Polsko se chce aktivně podílet na řešení evropské uprchlické krize, ale systém povinných kvót na přerozdělení běženců nadále považuje za nepřijatelný. V pátek to v Berlíně po jednání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou prohlásila polská premiérka Beata Szydlová. 

Merkelová zase naznačila, že země EU by mohly být ochotny k přijetí dalších běženců, pokud uvidí, že Turecko se účinně snaží brzdit proud uprchlíků. Schůzce dominovala témata migrace a budoucnost Británie v Evropské unii.

"Shodly jsme se, že chceme učinit vše, aby Británie setrvala v Evropské unii," řekla Merkelová. Dodala, že Berlín i Varšava považují britské členství v evropském bloku za důležité, proto učiní maximum pro to, aby byl nalezen kompromis a zároveň byly respektovány principy EU.

"Učiníme přirozeně vše pro to, abychom při dodržení všech principů, které charakterizují Evropskou unii - jako například princip volného pohybu - s Velkou Británií a Davidem Cameronem dospěli ke kompromisu," řekla Merkelová.

Summit EU má příští týden Cameronovi přislíbit reformy, které by měly zabránit vystoupení Británie z unie. Londýn usiluje o určité omezení sociálních příspěvků pro cizince. Szydlová v té souvislosti připomněla, že v Británii pracuje i mnoho Poláků.

Merkelová po jednání s polskou kolegyní rovněž ujistila Ankaru, že země EU jsou ochotny přijmout další uprchlíky, pokud Turecko účinněji omezí ilegální migraci. Pokud nebudou stačit tři miliardy eur přislíbené EU Ankaře v rámci akčního plánu na tyto účely, dokáže si to určitá skupina zemí představit, zdůraznila kancléřka.

"V té situaci ještě nejsme. Dnes máme ještě velmi mnoho ilegální migrace v Egejském moři," řekla Merkelová. "Ale pokud bude jednou zastavena, mohou země následně projevit ochotu přijmout ještě jednou určitý kontingent uprchlíků.

To ale nemá nic společného s trvalým přerozdělovacím mechanismem," ujistila šéfka německé vlády a znovu požádala o trpělivost. "Domnívám se také, že nedokážeme po šesti nebo sedmi měsících říct, zda něco selhalo, nebo neselhalo," upozornila Merkelová.

Kancléřka rovněž potvrdila, že se příští týden podobně jako v prosinci kromě summitu EU uskuteční minisummit představitelů Německa, Rakouska, Francie, zemí Beneluxu, Finska, Švédska, Portugalska, Řecka, Slovinska a právě Turecka. Jde o země, které zvlášť intenzivně usilují o řešení uprchlické krize.

Szydlová je na návštěvě Berlína v době, kdy je nová konzervativní vláda kritizována liberální opozicí i západními politiky za ovládnutí klíčových státních pozic a za sporné personální zásahy do složení Ústavního soudu, což budí obavy o polskou demokracii.

Evropská komise kvůli tomu s Polskem zahájila bezprecedentní proceduru sledování stavu právního státu v zemi, který teoreticky může vyústit až pozastavením polských hlasovacích práv v EU.