Při leteckém neštěstí na jihu Ruska zahynulo v sobotu časně ráno 62 lidí. Informovala o tom agentura Itar-Tass s odvoláním na ruské úřady. Boeing 737-800 letící z Dubaje se zřítil za špatné viditelnosti při přistávání na letišti v Rostově na Donu a začal hořet.

Havarovaný stroj na lince z Dubaje ve Spojených arabských emirátech patřil nízkonákladové společnosti FlyDubai. Zřítil se asi 50 až 100 metrů nalevo od přistávací dráhy, když se podruhé pokoušel o přistání za situace, kdy v Rostově na Donu panovalo bouřlivé počasí s deštěm a silným větrem, které snižovalo viditelnost.

Podle zprávy stanice Rossija24 chtěl pilot přerušit i osudný druhý přistávací manévr. "V okamžiku, kdy chtěl zahájit další oblet, se něco stalo a stroj se zřítil," řekl televizní zpravodaj s odvoláním na vyšetřovatele.

 Pozůstalí na letišti v Rostově na Donu.

 

Flydubai v číslech

- její letadla jsou na linkách od poloviny roku 2009

- provozuje flotilu padesáti letadel, všechno boeingy 737 ve verzi 800. Objednala též nejnovější verzi 737 MAX 8.

- zaměstnává přes tři tisíce lidí

- létá na téměř sto letišť

- v roce 2015 přepravila přes devět milionů cestujících

- ve stejném roce vykázala obrat 4,9 miliard dirhamů (32 miliard korun) a zisk 100 milionů dirhamů (650 milionů korun)

- aerolinku vlastní dubajská vláda, které též patří známější Emirates Airlines

Ruské úřady stejně jako letecká společnost FlyDubai vyloučily jako příčinu neštěstí teroristický útok. Šéf aerolinek podle agentury DPA zdůraznil, že oba piloti byli zkušení, měli nalétáno každý zhruba 5700 hodin.

Společnost FlyDubai působí od roku 2009 a sobotní havárie v Rostově je první nehodou jejích strojů. Piloti před havárií nevyslali žádný nouzový signál.

"Podle prvních informací bylo na palubě 55 cestujících a sedm členů posádky. Všichni zemřeli," uvedl vyšetřovací výbor. Společnost FlyDubai upřesnila, že oběťmi havárie se stalo 33 žen, 18 mužů a čtyři děti.

Většinu pasažérů tvořili Rusové žijící v regionu, sdělil rostovský gubernátor. Na seznamu cestujících ale byli i tři cizinci a také posádka prý byla mezinárodní.

Ruský televizní kanál RT na svém webu RT News upřesnil, že kapitán letadla pocházel z Kypru a mezi členy posádky byli občané Kolumbie, Kyrgyzstánu, Ruska, Španělska a Seychel.

Diplomat z ruského generálního konzulátu v Dubaji řekl agentuře Interfax, že dostal od letecké společnosti FlyDubai seznam cestujících na palubě havarovaného stroje. Mezi převážně ruskými pasažéry bylo podle něj pět cizích občanů, tři Ukrajinci, jeden občan Uzbekistánu a jeden z Indie.

Stejný zdroj informoval o tom, že ještě před havárií letadla společnosti FlyDubai měly v Rostově přistát tři další stroje, kvůli špatným meteorologickým podmínkám byly ale odkloněny nebo se musely vrátit na výchozí letiště.

Letiště v Rostově na Donu.

Let ruské společnosti Aeroflot SU1166 z Moskvy a Českých Aerolinií OK914 z Prahy byl odkloněn do Krasnodaru, vzdáleného asi 250 kilometrů od Rostova.

Mluvčí ČSA Daniel Šabík sdělil, že letadlo přistálo v Krasnodaru z toho důvodu, že letiště v Rostově už bylo uzavřené kvůli nehodě. Cestující pak byli přepraveni z Krasnodaru do Rostova autobusy. Z Krasnodaru do Prahy se letadlo v 08:30 vrátilo prázdné. "Cestující ze zpátečního letu byli překnihováni na nejbližší možný let," dodal Šabík.

Letadlo společnosti Turkish Airlines z Istanbulu se muselo vrátit na výchozí letiště.

Stroj letěl z Dubaje ve Spojených arabských emirátech a patřil nízkonákladové společnosti FlyDubai. Zřítil se asi 50 až 100 metrů nalevo od přistávací dráhy v Rostově na Donu, když se podruhé pokoušel o přistání. V tu dobu v Rostově panovalo bouřlivé počasí s deštěm a silným větrem, které snižovalo viditelnost.

K nehodě došlo zhruba v 1:50 středoevropského času. Letadlo se po dopadu na zem roztříštilo na kusy, které jsou rozptýleny do vzdálenosti 1,5 kilometru. Následně se vznítilo. Úřady zahájily vyšetřování případu; mezi možnými příčinami neštěstí je kromě nepříznivého počasí uvedena i chyba pilota. Letiště bylo přechodně uzavřeno.