Islámský stát se dostává pod stále větší tlak postupujících syrských a iráckých jednotek. Zatímco armáda syrského prezidenta Bašára Asada bojuje o historickou Palmýru, blíží se irácké síly k Mosulu. Další ránu zasadili teroristům ve čtvrtek Američané, kterým se podařilo zabít "dvojku" Islámského státu.

Abdar Rahmán Kadúlí zemřel zřejmě při náletu americké armády nad územím Sýrie, uvádí americká média. Byla na něj vypsaná odměna 168 milionů korun.

Americký ministr obrany Ashton Carter na tiskové konferenci smrt teroristy potvrdil. Podle Cartera Kadúlí vykonával funkci ministra financí IS. Dodal, že jeho smrt omezí schopnost Islámského státu organizovat bojové operace v Sýrii a Iráku a verbovat nové bojovníky.

"Systematicky se snažíme eliminovat vedení ISIL," prohlásil Carter. "Americká armáda zabila tento týden několik klíčových teroristů z ISIL, včetně Hadžiho Imáma, který byl vysoce postaveným vůdcem, ministrem financí a byl zároveň zodpovědný za některé zahraniční záležitosti a plány," dodal. ISIL je zkratkou pro Islámský stát, která bývá někdy používána. 

Na dotaz, jaký bude mít jeho smrt dopad, ministr obrany USA uvedl: "Vůdci mohou být nahrazeni. Nicméně tito vůdci již byli u moci dlouhou dobu. Jsou vysoce postavení, mají zkušenosti."

Carter odmítl upřesnit, zda byl velitel zabit v Iráku či v Sýrii a zda k tomu došlo při náletu či při pozemní operaci. Podle televize NBC byl zabit ve východosyrském městě Rakka, považovaném za centrum islamistů v zemi.

Ruské bombardéry naopak zase od počátku března podporují boj syrské armády s islamisty o město Palmýra. Oddíly vládních jednotek se podle agentury AP ve čtvrtek krátce dostaly až do města, ale byly postupně vytlačeny zpět. Armádě se podařilo obsadit několik návrší v okolí Palmýry, město samo ale zatím dál drží teroristé. Nyní se bojuje o přístupy do Palmýry, syrská armáda dokončuje obklíčení.

Ruská média také potvrdila, že během čtvrtečních bojů zahynul u Palmýry důstojník ruských speciálních sil, který naváděl ruské bombardéry na teroristické cíle. Rusko nasadilo své letectvo do bojů v Sýrii loni na podzim, nedávno ale prezident Vladimir Putin nařídil část kontingentu stáhnout. V Sýrii zůstaly posádky, které mají zajišťovat dohled nad plněním příměří, a také poradci.

Syrská armáda zahájila boj o Palmýru, zahrnutou do seznamu světového dědictví UNESCO, 7. března. Palmýra byla ve starověku významnou zastávkou na trase karavan. Dnes leží v poušti a je v ní rozsáhlé a cenné archeologické naleziště. IS archeologickou lokalitu zaminoval a zničil dva chrámy, Belův a Baal-Šaminův.

Iráčané postupují jen pomalu

Islámský stát ztrácí území i na další frontě v blízkosti Mosulu, ke kterému pomalu postupují irácké vládní jednotky. Operace iráckých vládních jednotek začala ve čtvrtek, ale naráží na problémy, protože mnoho objektů na frontě je zaminováno. "Miny postup armády zpomalují," řekl novinářům zdroj z irácké armády, který se bojů účastní.

Velení irácké armády tvrdí, že Mosul osvobodí během letošního roku, mnozí experti ale o připravenosti ozbrojených sil pochybují. Teroristé navíc v obraně předpolí Mosulu využívají sebevražedné atentátníky.

Ve čtvrtek irácké jednotky přesto získaly kontrolu nad několika vesnicemi na předměstí města Machmúr východně od Mosulu a vyvěsily tam irácké vlajky. Zatímco syrský postup podporuje ruské letectvo, irácké armádě ze vzduchu pomáhá koalice v čele se Spojenými státy, operaci podporují i kurdští bojovníci.

Mosul ze tří stran obklíčili iráčtí Kurdové, kteří se na několika místech přiblížili až na vzdálenost 15 kilometrů od severního okraje města. Spojené státy oznámily zřízení malého stanoviště dělostřelectva na severu Iráku, které má za cíl chránit iráckou vojenskou základnu v Machmúru. Ta leží asi 70 kilometrů jihovýchodně od Mosulu a je pro útok na město nejdůležitější.

Úspěchy v minulých dnech zaznamenali i jezídští a další kmenoví bojovníci, kteří získali kontrolu nad pohraniční oblastí v regionu Sindžár u hranic se Sýrii. Islamistům tak odřízli jednu z hlavních zásobovacích tras, uvedla irácká armáda. Kurdští bojovníci (pešmergové) a jezídové dobyli stejnojmenné severoirácké město Sindžár již loni v listopadu.

Islámský stát se města a okolní oblasti zmocnil v srpnu 2014. Mnoho jezídů radikálové odvlekli, nutili je přestoupit na islám, odvedli stovky žen a dívek a řada civilistů se uchýlila do hor v okolí města nebo prchla do iráckého Kurdistánu. OSN tehdy hovořila o pokusu o genocidu.

Islámský stát ztratil od minulého roku již pětinu území

sA rie
Komentář: Od loňského února ztratil Islámský stát k letošnímu 16. březnu již pětinu území. Hlavní podíl na tom mají kurdské síly bojující na severu Sýrie a Iráku. V minulých dnech zahájila irácká armáda postup na Mosul a syrská bojuje o historickou Palmýru. Zdroj: Twitter/ agentura AFP