Bruselská prokuratura obvinila dalšího muže z členství v teroristické organizaci, informovala v neděli agentura Belga. Jde o Abderahmana Amerouda, který byl zadržen v pátek poté, co ho policie postřelila na tramvajové zastávce v bruselské čtvrti Schaerbeek. Obvinění souvisejí s razií proti radikálům ve Francii, kde místní úřady oznámily, že zmařily plány na teroristický útok.

V neděli provedla belgická policie dalších třináct razií, většinou v bruselském regionu. Muže podezřelého z přípravy atentátu ve Francii v neděli zadrželi také v Nizozemsku.

Páteční zásah se odehrál v okolí bruselského náměstí Place Meiser. Na místě byli těžce ozbrojení a maskovaní příslušníci bezpečnostních složek i vojenská vozidla.

Celá akce souvisela jak s úterními bruselskými atentáty, tak i se čtvrtečním zatčením muže na pařížském severním předměstí Argenteuil, kterého úřady podezřívají z přípravy teroristického útoku. V jeho bytě se našlo menší množství výbušnin.

Ve čtvrti Schaerbeek belgická policie v pátek 18. března zadržela také Salaha Abdeslama, kterého podezřívá z přímého zapojení do loňských listopadových teroristických útoků v Paříži. Spolu s ním zadržela i dalšího islamistu Aminea Choukriho.

V neděli belgická policie provedla dalších třináct razií, většinou v oblasti bruselského regionu. Dva domy policisté prohledali také ve vlámských městech Mechelen a Duffel mezi Bruselem a Antverpami. Zadrželi přitom devět lidí, přičemž pět z nich po výslechu propustili.

U zbylých čtyř osob by měl soud ještě v neděli rozhodnout o případném uvalení vazby. Prokurátor neuvedl, zda razie souvisely přímo s bruselskými atentáty. Řekl pouze, že osoby policie vyslýchala v souvislosti s terorismem.

Podle německého deníku Die Welt policisté v přímé souvislosti s útoky v Bruselu a v Paříži stále pátrají po přinejmenším osmi podezřelých, kteří se zdržují v Evropě či v Sýrii. Většinou jde prý o francouzské nebo belgické státní příslušníky. Všichni byli podle zdrojů listu v kontaktu buď se strůjcem loňských listopadových atentátů v Paříži Abdelhamidem Abaaoudem nebo s nedávno zadrženým Salahem Abdeslamem.

Při úterních sebevražedných útocích na letišti a v metru zahynulo v Bruselu 31 lidí včetně tří útočníků; podle sobotního oznámení krizového centra se z 28 obětí zatím podařilo identifikovat 24 osob. Zraněno bylo na 340 lidí z dvaceti zemí.

V Belgii se o víkendu rozhořel spor o to, zda bylo možné vysokému počtu obětí předejít. Ministr vnitra Jan Jambon totiž při slyšení v komisi belgického parlamentu v pátek uvedl, že vydal po atentátu na letišti nařízení, aby se uzavřelo a evakuovalo metro.

Mluvčí provozovatele bruselské hromadné dopravy ale v sobotu popřela, že by takovou výzvu obdrželi. V neděli Jambon odmítl věc dále komentovat. Bude prý předmětem dalšího vyšetřování.