Ministři vnitra Německa a Francie se během páteční návštěvy Atén shodli na potřebě zvýšit tlak na Turecko, aby přijalo opatření, která by zmírnila proud uprchlíků směřujících z této země do Evropské unie přes Řecko. Podle francouzského ministra Bernarda Cazeneuvea by například Ankara měla zavést vízovou povinnost pro občany zemí, z nichž pocházejí ekonomičtí migranti mířící do EU. Jde zejména o severoafrické země, ale také například o Pákistán nebo Súdán.

Německý ministr Thomas de Maizière upozornil na potřebu efektivně vracet "ty, kteří nepotřebují ochranu" už na řecko-tureckém pomezí. Nutná je proto intenzivní "operativní spolupráce" s Tureckem, uvedla agentura AFP.

Cazeneuve bude v sobotu v Ankaře jednat o potřebě, aby Turecko "sladilo" svou vízovou politiku s EU a vyvíjelo úsilí o to, aby syrští uprchlíci v jeho táborech u hranice se Sýrií oblast neopouštěli a nevypravovali se po vzoru statisíců jiných na cestu do Evropy. Nezbytný je také účinný boj proti pašerákům lidí, kteří pomáhají uprchlíkům v překonávání Egejského moře a vyloďování se na řeckých ostrovech.

Členské země Evropské unie se ve středu shodly na detailech financování tří miliard eur (81,1 miliardy korun), kterými chce EU pomoci Turecku zvládnout vysoké počty uprchlíků na jeho území. Na Českou republiku připadne 20,4 milionu eur (551,3 milionu korun).

Evropská unie na konci loňského roku výrazně posílila spolupráci s Tureckem ve snaze přesvědčit tuto zemi, aby účinněji spolupracovala při snaze zmenšit počty především syrských uprchlíků, kteří právě přes Turecko směřují do Řecka a pak dál do Evropy.

Turecku, dlouholetému kandidátovi na členství v EU, unie slíbila nejen intenzivnější přístupové rozhovory a zjednodušení vízového styku, ale i konkrétní finanční podporu na pomoc tamním uprchlíkům. Na tureckém území je přes dva miliony osob, které z domovů vyhnal konflikt v Sýrii. Ankara už na řešení krize vynaložila z vlastních zdrojů přes sedm miliard eur.

Řecko je kvůli své poloze ze zemí EU nejvíce zatíženo masivním přílivem uprchlíků, kteří od loňska míří do Evropy zejména ze Sýrie, zmítané občanskou válkou. Za loňský rok do Řecka po moři připlulo na 820 000 lidí, většina z nich míří dál do západní Evropy, hlavně do Německa. Loni do Německa přišlo podle oficiálních statistik takřka 1,1 milionu migrantů.