Více než tisíc lidí se podle policie shromáždilo v centru Bratislavy. Demonstranti se pak vydali na pochod ulicemi metropole na protest proti krajně pravicové straně Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS), která uspěla ve víkendových parlamentních volbách. K pochodu se postupně přidali další lidé a v jeho závěru organizátoři odhadli počet účastníku na 2 až 3 tisíce osob. Na podobnou akci v Banské Bystrici přišlo podle medií asi 150 lidí.

"Je to protest proti tomu, že se klerofašistická strana dostala do parlamentu. Jednou jsme to již zažili, nechceme aby se historie opakovala. Kromě toho, že se (LSNS) otevřeně hlásí ke klerofašistickému odkazu slovenského státu a válečného zločince Jozefa Tisa, tak propaguje nenávist vůči jakýmkoli menšinám, včetně názorových," řekla spoluorganizátorka bratislavského pochodu Eva Riečanská.

Dav nesl transparent "Stop fašismu" a plakáty s přeškrtnutým hákovým křížem, organizátoři také rozdávali odznaky s přeškrtnutou fotografií lídra LSNS Mariana Kotleby. Zhruba hodinu trvající pochod ulicemi slovenské metropole odpůrci krajní pravice zakončili spontánním potleskem. "Máme naději, že boj proti fašismu bude pokračovat," uvedl jeden z řečníků.

Úspěch LSNS, která dostala osm procent hlasů a obsadí 14 křesel ve 150členné sněmovně, je největším překvapením sobotních voleb. Uskupení pravicového radikála Kotleby, který byl roce 2013 zvolen v přímých volbách předsedou (hejtmanem) Banskobystrického kraje, získalo hlasy po celé zemi. Strana zabodovala v regionech s vysokou nezaměstnaností a podle volebního odhadu nejvíce mladých lidí ve věku 18 až 21 let volilo právě LSNS.

Strana ve svém programu kromě jiného slíbila nastolení "pořádku s parazity v osadách" a ochranu lidí před "cikánským terorem", odmítla imigranty, chce prosadit vystoupení Slovenska "ze zločineckého paktu NATO" a vypsat referendum o vystoupení země z EU.

Vládní Směr-sociální demokracie premiéra Roberta Fica i strany pravého středu spolupráci s LSNS odmítají a prezident Andrej Kiska zástupce Kotlebova uskupení nepozval na své schůzky s lídry stran, jež se dostaly do sněmovny.

LSNS nesouhlasí s tím, že je řazena k neonacistickým stranám. Její představitel Milan Uhrík v povolební televizní debatě řekl, že někomu může LSNS připadat poněkud extrémní ve srovnání s vlažným přístupem takzvaných standardních politických stran, které za 26 let od pádu komunismu na Slovensku prý nic reálně nezměnily.