Evropští lídři vyjednávali o nových podmínkách pro Velkou Británii v Bruselu celý den. Místo původně plánované společné snídaně se v pátek sešli až o půl desáté večer ke společné večeři. Jen několik minut poté, co evropští lídři nahlédli do konečného návrhu dohody s Británií, nastal velký zmatek.

Zatímco někteří premiéři a prezidenti psali na sociální síti Twitter o tom, že je dohoda na světě a "drama u konce", jiní tweetovali, že dohoda ještě dokončená není. K úlevě všech se ale po několika minutách potvrdilo, že se státy na nových podmínkách pro Británii opravdu shodly.

Jednou z největších překážek dohody byla možnost snižování přídavků na děti pro občany EU, kteří pracují v Británii nebo jiné členské zemi, ale jejich děti bydlí v jejich rodném státě. To se mnoha zemím, především střední a východní Evropy, nelíbilo.

"Původní představa Británie o tom, že by úplně zrušila vyplácení dětských přídavků do zahraničí, byla nepřijatelná," uvedl český premiér Bohuslav Sobotka. Státy se nakonec shodly, že Británie bude muset dávky do zahraničí vyplácet i nadále, ale pouze v té výši, v jaké je vyplácí ta země, ve které děti žijí.

Česku, které na summitu jednalo také za visegrádskou čtyřku a dalších asi šest zemí střední a východní Evropy, se podařilo vyjednat také přechodné období pro lidi, kteří už v Británii pracují a příspěvky pobírají. Těm by se přídavky měly snížit až v roce 2020. Pro nově příchozí pracovníky začnou ale platit okamžitě po přijetí legislativy, tedy nejspíše od roku 2018. Přídavky na děti se navíc vůbec nesníží těm, kteří denně do práce do zahraničí dojíždějí, tedy takzvaným pendlerům.

Snížit přídavky na děti budou moci ale také všechny ostatní země unie. Velmi se to už zajímali například Dánové nebo Rakušané. "Bylo by krátkozraké soustředit se jen na Británii, když se celá řada zemí v unii k indexaci chystá," uvedl Sobotka. Česko proto podle něj bojovalo také za to, aby se ze snížení dětských přídavků nestal precedent pro jiné sociální dávky, což se mu povedlo.

I přesto, že jsou příspěvky na děti v konečném důsledku finančně zanedbatelný problém, jak pro Česko, tak pro Británii, neměly podle Sobotky země střední a východní Evropy jinou možnost než tvrdě vyjednávat. "Kdybychom se teď dali lacino a nebojovali, tak v okamžiku, kdy by přišly nějaké jiné nápady, které by mohly znevýhodňovat občany východní Evropy, těmto nápadům bychom automaticky vytvářeli pohodlnější a jednodušší cestu," vysvětlil Sobotka.

Vyjednávání ale podle něj nebránilo možnosti uzavřít s Brity takovou dohodu, kterou bude moci britský premiér David Cameron přivést domů. Česko si ostatně podle Sobotky přeje, aby Británie členem EU zůstala.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

A Cameron začal svou kampaň za setrvání Británie v unii hned na tiskové konferenci po summitu. "Myslím, že je ta dohoda dostatečná na to, abych mohl doporučit, aby Spojené království zůstalo v Evropské unii, zatímco bude mít to nejlepší z obou světů," uvedl.

Británie se podle něj bude účastnit jen toho, co jí na Evropské unii vyhovuje. Naopak projektů, které ji nevyhovují, jako jsou otevřené hranice, záchranné programy či společná evropská měna, se účastnit nebude.

Cameronovi se podařilo mimo jiné vyjednat, že bude moci omezit pracovní benefity nově příchozím pracovníkům z EU na čtyři roky a tuto "záchrannou brzdu" bude moct uplatňovat po dobu sedmi let. "Británie se také nikdy nestane součástí evropského superstátu!" uvedl Cameron s tím, že se mu podařilo vyvázat Británii z povinnosti vytváření „stále těsnější unie“.

Do třetice se bude moci Británie ohradit, pokud bude mít obavy, že státy eurozóny připravují v rámci těsnější integrace pravidla, která by mohla poškodit státy s vlastní měnou. I když bude mít Británie možnost dosáhnout toho, aby se tématem zabýval summit všech členů unie, nepůjde o žádané veto. Pokud země eurozóny neshledají připomínky Británie za relevantní, budou moci ve schvalování svých rozhodnutí pokračovat. 
Cameron v sobotu představil dohodu ostatním členům britské vlády. Po jednání stanovili datum referenda o setrvání v unii na 23. června.  V pondělí seznámí s detaily kompromisu také parlament. Už v noci řekl, že on bude bojovat za to, aby Británie v unii zůstala. "Neměli bychom věřit lidem, kteří tvrdí, že by byl odchod z Evropské unie přímou cestou do země mlékem a strdím oplývající," varoval Cameron. 

Další dění kolem klíčového evropského summitu sledujeme v on-line reportáži. 

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
07:40
Dobré ráno

Dění okolo summitu Evrospké unie v Bruselu sledujeme v online reportáži. 

07:50
Krátké shrnutí pátečního dění

Summit se oproti očekáváním protáhl do soboty, a to kvůli neschopnosti nalézt napříč osmadvacítkou kompromis ohledně úpravy vztahů EU s Británií. V pátek v pozdních večerních hodinách ale lídrům podařil nalést kompromis o podmínkách setrvání Británie v EU. 

"Vyjednal jsem dohodu, která dává Velké Británii speciální status v rámci Evropské unie," napsal na Twitteru britský premiér David Cameron po jednání a uvedl, že znění dohody v sobotu předloží kabinetu. Nové nastavení vztahů s EU slíbil Britům dojednat před tím, než v zemi vyhlásí referendum o setrvání v unii.

07:53
Merkelová: Je to spravedlivý kompromis

Německá kancléřka Angela Merkelová je přesvědčena, že Evropská unie neudělala přespříliš ústupků Británii.

"Věřím, že s tímto bude mít David Cameron balíček opatření pro úspěšnou kampaň za setrvání Británie v Evropské unii," podotkla Merkelová.

07:54
Tusk: Všichni jsme dali najevo ochotu obětovat část vlastního zájmu

Tusk po ukončení dlouhého a pro účastníky zjevně vyčerpávajícího summitu před novináři poznamenal, že diskuse byly často vzrušené a že se odehrávaly hádky o detailech.

"Nebylo to nudné divadlo a mělo daleko k oslnivosti," připustil šéf unijních summitů. Důležité ale podle něj bylo, že nikdo od jednacího stolu neodešel. "V sázce bylo totiž něco daleko důležitějšího. Všichni jsme dali najevo ochotu obětovat část vlastního zájmu pro společné dobro a ukázat naši jednotu," podotkl Tusk.

07:59
Británie potřebuje EU a EU potřebuje Británii, míní Tusk

"Hluboce věřím, že Británie potřebuje EU a že EU potřebuje Británii. Kdybychom toto pouto přerušili, bylo by to zcela proti našim společným zájmům," podotkl Tusk.

08:17
Sobotka: Evropa projevila obrovskou vůli pokračovat jako silné společenství
09:07
Cameron po jednání kabinetu oznámí datum referenda

Britský premiér David Cameron podle agentury Reuters uvedl, že dnes po setkání kabinetu oznámí datum referenda o setrvání Británie v EU. 

Zatím se spekulovalo o 23. červnu. 

09:15
Dohoda nemá ani cenu papíru, na kterém je sepsaná

Britské euroskeptiky kompromis očividně nenadchl. Důrazně ji odmítl předseda protievropské strany UKIP Nigel Farage, který prohlásil, že dohoda "nemá ani cenu papíru, na němž je sepsaná". 

09:16
Proti je i britský ministr spravedlnosti

Britská média mimo jiné připomínají, že proti premiérovi Davidu Cameronovi a jeho úsilí o dohodu s EU jsou přinejmenším čtyři ministři a hodlají před zamýšleným referendem voliče nabádat, aby hlasovali pro odchod z unie. Je mezi nimi i ministr spravedlnosti Michael Gove, bývalý blízký spolupracovník ministerského předsedy. Pro brexit je také přinejmenším pětina poslanců Cameronovy Konzervativní strany.

09:39
Cameron: Po jednání kabinetu ohlásím datum referenda

Britský premér David Cameron na svém Twittru potvrdil, že po setkání s kabinetem ohlásí datum referenda. Jednání je plánované na jedenáctou hodinu. 

11:58
Dohoda je zoufalý nesmyl, tvrdí odpůrci

Vůdce kampaně za odchod z Evropské unie Matthew Elliott prohlásil, že premiér teď bude "vyhlašovat vítězství, které je ale naprosto prázdné". A Elliottův kolega Richard Tice na Twitteru čerstvou dohodu s unií označil za "zoufalý nesmysl".

12:48
Pravice kritizuje Sobotku

Výsledky summitu se nelíbí některým pravicovým stranám, kritizují především postup premiéra Bohuslava Sobotky. Občanští demokraté tvrdí, že Sobotka promeškal příležitost podpořit reformní návrhy britské strany. Podle Svobodných Sobotka při prosazování českých zájmů zcela selhal. Naproti tomu TOP 09 oceňuje, že EU se dokázala dohodnout.

12:49
Premiér se soustředil na tahanice o sociální přídavky, říká Zahradil

Europoslanec ODS Jan Zahradil v souvislosti s tím, že politici na summitu jednali i o migrační krizi, uvedl že místo ochrany hranic před migrační vlnou se řešení migrační krize přelilo do "krátkozraké politiky vzájemného vydírání, ústupků a podplácení mezi státy EU."

"Při jednání s Británií premiér Sobotka promeškal příležitost jasně podpořit Cameronovy reformní návrhy a osvojit si ty z nich, které by byly přínosem i pro ČR," tvrdí Zahradil. Místo toho se podle něj český premiér "soustředil na tahanice o sociální přídavky, což je nedůstojné a v současné situaci v EU druhořadé". Česká vláda tak "opět nepřekročila svůj stín", dodal europoslanec ODS.

13:09
Zeman prý k hodnocení Sobotky nemá důvod

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček připomněl, že prezident Miloš Zeman se již dříve vyslovil pro setrvání Británie v EU, a to při příležitosti nedávného setkání s premiérem Cameronem. "Pokud jde o pana premiéra, není žádný věcný důvod k hodnocení," dodal k postupu předsedy české vlády na summitu.

13:27
Britská vláda voličům doporučí setrvání v unii

Britská vláda doporučí voličům, aby v referendu hlasovali pro setrvání v reformované Evropské unii. O rozhodnutí kabinetu informoval premiér David Cameron.

13:30
Vláda stanovila datum referenda

Referendum o Brexitu se uskuteční 23. června.

15:51
Cameron: opuštění EU by byl skok do temnoty

"Ti, kdo chtějí opustit Evropu, vám nedokážou říci, zda britské podniky pak budou mít přístup k jednotnému trhu evropského volného obchodu nebo zda jsou jistá pracovní místa či jak moc stoupnou ceny. Jediné, co vám nabízejí, je riziko v nejisté době - skok do temnoty," řekl Cameron.

"Volba je ve vašich rukou, ale moje doporučení je jasné. Jsem přesvědčený, že Británie bude bezpečnější, silnější a bude na tom lépe, když zůstane v reformované Evropské unii," zdůraznil premiér.

16:48
Filip: Lisabonská smlouva směřuje k rozkladu

Podle předsedy KSČM Filipa představuje výsledek summitu Cameronovo vítězství nad Evropskou komisí a ukazuje slabost a nekompetenci šéfa komise Jeana-Clauda Junckera. Prohlubuje se tím proces diferenciace evropské osmadvacítky a posiluje se dezintegrace, uvedl. Pokud komise rovnou nenavrhne jednání o revizi Lisabonské smlouvy, dojde k jejímu anarchickému rozkladu se všemi důsledky, míní.

"Premiér Sobotka už svými vstřícnými postoji k Velké Británii je jedním z těch, kteří na tom mají podíl," sdělil Filip.

18:40
On-line reportáž končí

Dnešní online reportáž je u konce, děkujeme za pozornost!