesnici také tři sebevražední atentátníci. Ozbrojenci kromě Dalori přepadli také dva blízké uprchlické tábory, v nichž celkem žije asi 25 tisíc lidí.

Dalori leží asi deset kilometrů jihovýchodně od Maiduguri, metropole nigerijského státu Borno, který je baštou radikálů z Boko Haram.

Tři lidi zabily a více než 50 dalších zranily dva sebevražedné atentáty radikálů z Boko Haram ve dvou čadských obcích v blízkosti Čadského jezera.

Islamisté se základnou na severovýchodě Nigérie často podnikají násilné výpady právě i na jih Čadu a Nigeru a na sever Kamerunu. Sebevražedné útoky ve službách Boko Haram v poslední době často páchají ženy a děti.

Milice Boko Haram za sedm let své činnosti v Nigérii a sousedních státech pozabíjely už více než 17 tisíc lidí. Téměř 2,5 milionu lidí muselo kvůli násilnostem opustit své domovy. Řada se jich uchýlila do relativního bezpečí metropole Maiduguri, která v posledních letech narostla na dvojnásobek své původní velikosti. Nyní ve městě žijí asi čtyři miliony lidí.

Nigérie se spolu s Čadem, Kamerunem, Nigerem a Beninem snaží v rámci mezinárodní mise o síle 8700 vojáků radikály porazit. Přestože armády zaznamenaly řadu úspěchů, radikály se jim zatím zcela porazit nepodařilo. Skupina Boko Haram se před časem přihlásila k organizaci Islámský stát (IS).