Německá kancléřka Angela Merkelová považuje za krok k řešení uprchlické krize zajištění turecko-řecké hranice a bude to prosazovat ve čtvrtek a v pátek na summitu Evropské unie. Ve středu to řekla ve Spolkovém sněmu. Vytvořit plot na pevnině a skrýt se za ním podle kancléřky není evropská odpověď na situaci.

"Náš společný cíl je znatelně a trvale snížit počet běženců a zároveň nadále pomáhat lidem, kteří naši pomoc skutečně potřebují. Spor se vede jen o to, jak bychom toho měli dosáhnout," řekla Merkelová. "Samo sebou se rozumí, že se vší silou zasadím o to, aby se evropsko-turecký postup prosadil jako ta cesta, po níž se vyplatí jít," uvedla.

Na základě dohody mezi EU a Tureckem by mělo být možné lépe bránit pašerákům v dopravě uprchlíků přes Egejské moře a běžence vracet zpět do Turecka. Podle Merkelové to umožní znovu uzavřít vnější hranici schengenského prostoru mezi Řeckem a Tureckem, která je v současnosti pro postup tisíců uprchlíků klíčová.

"Jako Evropská unie se musíme naučit chránit naši námořní hranici, je to těžší než u pozemní hranice. Pokud se to nenaučíme, čekají nás brzy stejné problémy také u italských břehů," řekla Merkelová. EU podle ní nemůže reagovat na uprchlickou krizi tak, že na pevnině vybuduje plot, kterým se oddělí od pobřežních států, a bude říkat, že se jí jejich problémy netýkají.

Zatímco Merkelová sází na spolupráci s Tureckem, země visegrádské čtyřky (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) hovoří o takzvaném plánu B, který by spočíval ve vybudování záložních schengenských hranic na jih od Maďarska.

Šéfka poslanců německé strany Levice Sahra Wagenknechtová, která vede německou parlamentní opozici, ve středu vyjádřila pochopení pro odpor středoevropských zemí k plánům Merkelové. Podle ní to je důsledek toho, že bylo Německo příliš arogantní v postoji k ostatním evropským zemím. "Kdo si myslel, že je možné vládnout Evropě z Berlína, se nesmí divit, že teď čelí protivětru," řekla Wagenknechtová.

Merkelová ve středu před poslanci zopakovala, že dlouhodobě lze uprchlickou krizi vyřešit jedině v zemích, odkud běženci pocházejí. "Je mimo pochybnost, že dlouhodobě k nám bude přicházet méně lidí jedině tehdy, když se budeme angažovat v místech, odkud přicházejí, a odstraníme důvody, kvůli nimž s vydávají na útěk," řekla.

Merkelová také vyjádřila spokojenost k postojům německého obyvatelstva v uprchlické krizi. "Přes všechnu kritiku průzkumy ukazují, že je stále přes 90 procent Němců přesvědčeno, že lidé, kteří utíkají před terorem, válkou a pronásledováním, by měli mít možnost získat v Německu ochranu. To mi připadá skvělé," řekla Merkelová.