Český premiér Bohuslav Sobotka, který je na dvoudenní pracovní návštěvě v Bavorsku, a jeho hostitel Horst Seehofer, předseda zemské vlády, se během odpoledního jednání nemohli vyhnout ani palčivému tématu migrace.

Shodli se na tom, že Evropa musí nalézt "společné koordinované řešení" a že je nutné účinněji chránit vnější hranice EU, především řecko-­tureckou.

Turecko vezme z Řecka zpět až desetitisíce uprchlíků, ne miliony, řekl ministr pro EU - čtěte ZDE

"Netrpělivě čekáme, jaké výsledky přinese zasedání Evropské rady příští týden. Na bavorských hranicích se v průměru hlásí 500 lidí denně, což je nápor, který nemůžeme zvládnout," prohlásil před novináři Seehofer.

Ten je zároveň předsedou Křesťansko­-sociální unie (CSU), sesterské politické strany Křesťanskodemokratické unie (CDU) Angely Merkelové. Tu už delší dobu za její vstřícný postoj vůči migrantům ostře kritizuje.

Podle bavorského premiéra je rozhodně humánnější zavést na hranicích kontroly a uprchlíky následně vracet než je rozesílat po dalších evropských zemích, tam s nimi provádět azylové řízení a teprve potom je vracet.

Bavorsko, které je pro uprchlíky nejen tranzitní, ale také cílovou zemí, vítá opatření, která přijaly země ležící na balkánské trase.

Premiér Sobotka věří, že summit EU příští týden přijme taková rozhodnutí, která posílí ochranu vnějších hranic. "Na společných opatřeních se musí shodnout všech 28 členských zemí, i když mají k řešení odlišný přístup," podotýká český premiér.

A co když se summit neshodne, stane se z něho "summit na pokračování"? V tom případě hrozí, že se mohutný migrační proud Evropě nepodaří zvládnout. Bavorský premiér doufá, že taková situace nenastane. "Pokud se země EU neshodnou, jsme připraveni konat. Jako premiér Bavorska mám odpovědnost vůči našim občanům," prohlásil Seehofer.

Sobotka navštívil místo podpisu mnichovské dohody

Premiér Bohuslav Sobotka za doprovodu svého bavorského hostitele Horsta Seehofera navštívil budovu hudební školy, kde byla v roce 1938 podepsána mnichovská dohoda.

Česko podle ní muselo odstoupit značnou část svého území (obývaného převážně sudetskými Němci) hitlerovskému Německu.

"Nacházíme se na místě historické hanby. Jsem rád, že zde mohu přivítat českého premiéra," pronesl před budovou předseda bavorské vlády. A hned předal slovo českému hostu. "Byl to nesmírně tragický a hořký okamžik v dějinách českého národa," podotkl Sobotka. Jak dodal, taková místa nutí člověka, aby přemýšlel o dějinách, o tragédiích, které zažila Evropa ve 20. století. O to důležitější podle něj nyní je zachovat jednotnou Evropu jako záruku míru a stability.