Přerovský soudní exekutor Tomáš Vrána zpronevěřil krátce před předáním úřadu téměř tři a půl milionu korun. Podle jeho nástupce Lukáše Jíchy peníze převedl v úterý do zahraničí ředitel úřadu Jiří Bílek, který od Vrány dostal přístupy k účtům. Vrána podle zjištění Aktuálně.cz a Hospodářských novin zároveň v úterý vybral 25 milionů korun ze svých soukromých účtů. 

"Jde o zcela nezpochybnitelnou zpronevěru cizích prostředků, s nimiž nemá Tomáš Vrána právo jakkoli disponovat," řekl Jícha, který se rozhodl kvůli tomu podat trestní oznámení. "Vzhledem k závažnosti těchto skutečností podáváme trestní oznámení pro zpronevěru na Tomáše Vránu, Jiřího Bílka a také na advokáta Jiřího Vančuru jako členy zločinného spolčení," dodal. Peníze byly podle Jíchy převedeny na zahraniční účet firmy C.M.B CZ FACILITY, která má nejasnou vlastnickou strukturu.

Jelikož je Vrána stále v čele úřadu, není možné do účtů sáhnout nebo je zablokovat. "Podáváme návrh na vydání předběžného opatření, kterým by soud zakázal těmto osobám disponovat depozitními účty exekutora, spisovou agendou a pověřil tímto zástupce Tomáše Vrány soudního exekutora Reného Mohylu," dodal Jícha.

Mohyla sám se zatím k věci vyjadřovat nechce. "Počkáme, co bude dál," řekl Aktuálně.cz. Druhou možností, jak zabránit dalším únikům peněz, je zásah ministra spravedlnosti Roberta Pelikána, který může Vránovi pozastavit výkon funkce a rovnou pověřit vedením úřadu Mohylu.

Robert Pelikán, který je v Paříži na ministerském zasedání OECD proti korupci, o případu ví, zatím ale nemá podrobnější informace. "Musím se v tom případu zorientovat a pak uvidím, co se dá dělat," řekl Aktuálně.cz.

Prezidentka Exekutorské komory ČR Pavla Fučíková řekla, že je znepokojena situací na Exekutorském úřadu Přerov (EÚP). "Požádala jsem proto předsedu Kontrolní komise Exekutorské komory ČR o provedení mimořádné kontroly na přerovském úřadu," řekla Fučíková, která o situaci v Exekutorském úřadě Přerov informovala ministra Pelikána i vyzvala jej, aby zahájil šetření rovněž ze strany Ministerstva spravedlnosti.

Spor mezi zaměstnanci

Vránův mluvčí Kryštof Šabacký před zveřejněním informace o údajné zpronevěře řekl, že část vedoucích pracovníků EÚP chce přejít do služeb Jíchy. Vrána mezitím v úterý zřídil novou pozici generálního ředitele, do které byl jmenován Bílek, aby zajistil předání úřadu. "Část pracovníků stávajícího exekučního úřadu na tato organizační opatření, která jsou plně v kompetenci exekutora, reagovala způsobem, který musela v sídle úřadu řešit policie přivolaná novým vedením," podotkl.

V úterý v budově exekutorského úřadu v Přerově zasahovala policie. V budově řešila konflikt mezi končícími a novými zaměstnanci. Policejní mluvčí Miluše Zajícová řekla, že stávající zaměstnanci v úterý nepustili do budovy osoby, které přišly úřad převzít. Venku zůstali stát lidé nového ředitele Bílka. Situaci se podařilo uklidnit až večer. Šabacký řekl, že Bílek do budovy úřadu nebyl vpuštěn ani ve středu ráno.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Exekutorská komora ČR se o dění v Přerově začala zajímat už v úterý. "Spor mezi současnými a novými zaměstnanci EÚP je interní záležitostí úřadu a souvisí s přechodem úřadu pod nově jmenovaného soudního exekutora. U zaměstnanců a představitelů soudního exekutora bych ovšem očekávala daleko profesionálnější přístup. Jejich nevhodné chování vrhá špatné světlo na celou naši profesi," řekla prezidentka komory Pavla Fučíková, která se ráno sešla s Jíchou. "Potvrdil mi, že situace se uklidnila, provoz úřadu není narušen a exekutorská činnost je vykonávána," uvedla.

Jícha byl vybrán na základě hlasování výběrové komise, ve které usedli soudní exekutoři, soudci a zaměstnanci ministerstva spravedlnosti. Vrána stál v čele EÚP od roku 2001. V pozici exekutora zůstane do 31. března, poté přerovský úřad převezme Jícha. O odvolání Vrány usiloval ministr spravedlnosti Robert Pelikán, který na exekutora loni kvůli četným stížnostem podal kárnou žalobu. EÚP zahájil činnost v roce 2001. Zaměstnává dvě stovky lidí a ročně řeší zhruba 60 000 nových exekucí.