Makedonské úřady ve středu dočasně otevřely hranice s Řeckem a nechaly projít asi 240 syrských a iráckých uprchlíků dál do Evropy. Uvedla to agentura AP. Podle ní se ale na makedonsko-řecké hranici v současné době tísní na deset tisíc lidí. Příliv běženců do Řecka neustává, jen ve středu jich do aténského přístavu Pireus připlulo z ostrovů v Egejském moři více než tisíc, informovala agentura DPA.

Pětice zemí - Rakousko, Chorvatsko, Makedonie, Slovinsko a Srbsko - se před pár dny dohodla na posílení hraničních kontrol. Právě jejich rozhodnutí způsobilo, že se migranti začali hromadit v Řecku, kde jich nyní uvázlo přes dvacet tisíc. Jen v únoru přišlo do Řecka z Turecka přes 55 tisíc migrantů.

Kritická je situace na hraničním přechodu Idomeni-Gevgelija na řecko-makedonské hranici, kde se tísní tisíce uprchlíků a další stovky jich denně přijíždějí. V pondělí se tam běžencům podařilo vyrazit hraniční bránu, takže makedonské pořádkové síly použily slzný plyn a přistavily si i vodní děla.

Řecká policie ve středu uvedla, že Makedonie otevřela přechod od středeční půlnoci třikrát, vždy na zhruba dvě hodiny. Makedonie už dříve oznámila, že bude na své území pouštět denně jen tolik uprchlíků, kolik jich dál pustí její severní soused Srbsko.

Řecký ministr pro migraci Janis Muzalas ve středu varoval řecké starosty měst a obcí, že v příštích dvou až třech letech už makedonská hranice zůstane prakticky nepropustná. Podle něj se Řecko z tranzitní země stává pro uprchlíky státem cílovým.

Šéf Evropské rady Donald Tusk měl ve středu na programu návštěvu Chorvatska a jednání s premiérem Tihomirem Oreškovičem. Zavítat má rovněž do Makedonie, kde bude jednat s prezidentem Ďorgem Ivanovem.

Již v úterý jednal šéf EU ve Slovinsku a v Rakousku. Objíždí tak země na takzvané balkánské trase, po níž proudí do Evropy nejvíce uprchlíků. Ti připlouvají zejména přes Středozemní moře z Turecka. Jen v prvních dvou měsících letošního roku jich připlulo téměř 132 tisíc, což je podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) víc než za celou první polovinu roku 2015.

V průměru tak připlouvá do Řecka dva tisíce uprchlíků denně. Podle agentury Reuters vyvíjí nyní především Německo tlak na Turecko, aby propouštělo denně do Řecka nanejvýš tisíc běženců.

Zbytek by se posílal pak přímo z Turecka do jiných zemí EU. Finanční podpora Turecku má pak vést i k tomu, aby země udržovala na přijatelné úrovni uprchlické tábory na svém území a udržela v nich co nejvíce běženců.