Írán chce desítky miliard dolarů, které mu za dodávky ropy dluží Indie a další odběratelé, získat v eurech. A v evropské měně bude účtovat i budoucí prodeje ropy. Stát tím chce po zrušení nedávných sankcí snížit svoji závislost na americkém dolaru.

V eurech tak Írán již účtuje i své nedávno podepsané kontrakty s ropnými firmami včetně francouzského Totalu a španělského Cepsa a Litasca, které patří pod ruský Lukoil.

"V našich fakturách je zmínka, že kupující naší ropy bude muset zaplatit v eurech s ohledem na směnný kurz oproti dolaru," říká zdroj ze státem vlastněné Národní íránské ropné společnosti (NIOC).

Přechod z dolarů na eura dává smysl, protože Evropa je jedním z největších íránských obchodních partnerů. "Mnoho evropských společností míří do Íránu, protože v něm vidí obchodní příležitost a příjmy v eurech jsou pro ně výhodnější," uvedl Robin Mills, výkonný ředitel dubajské společnosti Qamar Energy.

Írán usiluje o nahrazení dolaru eurem v mezinárodním obchodě s ropou řadu let. V roce 2007 se Teheránu nepodařilo přesvědčit členy OPEC k tomu, aby opustili dolar, který tehdejší prezident Íránu Mahmúd Ahmadínežád nazval "bezcenným kusem papíru."

Zdroj z NOIC uvedl, že v době, kdy země čelila sankcím kvůli svému jadernému programu, íránská centrální banka navrhla pro zahraniční obchod užívat eura. "Írán se posunul k euru a zrušil obchod v dolarech z politických důvodů," dodává zdroj.

Írán má čtvrté největší zásoby ropy a očekává se, že svoji produkci dokáže rychle navýšit, což by mohlo vést k přísunu desítek miliard eur do obchodu s ropou. Íránské naléhání na zaplacení v eurech namísto dolaru je také známkou nestabilního příměří mezi Teheránem a Washingtonem i měsíc po zrušení sankcí.

Americké úřady odhadují, že Írán má v zahraničí asi 100 miliard dolarů (89,2 miliard eur), které byly během sankcí zmrazeny. Zhruba polovinu z nich by mohl Teherán nyní získat zpět.

Indie dluží Teheránu asi šest miliard dolarů za ropu dodanou v průběhu sankčních let. Země potvrdila, že Írán má zájem o zaplacení dluhu v eurech. Teherán požádal o splacení podle směnného kurzu, který byl aktuální v době, kdy byla ropa dodána, a to včetně úroků za zpoždění platby, uvedly to indické a íránské zdroje.