Čínský prezident Si Ťin-pching v pondělí odpoledne přiletěl na třídenní návštěvu Česka. Letoun s početným doprovodem přistál na ruzyňském letišti před druhou hodinou odpolední.

Před takzvaným starým terminálem Letiště Václava Havla Praha ho přivítali ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) či hradní kancléř Vratislav Mynář.

Nad Českem doprovázely stroj čínských aerolinek dva stíhací gripeny.

Po příletu Boeingu 747 společnosti Air China a přistavení dvojice schůdků vojáci rozvinuli před předními dvířky červený koberec. Nastoupila armádní hudba a vojáci s českou a čínskou vlajkou. Dorazila také prezidentská kolona. Následně vystoupil Si Ťin-pching. Po krátkém ceremoniálu, který sledovaly desítky novinářů, nastoupil prezident do jednoho z vozů a v koloně opustil letiště.

Členové delegace, kteří čínského prezidenta doprovázejí, vystoupili z letounu zadním východem. V čínské delegaci jsou i ministr zahraničních věcí Wang I a ministr obchodu Kao Chu-čcheng a devět desítek novinářů, řekl mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček.

Kolona aut, ve které jel i čínský prezident Si Ťin-pching, dorazila krátce po 14:30 do pražského hotelu Hilton, kde je prezident ubytován.

Na Hlávkově mostě prezidenta vítalo asi 150 lidí - převážně Číňanů - s vlajkami, transparenty, mávátky a bubny. Budovu ze všech stran hlídají i policisté. Policisté zároveň legitimovali jednoho muže, který na místo přišel s tibetskou vlajkou. Na vítající troubila i některá projíždějící auta.

Nejvyšší čínský představitel měl na pondělí v oficiálním plánu jen setkání s českým prezidentem Milošem Zemanem v Lánech.

Zeman přivítal prezidenta komunistické Číny na zámeckém nádvoří, následně oba politici vyšli na balkon. Před krátkou procházkou po zámeckém parku k místu, kde již čekal k symbolickému zasazení jinan dvoulaločný, se Si Ťin-pching zapsal do pamětní knihy.

Ke stromu vedl zelený koberec, oba politici přidali k dřevině několik lopat zeminy a zalili ji konvemi s českou a čínskou vlajkou. Zeman čínskému prezidentovi řekl, že vždy, když bude v Lánech, přijde a strom zavlaží. Jinan dvoulaločný, jenž je známý také jako ginkgo biloba, zůstal v minulosti zachován ve volné přírodě pouze v jihovýchodní Číně. Po zasazení stromu oba prezidenti zamířili do skleníku, který Zeman nedávno po rekonstrukci znovu otevřel.

K večeři se podle hradního mluvčího Jiří Ovčáčka podávala zámecká paštika s lánským pečivem a bažantí vývar s domácími nudlemi. Jako hlavní chod byl bažant po lánsku špikovaný slaninou s nudlemi a bramborem. Jako zákusek kuchaři připravili variaci sorbetů. Zvěřinu zapíjeli vínem hibernal z roku 2014 a merlotem z minulého roku.

Před začátkem večeře Zeman svému čínskému hostovi popřál, aby se dožil nejméně devadesáti let. "Protože k některým projektům potřebujeme vysoký počet let, aby se uskutečnily. Ať je to nová hedvábná stezka nebo cokoli jiného," řekl Zeman a připil Si Ťin-pchingovi na zdraví a na "úspěch jeho velké země". Čínský prezident podle Ovčáčka Zemanovi poděkoval za přínos k rozvoji česko-čínských vztahů.

Návštěvu v Lánech čínský prezident ukončil krátce po 21:00 v zámeckém kostele, kde si poslechl krátký varhanní koncert.

Ovčáček také na oficiální twitterovém účtu určeném pro návštěvu čínského prezidenta zveřejnil fotografii z předávání darů. Zeman podle ní dostal křeslo a čínský porcelán.

Hrad již dříve zveřejnil, že Si Ťin-pching obdrží tři páry bot Baťa a broušenou skleněnou mísu.

Si Ťin-pching je prvním prezidentem, kterého Zeman do letního sídla českých prezidentů pozval. Znovu se sejdou v úterý, tentokrát už při oficiálním jednání na Pražském hradě.

V noci někdo znovu poškodil desítky čínských vlajek v Praze. Házel po nich vajíčka - čtěte ZDE

"Souboj" vlajek a billboardů

Na trasu mezi letištěm a Pražským hradem se v pondělí vrátily české a čínské vlajky, které poškodili vandalové barvou. Vlajky jsou opět na veřejném osvětlení v Chotkově ulici, v ulici Mariánské hradby, Jelení a v Evropské. Zadavatelem vyvěšení vlajek je Smíšená česko-čínská komora vzájemné spolupráce, kterou vede Jaroslav Tvrdík.

V pondělí aktivisté nahradili dvě vlajky vítající čínského prezidenta na Evropské třídě vlajkami Tibetu. Policie je po několika desítkách minut odstranila.

Následovala potyčka mezi Číňany připravenými přivítat prezidenta, aktivisty a kolemjdoucími koledníky.

Dvanáct osob, které vlajky vyměňovaly, policisté zadrželi. Podle mluvčí pražské policie zadržení odmítali uposlechnout policejní výzvy a někteří z nich se ke sloupům připoutali. Jsou podezřelí ze spáchání přestupku.

V pražském parku Velvarská u Evropské ulice na cestě z letiště k Pražskému hradu se naopak objevil billboard s tibetským dalajlamou a bývalým prezidentem Václavem Havlem. Nese v češtině a angličtině nápis: "Tady jsou doma tito pánové".

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Spolku pro výstavbu sochy Havla se nelíbí, že na dobu návštěvy čínského prezidenta jsou blokovány větší pražské ulice a náměstí nahlášenými shromážděními podporovatelů Číny.

Hlavní program čínského prezidenta je naplánován na úterý.

Nejprve ho čeká oficiální přijetí s vojenskými poctami na Pražském hradě a poté bude jednat se Zemanem. Odpoledne se setká s dalšími politickými představiteli včetně premiéra Bohuslava Sobotky. Z Prahy odletí ve středu, ještě předtím navštíví podnikatelské fórum a Strahovský klášter.

Od návštěvy Si Ťin-pchinga si čeští představitelé slibují navázání strategické spolupráce s Čínou i podepsání řady memorand a obchodních dohod. Ozývají se ale i ochránci lidských práv. Poukazují na jejich potlačování v Číně a plánují do Prahy demonstrace.

V hlavním městě budou platit mimořádná bezpečnostní opatření, v ulicích budou stovky policistů a vojáků. Dají se očekávat dopravní uzavírky i zřízení bezpečnostních a bezletových zón.

Přílet čínského prezidenta doprovázely dvě stíhačky: