Brazilský federální soud vydal ve čtvrtek příkaz, který ruší jmenování exprezidenta Luize Inácia Luly da Silva na post šéfa vlády prezidentky Dilmy Rousseffové. Důvodem je podle soudce vyšetřování korupční aféry, jemuž by se Lula díky ministerské právní ochraně mohl vyhnout. Právní zástupce vlády oznámil, že se vůči vydání příkazu odvolá. Podle médií teď není jasné, zda má někdejší hlava státu právo vykonávat nový úřad. Brazilští poslanci ve čtvrtek oficiálně zahájili proces, který může vést až k odvolání Rousseffové, proti níž v těchto dnech Brazilci masově protestují.

Soudce podle agentury Reuters vyhověl žádosti opozičních politiků a vydal příkaz, což zdůvodnil obavami o "omezení svobodného výkonu soudní moci". Podle opozice chtěla možné ústavní žalobě čelící prezidentka jmenováním Luly do funkce šéfa své vlády bývalou hlavu státu uchránit před hrozícím zatčením v souvislosti s údajnou korupcí a praním špinavých peněz.

Na veřejnost se navíc ve středu dostala nahrávka, v níž to podle médií patrně potvrzuje sama Rousseffová. Prezidentka na ní svému předchůdci a politickému mentorovi říká, že mu brzy přijde nominační dekret. "Použij ho jen v případě nutnosti," dodává Rousseffová v nahrávce ze soudního odposlechu. Tu zveřejnil soudce vyšetřující korupční skandál kolem státní energetické společnosti Petrobras krátce poté, co bylo oznámeno jmenování Luly da Silva do vlády.

Rousseffová ve čtvrtek zveřejnění záznamu označila za nelegální a protidemokratické. Na nahrávce se podle ní nemluví o tom, jak uniknout vyšetřování. Co přesně znamenala její slova o použití dekretu, prezidentka nevysvětlila.

Podle soudce sice nahrávka přímo nedokazuje, že by se oba spojenci domlouvali na zmaření hrozícího zadržení Luly, a že ji zveřejnil proto, že Brazilci mají právo vědět, jakým způsobem jim politici vládnou.

V metropoli Brasílii proti prezidentce ve středu protestovalo asi 5000 lidí, uvedla agentura Reuters. Nesli transparenty požadující rezignaci Rousseffové a zatčení Luly da Silva. Demonstrace se konaly i ve finanční metropoli Sao Paulu.

Angažování Luly do čela vlády mělo podle médií rovněž pomoci Rousseffové předejít odvolání z funkce, které jí hrozí kvůli chystané ústavní žalobě. Někdejší charismatický prezident Lula se totiž stal díky nové funkci druhou nejmocnější politickou postavou v zemi. Lulovy schopnosti zákulisního vyjednávače by mohly oslabené prezidentce přinést potřebnou podporu od některých parlamentních stran a zabránit tomu, aby se v parlamentu našel dostatek hlasů pro zahájení procesu, který by vedl k jejímu odvolání z funkce.

Opozice a část koalice v Kongresu se v současnosti snaží dosáhnout odvolání Rousseffové kvůli porušení zákona o fiskální odpovědnosti, jehož se podle svých kritiků dopustila při snaze zacelit díry v předloňském státním rozpočtu.

Poslanci ve čtvrtek jmenovali 65člennou komisi zákonodárců, která má Kongresu přednést zprávu obsahující důvody pro podání, či nepodání ústavní žaloby proti Rousseffové. Oficiálně tím zahájili proces takzvaného impeachmentu, který může vést až k jejímu odvolání.

Ve prospěch Rousseffové naopak ve středu v téže věci rozhodl nejvyšší soud, který stanovil, že rozhodnutí poslanecké komory Kongresu o zahájení procesu impeachmentu musí potvrdit Senát. V něm má prezidentka vyšší podporu a šance na její odvolání se tím pádem snižují.

Rousseffová nyní čelí statisícovým demonstracím požadujícím její odchod i kvůli údajné roli v korupční aféře kolem státní energetické společnosti Petrobras. Opozice tvrdí, že část úplatků sloužila k financování předvolební kampaně Rousseffové.