Komise při Radě OSN pro lidská práva posuzující případ Juliana Assange rozhodla ve prospěch zakladatele serveru WikiLeaks, který se tři roky skrývá před zatčením na ekvádorské ambasádě v Londýně. Informovalo o tom dnes podle agentur Reuters a AFP švédské ministerstvo zahraničí, které tak potvrdilo předchozí zprávy webu BBC.

Oficiální oznámení komise se čeká v pátek. Britská policie v první reakci ujistila, že se v každém případě hodlá řídit platným zatykačem.

"Pracovní skupina OSN usoudila, že Assange je svévolně zadržován (v Británii) v rozporu s mezinárodními závazky," řekla podle Reuters mluvčí švédského ministerstva. Podle AFP mluvčí dodala, že Švédsko konstatuje, že tým OSN došel k jinému závěru než švédská justice.

Švédsko usiluje o vydání 44letého Australana, kterého podezřívá ze sexuálního násilí. O Assange se zajímá i justice Spojených států, jejichž tajnou vládní dokumentaci Wikileaks zveřejnil.

Jeden z Assangeových švédských právníků Per Samuelson uvedl, že pokud zmíněná pracovní skupina OSN dospěje k závěru, že čas strávený jeho klientem na velvyslanectví byl vazbou, měl by být Assange okamžitě propuštěn, i když rozhodnutí tohoto orgánu nejsou právně závazná.

Assange, který se přes tři roky skrývá na ekvádorském velvyslanectví v Londýně, řekl, že je připraven v pátek opustit ambasádu a nechat se zadržet britskou policií, pokud komise OSN posuzující případ rozhodne v jeho neprospěch. Uvedl to ve čtvrtek v prohlášení, které zveřejnil na Twitteru WikiLeaks.

"Pokud OSN zítra (v pátek) oznámí, že jsem svůj případ proti Spojenému království a Švédsku prohrál, opustím o pátečním poledni ambasádu a nechám se zadržet britskou policií," uvedl Assange. "Když ale zvítězím a státní strany budou shledány z protiprávního jednání, očekávám, že mi bude okamžitě navrácen pas a že budou ukončeny pokusy mě zadržet," dodal.

Assange se na velvyslanectví uchýlil v červnu 2012, aby unikl zadržení britskou policií. Ta je nadále rozhodnuta postupovat na základě mezinárodního zatykače vydaného Švédskem kvůli obvinění Assange ze znásilnění.

Zakladatel WikiLeaks všechna obvinění odmítá a tvrdí, že jde o léčku, aby mohl být ze Švédska vydán do USA. Americká justice ho viní z vyzrazení tajných informací.

V roce 2014 podal Assange stížnost na Británii a Švédsko a věcí se začala zabývat ženevská pracovní skupina pro svévolná zadržování při Radě OSN pro lidská práva. Její závěry nejsou právně závazné, ale jsou široce respektované. Britská policie nicméně ve čtvrtek dala najevo, že Assange v každém případě zadrží, jakmile ambasádu opustí.